Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

08 października 2014

ZS w Dziewierzewie projektem stoi..

fot. Zespół Szkół w Dziewierzewie

fot. Zespół Szkół w Dziewierzewie

W roku szkolnym Zespół Szkół w Dziewierzewie przystąpił między innymi do dwóch projektów.

Pierwszy z nich to „Region Nauk Ścisłych” projekt systemowy, który jest realizowany od marca 2014 do czerwca 2015. Projekt skierowany jest do 50 szkół (1 500 uczniów gimnazjów) z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Głównym celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów i uczennic gimnazjów pochodzących z obszarów wiejskich.
Projekt składa się z trzech modułów.

Moduł I - są to zajęcia dla 2 uczniów składający się z 3 komponentów:
- doradztwo zawodowe + warsztaty specjalistyczne z wykorzystaniem ICT
- terapia psychologiczno-pedagogiczna
- socjoterapia z elementami kultury fizycznej
- tygodniowy wyjazd uczniów na warsztaty aktywizujące
(zajęcia te prowadzić będą nauczyciele Zespołu Szkół w Dziewierzewie).

Moduł II - są to zajęcia wyrównawcze dla grupy 16 uczniów składający się również z 3 komponentów interdyscyplinarnych.
- geografia turystyczna unii europejskiej, język angielski przewodnikiem po europie
- arytmetyka z elementami logiki
- przyroda (biologia, chemia i fizyka) z elementami zdrowego żywienia

W ramach tego modułu każda szkoła otrzyma 148 h zajęć edukacyjnych: 40 h z geografii turystycznej z językiem angielskim, 40 h arytmetyki oraz 68 h z przyrody (zajęcia te prowadzić będą nauczyciele Zespołu Szkół w Dziewierzewie).

Moduł III – są to zajęcia dla 12 najzdolniejszych uczniów w ramach realizacji kompetencji kluczowych – 3 komponenty:
- biologia i chemia w medycynie i/lub fizyka medyczna (tutoring)
- fizyka (w tym w języku angielskim) z elementami meteorologii (zajęcia warsztatowe w terenie i/lub tutoring)
- matematyka z elementami ekonomii

Grupa ta będzie uczestniczyła w 42 h zajęć (po 14 h na każdy komponent). Podczas zajęć będą wykorzystywane nowoczesne techniki i narzędzia ICT. Blok tematyczny to 7 h zajęć (2 h + śniadanie + 3 h + obiad + 2 h). Zajęcia będą przeprowadzone w pracowniach i obiektach podwykonawcy czyli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Każda szkoła będzie miała sfinansowane 6 przyjazdów na zajęcia oraz catering.

W dniu 9 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu odbyła się uroczysta inauguracja projektu oraz warsztaty pokazowe RNS - naszą szkołę reprezentował pan dyrektor Rafal Leśniarek.

Drugim projektem, do którego już w zeszłym roku przystąpiła nasza szkoła jest to „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” to nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Projekt ten jest nowatorskim przedsięwzięciem, którego jednym z najważniejszych celów jest wprowadzenie w 1034 podmiotach – szkołach i przedszkolach z całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły.

Projekt skierowany jest nie tylko do środowisk szkolnych – uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół, ale także do tzw. „otoczenia szkoły” – pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Projekt rozpoczął się w marcu 2013r. i potrwa do końca lutego 2015 roku. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty

W celu wzmocnienia współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców uczestnicy projektu otrzymali wsparcie w postaci szkoleń i warsztatów. W każdej szkole powołany został zespół 6RUN (nauczyciel i dyrektor, 2 uczniów, 2 rodziców). To właśnie członkowie tego zespołu uczestniczą w warsztatach, szkoleniach oraz są liderami szkolnej współpracy. Naszą szkołę reprezentują z ramienia rodziców pani Marlena Niedbalska oraz pani Aleksandra Piątkowska, uczniów reprezentują Irena Wosicka i Wojciech Wozdyk oraz pani Emilia Masiakowska i pan Rafal Leśniarek.

W projekcie zaplanowano dwa spotkania warsztatowe, a pomiędzy nimi pracę własną zespołów. Pierwszy warsztat (7h) był poświęcony m.in.: analizie obecnego stanu współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów w szkole, planowaniu działań wzmacniających współpracę, opracowaniu elementów Programu Współpracy.

Drugi warsztat (7h) będzie poświęcony ewaluacji wprowadzonego wspólnego działania, planowaniu kolejnych oraz opracowaniu Programu Współpracy.

Efektem udziału w projekcie i współpracy nauczycieli, uczniów, rodziców będzie opracowanie Programu Współpracy, który będzie użytecznym narzędziem do dalszego rozwijania współdziałania, po zakończeniu udziału szkoły w projekcie. Ostatnim etapem udziału szkoły w projekcie będzie konkurs na najlepszy Program Współpracy. W konkursie zostaną wybrane trzy podmioty, których przedstawiciele (6tka ze szkoły) na początku 2015r.wezmą udział w wizycie studyjnej w Londynie.

W naszej szkole we wrześniu odbyły się debaty rodziców, uczniów i nauczycieli. Zdjęcia z debat i warsztatów przedstawiamy poniżej.

Materiał: Zespół Szkół w Dziewierzewie www.kcynia.pl

Oceń artykuł: 158 90

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)