Dziś mamy 19 czerwca 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
09 marca 2018

Za kilka dni kolejna "Ciekawość świata". Gościem będzie Mirosław Binkowski

Urząd Miejski w Kcyni zaprasza wszystkich na najbliższą odsłonę cyklu "Ciekawość świata", #która odbędzie się we czwartek, 15 marca o g. 17.30 w Urzędzie Miejskim w Kcyni. Naszym gościem będzie Mirosław Kaźmiyrz Binkowski - popularyzator gwary pałuckiej, autor książek i piosenek.

Pan Mirosław urodził się w Żninie i od zawsze Pałuki były mu bliskie. Jak sam opowiada: Gwara, jako bezsprzeczny element historii, kultury i dziedzictwa regionalnego, staje się jednak w ostatnich latach obiektem zainteresowania i jako ważny relikt staje się obiektem badań i budzi ciekawość, również, co należy podkreślić, pośród młodego pokolenia. Dla starszego pokolenia ma natomiast walor sentymentalny, kojarząc się Pałuczanom-seniorom z ich miejscem urodzenia, dzieciństwem, rodzicami, dziadkami i towarzyszami dziecięcych zabaw.

Mnie również gwara pałucka kojarzy się z dzieciństwem, spędzonym w Żninie lat 50. i 60. ubiegłego wieku, kiedy to jeszcze w domach i na podwórkach była językiem dość powszechnie używanym. Po maturze, w latach 70. opuściłem moje rodzinne miasto na zawsze, ale nie porzuciłem gwary i w nieoficjalnych sytuacjach, szczególnie w kontaktach z rodziną i żnińskimi przyjaciółmi, ciągle się nią posługiwałem. Odwiedzając Żnin, zauważałem, że z każdym rokiem coraz mniej żninian mówi gwarą, a od lat 80. ubiegłego wieku młodzi ludzie praktycznie już jej nie znali. Uświadomiłem sobie, że gwara pałucka, funkcjonująca wyłącznie jako język mówiony, nieuchronnie zaginie wraz z odchodzeniem ludzi ze starszego pokolenia i jedynym sposobem jej przetrwania  i zachowania dla przyszłych pokoleń jest utrwalenie w materialnej, czyli pisanej postaci. Postanowiłem podjąć się tego zadania i w połowie lat 90. ukazała się pierwsza moja, i w ogóle pierwsza napisana gwarą pałucką, książka „Mój downiejszy Żnin, czyli wierszyki  i brawyndzynie o pałucki gwarze, żniniokach i Żninie”.

Referat Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury Urzędu Miejskiego w Kcyni inicjuje i wspiera różnorodne działania, których celem jest popularyzacja historii lokalnej oraz regionalnego dziedzictwa. Należy do niego bez wątpienia wszystko, co wiąże się z położeniem Kcyni na Pałukach i wynikającymi z tego faktu konsekwencjami- dziedzictwo tradycji, języka pałuckiego i bogate przykłady kultury ludowej. Stąd pomysł, by zaprosić p. Binkowskiego. W trakcie spotkania, jak nas zapewnił nasz gość, nie zabraknie rozmowy o gwarze pałuckiej popartej jej przykładami. Posłuchać również będzie można piosenek śpiewanych "po pałucku".

Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu.

materiał: Justyna Makarewicz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)