Dziś mamy 18 kwietnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

04 sierpnia 2018

Wyrok sądu nie pozostawia złudzeń. Gmina musi pokryć koszty nieudanej inwestycji

fot. archiwum

fot. archiwum

Gmina przegrała z byłym burmistrzem. Proces dotyczył zapłaty ponad 3 mln zł za zwróconą przez # gminę dotację na budowę kanalizacji.

W roku 2010 gdy burmistrzem był Tomasz Szczepaniak, w Kcyni pobudowano kolejny etap kanalizacji, na którą mieszkańcy czekali wiele lat. Gmina również na tą inwestycję otrzymała dofinansowanie w kwocie 2,4 mln zł. Następca Szczepaniaka, Piotr Hemmerling zawiadomił prokuraturę oraz urząd marszałkowski o stwierdzonych nieprawidłowościach. We wrześniu 2011 roku odbyła się kontrola urzędu marszałkowskiego, która wykazała szereg nieprawidłowości, m.in. w przebiegu tras kolektorów. Stwierdzono też brak kilkudziesięciometrowego odcinka kanalizacji na ulicy Dworcowej, w przypadku części działek, na których kanalizację budowano, brakowało pozwoleń na budowę, na ulicy Szubińskiej kanalizacja przebiegała po stronie ulicy innej niż zakładała dokumentacja i pozwolenie na budowę, w przypadku części działek potwierdzono nieprawdę co do ilości studzienek rewizyjnych.

W efekcie były burmistrz oraz Marek G., urzędnik bezpośrednio odpowiedzialny za nadzór inwestycyjny, zostali skazani i ukarani przez sąd grzywną za to, że bez stosownego zezwolenia dokonali zmian w projekcie budowy kanalizacji. Z kolei UM nakazał gminie zwrot całej dotacji, tj. 2,4 mln zł. Gmina odwołała się od decyzji i weszła z UM w spór w trybie postępowania administracyjnego. Nie mniej, zanim uprawomocniła się decyzja w roku 2013, ówczesny burmistrz Hemmerling złożył do sądu cywilnego pozew o zapłatę. Dwaj wspomniani (Szczepaniak i Marek G.) oraz firma, która na zlecenie gminy opracowała projekt dokumentacji technicznej budowy kanalizacji, już wówczas mieli zapłacić solidarnie astronomiczną kwotę 3,2 mln zł za to, że gmina Kcynia została zobowiązana do zwrotu dofinansowania. Do kwoty dotacji (2,4 mln zł) dołożono 800 tys. zł odsetek.

Tomasz Szczepaniak i pozostali pozwani odwołali się od wyroku. Sprawę rozpatrzył Sąd Apelacyjny w Gdańsku, który wydał wyrok w dniu 12 czerwca. Ten diametralnie różni się od pierwszego, ponieważ uniewinnia całą trójkę pozowanych. Sąd oddalił pozew w całości i nakazał gminie pokryć wszystkie koszty! – Wyrok niższej instancji w zasadzie oparty był o wyrok sądu karnego. A sędzia sprawozdawca podkreśliła, że procesy dotyczyły innych spraw – powiedział T. Szczepaniak. – Najistotniejsze było chyba to, że powodem zwrotu dotacji nie było jak się do tej pory mówiło kolokwialnie – zawalenie projektu kanalizacji - ale tego, że do dziś nie uzyskano rezultatu, czyli odpowiednich ilości przyłączeń do kanalizacji – podkreśla Tomasz Szczepaniak.
Gminie przyznano dotację nie tylko po to by zbudować kolektory w ziemi, ale przede wszystkim po to by przyłączyć mieszkańców i wyeliminować szamba. W umowie z UM założenie to nazwano wskaźnikiem rezultatu. W tej sprawie głos kilkukrotniezabierał radny Henryk Kuliberda, który dociekał ile przyłączy wykonano do wspomnianej kanalizacji do roku 2015. Niestety w korespondencji z urzędem gminy nie można doczytać się konkretnych liczb. Na pytanie radnego jakie działania podejmowała wówczas gmina by osiągnąć ów „rezultat” padła odpowiedź, że prowadzona jest weryfikacja danych pozyskanych z ZGKiM. Weryfikacja jeszcze do dziś się chyba nie zakończyła ponieważ w odpowiedzi na pismo z 7 maja tego roku, z urzędu padła odpowiedź iż ratusz nie posiada danych nt. liczby przyłączeń do roku 2010.

Wyrok jest prawomocny. Sąd zasądził na rzecz pozwanych kwotę 7 tys. zł tytułem zastępstwa procesowego oraz 11 tys. zł kosztów procesu. – To jest dopiero początek, ponieważ ponieśliśmy koszty związane z poprzednim procesem. Firma zapewne będzie dochodzić też odszkodowania tytułem bezpodstawnego pozwu. Ja również nad tym się zastanawiam. W związku z procesem sądownie zajęto mój majątek, dorobek pracy czterech pokoleń – podsumowuje Szczepaniak.
Marek Szaruga, burmistrz Kcyni poinformował o wyroku na sesji rady. Zapowiedział, że wystąpił o uzasadnienie wyroku. – Po analizie podejmiemy decyzję o ewentualnej kasacji – zaznaczył.

Oceń artykuł: 27 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (30) Zgłoś naruszenie zasad

  • -14 (94)

  Mieskz, w dniu 05-08-2018 01:12:46 napisał:

  I bardzo dobrze, teraz poprzedni burmistrz powinien oddać te pieniądze oraz zapłacić zadośćuczynienie za pomówienia !! Z tej nienawiści takie cyrki wychodzą a reszta gminy musi za to płacić. Z wyrokami Sądu się nie dyskutuje. Gratuluję p.Szczepaniak

  odpowiedz

  • 20 (26)

  Obserwator, w dniu 05-08-2018 10:42:11 napisał:

  Jak zwykle urzędnicy nie odpowiadają za źle wykonywaną pracę - celowo czy w wyniku totalnych zaniedbań. Jak zwykle nikt nie jest winien poza podatnikiem, który za wszystko zapłaci.

  odpowiedz

  • 17 (25)

  mieszkaniec, w dniu 05-08-2018 14:03:02 napisał:

  Należy się zastanowić co było powodem nie wykonania przyłącza na ul. Dworcowej, jak również zmiany projektu kanalizacji??? Może było to niezbędne by podłączyć jakieś działki budowlane, może inny powód materialny czy też nie materialny. Jednak jakiś ważny powód musiał być ale czy my mieszkańcy się dowiemy??? Może trzeba zapytać byłych Burmistrzów lub obecnego. Jednak mało prawdopodobne jest że nam wszystko wyjaśnią.

  odpowiedz

  • 11 (19)

  byly mieszkaniec gminy, w dniu 05-08-2018 19:04:07 napisał:

  Moje zdanie jest inne,,,wybraliscie osoby by dbaly o miast i gmine,lecz one maja to gdzies wazny jest ich interes,moze teraz w nastepnych wyborach beda osoby chetne by rozwoju gminy znajace sie na gospodarzeniu a nie skladaniu obietnic bez pokrycia,gmina nie rozwija sie przemyslowo mlodzi uciekaja,a urzednicy maja to gdzies....mysla tylko by nie odejsc z krzesla...nic sie nie zmienia rozwojowo,,,fontanna czy rondo?to tylko nieliczne inwestycje..co z reszta czasu robia urzednicy?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 14 (20)

  Janusz, w dniu 05-08-2018 22:07:27 napisał:

  za przegrany proces kto zapłaci ? podatnicy ?

  odpowiedz

  • -4 (56)

  Paweł , w dniu 05-08-2018 22:25:08 napisał:

  Zapłacimy my wszyscy, bo najważniejszym było donieść kosztem własnej gminy i toczyć wojenkę o stołek... Niestety Hemmerling poleciał w swojej hytrości o krok za daleko i teraz gmina musi ponieść wysokie koszty tego bezmyślnego donosu

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -3 (57)

  czaruś, w dniu 06-08-2018 09:56:26 napisał:

  brawo . Szczepaniak na burmistrza. A Hemmerling wszyscy wiedzą że sobie prywatną wojenkę za podatników kasę zrobił. wojowałeś z Szarugą i klops wybory przegrane, wojowałeś ze Szczepaniakiem i klops też przegrałeś. To już jest koniec...nie ma już nic.

  odpowiedz

  • -2 (58)

  1234, w dniu 06-08-2018 11:13:16 napisał:

  Teraz Hemmerling powinien zapłacić ze swojej kieszeni. A nie tylko próbuje oczy wszystkim mydlić w internecie. Stop donosicielstwu !!!

  odpowiedz

  • 5 (21)

  Ja, w dniu 06-08-2018 11:59:42 napisał:

  prywatne rozgrywki między Szczepaniakiem i Hemerlingiem a do tego jeszcze ten 3 Szaruś co udaje ze nie widzi problemu i że Jego to nie dotyczy... dno totalne! Kcynia potrzebuje kogoś nowego dla kogo będzie wazne społeczeństwo a nie prywata

  odpowiedz

  • 2 (62)

  franek2222, w dniu 06-08-2018 13:19:59 napisał:

  No to baron z Gromadna trochę się udupił !!!!!!!!!!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -4 (62)

  Joo, w dniu 06-08-2018 16:03:34 napisał:

  Hemmerling i tak nie zostaniesz burmistrzem mozesz juz wracac do Laskownicy.

  odpowiedz

  • 1 (35)

  Pablo, w dniu 07-08-2018 09:38:38 napisał:

  Boli cię prawda? Tak bardzo uwielbiasz Hemmerlinga? Co ci obiecał? A może dał już tobie posadkę albo premię... To dlaczego tak nerwowo biega po wsi i szuka popleczników? Już nadchodzi jego koniec za to co zrobił ludziom i tej gminie. Wszystkie czerwone pajączki są obserwowane i widać wyraźnie, jak nerwowo przebierają czerwonymi nóżkami

  odpowiedz

  • 20 (30)

  obserwator, w dniu 07-08-2018 09:59:52 napisał:

  A gdzie w tym wszystkim jest obecny burmistrz Marek Szaruga przecież to on wystąpił o zwrot , to on oddał do Torunia 3 mln złotych z naszych podatków nic w tej kwestii nie zrobił aby tych pieniędzy nie oddawać. To jest główne zło Kcyni , cichy szkodnik . często się spotykali w urzędzie musieli sobie wszystko ładnie pouzgadniac.

  odpowiedz

  • 13 (29)

  Re, w dniu 07-08-2018 10:10:59 napisał:

  Dokladnie Szaruga mógł cos zrobic,żeby tej kasy nie oddać powalczyć a on raz że za cieńki jest na to w uszach a dwa,ze miał to gdzieś,nie jego pieniądze z wysokiej pensji nikt mu nic nie zabrał.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (12)

  ala, w dniu 07-08-2018 13:22:34 napisał:

  Wydaje się, że w gminie Kcynia wybory będą bardzo ciekawe. Wszyscy narzekający na Szczepaniaka, Hemmerlinga i Szarugę na pewno maja pomysł na rozwój gminy i wiedzą co zrobić żeby było lepiej. Bardzo łatwo jest oceniać innych szczególnie siedząc w domu i będąc anonimowym. Życzę Państwu powodzenia w wyborach.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -4 (24)

  as, w dniu 07-08-2018 14:16:31 napisał:

  W gminie Kcynia wszystkie wybory są zawsze ogromnie ciekawe. Pytanie przy wyborach jest otwarte. Czy wygra przedstawiciel Polaków czy przedstawiciel folksdojczów ?

  odpowiedz

  • 3 (21)

  Spokojnie patrzący, w dniu 08-08-2018 12:45:03 napisał:

  Patrzcie jak pisiory walczą o byt ! Nic nie potrafią, nikogo poważnego na kandydata nie mają, no to dawaj; ośmieszać i dyskredytować innych. Hemmerling jest najpoważniejszym kandydatem, to trzeba go napieprzać !Opanujcie się i nie róbcie chlewa z Kcyni ! Walczcie na argumenty.Jeśli macie tak dobrego kandydata, to wygra. Hemmerling pracuje w samorządzie 20 lat i ma największe doświadczenie.Nawet jak się będziecie zbroić w maczety, to tego nie przekreślicie " żołnierze " !!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (21)

  Taka prawda, w dniu 08-08-2018 18:01:29 napisał:

  Kandydat pisu nie ma wykształcenia, nie ma doświadczenia ani nie potrafi kierować ludźmi, wystarczy popytać tu i tam. Jedyne co ma to parcie żeby wygrać bo myśli że jak z PiS to juz samo przesię że wygra. Kolego, miej trochę obiektywizmu i nie daj się wykorzystywać bo nic nie ugrasz, a ci twoi "ludzie" z kcyńskiego Pis zaraz spieprzą do innej partii tak jak robili to do tej pory z kwiatka na kwiatek.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (10)

  Franzel, w dniu 09-08-2018 17:09:11 napisał:

  Ober, ty Franku, już nie świruj ! Jak potrzebujesz adres do dobrego specjalisty, to napisz !

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble łazienkowe
Budowa hal
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Sprawdzanie geometrii kół
Żel UV 5ml
7,50PLN
Siłownia
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)