Dziś mamy 22 października 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

23 września 2020

Wzięliśmy udział w 27. Finale Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

Od kilku lat w trzeci weekend września uczniowie# Szkoły Podstawowej im Jana Czochralskiego w Kcyni oraz wychowankowie ZP Kcynia realizując cele i zamierzenia programu wychowawczego „Archeologia Żywa”, wspólnie z nauczycielami i pracownikami biorą udział w Finale Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata.

W tym roku Fundacja Nasza Ziemia zorganizowała 27 edycję tej akcji pod hasłem „Plastik Umiera”. Odbyła się dzięki pomocy i współpracy z Dyrektorem Zakładu Poprawczego w Kcyni, Urzędem Miejskim w Kcyni, Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, Proboszczem parafii pw. Św. Michała Archanioła w Kcyni oraz Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kcyni. Ten ostatni zabezpieczył dla nas rękawiczki i worki na śmieci oraz zobowiązał się do wywiezienia ich w celi posegregowania i recyklingu. W dniach 11, 18, i 19 września bieżącego roku wspólnie z uczniami oczyszczaliśmy teren zabytkowego cmentarza w Kcyni przy ulicy Nakielskiej.

W czasie wolnym nasz wychowanek ZP Kcynia własnoręcznie przygotował odpowiedni baner informujący o samej akcji. W trakcie prac związanych z usuwaniem nieczystości na cmentarzu pod kierunkiem pani Małgorzaty Olszak, Renaty Pulikowskiej i Lidii Kozłowskiej Rusin wychowankowie ZP Kcynia oraz dzieci i młodzież szkolna zbierała plastikowe i szklane odpady, segregując je do osobnych worków. Najwięcej zebrano, na osobnych stertach, suchych konarów i gałęzi. Na najwyższe uznanie zasługuje zaangażowanie tych młodych ludzi, którzy dbając o czystość tej przepięknej nekropolii, mieli okazję wykazać się wielką odpowiedzialnością. Można powiedzieć, że to szczególne miejsce samą swoją wymową zmuszało ich do swoistej refleksji i zadumy, kształtowało w nich poczucie tożsamości kulturowej i społecznej. Jest to powolny i charakteryzujący się dużą konsekwencją proces, którego efektywność uzależniona jest od zasobów doświadczeń i kompetencji samych uczniów, jak i wiedzy i empatii osób ich prowadzących.

Zjawiskiem ułatwiającym osiągnięcia oczekiwanych celów jest działanie poprzez wytworzenie indywidualnego zaufania, ustanowienia powinności i oczekiwań a także tworzenie i wymuszanie respektowania uznanych powszechnie norm społecznych.

Materiał: Jacek Maćkowski 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)