Dziś mamy 24 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 stycznia 2020

Wzrost bezpieczeństwa na polskiej kolei. Spadła liczba wypadków i kolizji

fot. archiwum

fot. archiwum

Szkolenia pracowników, kontrola procedur, nowoczesne urządzenia sterowania # ruchem, budowa bezkolizyjnych przejazdów oraz profilaktyka w ramach kampanii Bezpieczny przejazd - takie m.in. działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. utrzymują pozytywny trend, potwierdzający, że kolej jest coraz bezpieczniejszym środkiem transportu. W 2019 roku o 11 procent spadła liczba wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych. Mniej było kolizji.

Działania pracownicze, organizacyjne, techniczne oraz promocja bezpieczeństwa wpływają na pozytywny trend w kształtowaniu bezpieczeństwa na polskiej kolei.

- Bezpieczeństwo użytkowników polskich dróg i polskich kolei jest dla nas priorytetem. Prowadzone przez nas działania inwestycyjne powodują zwiększenie komfortu podróży, ale także zwiększenie ich bezpieczeństwa. To proces, który musi trwać nieustannie. Będziemy nadal dokładali wszelkich starań, aby poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego i kolejowego zwiększał się z każdym rokiem – powiedział Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Kolejny rok spada liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo drogowych oraz liczba kolizji na torach. Przyczyną 75 procent wszystkich zdarzeń są sytuacje niezależne od zarządcy infrastruktury - niewłaściwe zachowania kierowców na przejazdach i nieodpowiedzialne wkraczanie na tory

w miejscach niedozwolonych. W 2019 r. w porównaniu z 2018 r. o 11% zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. Również o 11 procent zmniejszyła się liczba kolizji. Kolejny rok nikt nie zginął i nie był poszkodowany w wyniku kolizji na torach.

- Bezpieczeństwo pozostaje priorytetem w działalności PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Możemy ocenić, że miniony 2019 r. był kolejnym bezpieczniejszym rokiem na zarządzanej przez nas sieci linii. Konsekwentnie szkolimy pracowników m.in.  wykorzystując nowoczesny symulator dla dyżurnych ruchu, doskonalone są procedury, prowadzimy kampanię „Bezpieczny przejazd”, a inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego zapewniają coraz więcej bezkolizyjnych przejazdów oraz nowe urządzenia sterowania ruchem – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Każdy pracownik PLK ma wymagane przygotowanie do pełnienia obowiązków na posterunkach ruchu, a w pracy przechodzi dodatkowe szkolenia np. z wykorzystaniem symulatora dla dyżurnych ruchu. Wszyscy zatrudnieni, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa, mogą korzystać ze szkoleń i coraz lepszych warunków pracy – to działania w zakresie kształtowania kultury bezpieczeństwa. 

Kampania społeczna, dodatkowe informacje na przejazdach i nowe kadry

Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” to jedna z największych w Europie kampanii społecznych, prowadzona przez PLK od kilkunastu lat. Promowanie bezpieczeństwa i ograniczanie skutków brawury, szczególnie na przejazdach kolejowo-drogowych, wciąż jest ważne, szczególnie z obszarze ograniczania przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych.

W 2018 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami. Informacje umieszczone na naklejkach pozwalają w sytuacji niebezpiecznej szybko wstrzymać ruch na linii kolejowej. W 2019 r. było ponad 4300 reakcji, dzięki numerom telefonów umieszczonych na żółtej naklejce PLK. W 167 przypadkach wstrzymany był ruch pociągów, co prawdopodobnie pozwoliło uniknąć niebezpiecznych zdarzeń.

Stałym elementem poprawy bezpieczeństwa są działania techniczne i inwestycyjne. PLK inwestuje w sprzęt i modernizuje infrastrukturę – to działania w ramach wartego blisko 76 mln zł Krajowego Programu Kolejowego. Bezkolizyjne przejazdy, wymienione rozjazdy, nowe tory i nowoczesne systemy sterowania ruchem bezpośrednio wpływają na poprawę bezpieczeństwa na sieci kolejowej.

PLK współpracują z ok. 40 szkołami średnimi prowadzącymi kierunki kolejowe. To działanie niezbędne dla płynnej wymiany kadr na odpowiedzialnych stanowiskach związanych m.in. z bezpieczeństwem. Dzięki absolwentom szkół kolejowych, możliwe jest uzupełnienie kadry o pracowników znających specyfikę kolei, w tym zasady bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie zmierza do tego, by utrzymywać trend potwierdzający, że kolej jest coraz bezpieczniejszym środkiem transportu.

materiał: Mirosław Siemieniec/PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (4)

  hehe, w dniu 23-01-2020 11:06:47 napisał:

  Spadła liczka wypadków do pociągi przestały prawie kursować, a te co jeżdżą to i tak mają opóźnienie

  odpowiedz

  • 5 (5)

  alejaja, w dniu 23-01-2020 11:28:12 napisał:

  bardzo dobry artykuł dla Kcyni odciętej od kolei od lat i na zawsze

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Siłownia
Rolery - mezoterapia skóry
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)