Dziś mamy 18 stycznia 2019, piątek, imieniny obchodzą:

12 lutego 2018

Wycieczka śladami walk kompanii kcyńskiej. Uczestnicy zwiedzili wiele ciekawych miejsc

fot. Roman Nalewajski

fot. Roman Nalewajski

Kcyńskie Centrum Biblioteki i Kultury im Klary Prilowej wspólnie z Kołem Turystów Górskich im Klimka # Bachledy w Kcyni z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku wyszło z inicjatywą zorganizowania cyklu wycieczek po terenie naszego regionu. W celu przybliżenia wszystkim chętnym miejsc związanych z walkami w latach 1918-19.

Trasa pierwszej takiej wycieczki, która miała miejsce 3 lutego 2018 wiodła z Kcyni przez Sierniki, Chwaliszewo, Smogulecką Wieś, Smogulec i dalej przez Mieczkowo do Laskownicy. Punktualnie o 10.00 autokar odjechał sprzed byłej siedziby Sztabu Frontu Północnego w Kcyni (obecnie GCBiK ). Przejeżdżając przez Sierniki mogliśmy podziwiać późnoklasycystyczny dworek komendanta kcyńskiego „Sokoła” z 1918 roku Edwarda Mieczkowskiego. Wziął on czynny udział w wyzwalaniu Kcyni w pamiętną noc sylwestrową z 31 grudnia 1918 roku na 1 stycznia 1919 r. To on powierzył dowodzenie kompanii kcyńskiej złożonej z szybko zebranych ochotników ppor. Janowi Sławińskiemu pochodzącego z podkcyńskiego Ujazdu. Następnie przejeżdżając przez Chwaliszewo związane z patriotyczną rodziną Szulczewskich grupa dojechała do Smogulca. W Smogulcu dzięki uprzejmości księdza Andrzeja Gierszyńskiego zwiedziliśmy kościół parafialny pw. Św. Katarzyny. Jest on związany z osobą gen. Bogdana Hutten-Czapskiego, polityka niemieckiego i polskiego. Gorącego katolika i społecznika. Dobrodzieja uniwersytetu i politechniki warszawskich. Uczestnika skomplikowanych procesów politycznych związanych z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości w latach 1915-18 (osobiście ogłosił w warszawskim Zamku Królewskim Akt 5 listopada 1916r, hamował nabór do polnische wehrmacht, próbował powstrzymać aresztowanie J. Piłsudskiego i K. Sosnowskiego w 1917 r.) Fundatora przepięknej kaplicy nagrobnej nawiązującej swym wystrojem do wawelskiej kaplicy zygmuntowskiej oraz kopuły smoguleckiego kościoła będącej kopią kopuły Wieży Srebrnych Dzwonów również z królewskiego Wawelu.

Na wszystkich obecnych, wielkie wrażenie zrobiła krypta grobowa rodziny Hutten-Czapskich. Zaprojektowana w bizantyjskim stylu przez lwowskiego architekta Z. Gorgolewskiego.  Po opuszczeniu kościoła udaliśmy się do Mieczkowa, gdzie w lesie przy drodze do Osieka nad Notecią mogliśmy zwiedzać okopy i umocnienia przedmościa noteckiego bronionego przez krótki czas przez kompanię kcyńską ppor. J. Sławińskiego.  Kolega Piotr Dąbrowski wraz z synem Stanisławem Dąbrowskim zaprezentowali umundurowanie i uzbrojenie z okresu tworzenia się armii wielkopolskiej.

Następnie grupa rekonstruktorów do których dołączyli odpowiednio umundurowani i „uzbrojeni” wychowankowie kcyńskiej placówki opiekuńczo-wychowawczej zajęła pozycje strzeleckie  w okopie… Historia zatoczyła wielkie koło… w lutowym zimnym lesie nad Notecią w okopach, znowu pojawili się powstańcy… Ciszę jaka zapanowała wśród uczestników wycieczki przerywały flesze aparatów fotograficznych…. Po chwili refleksji przejechaliśmy do Leśnictwa w Laskownicy, gdzie przy ognisku gościł nas miejscowy leśniczy Witold Tomaszewski. Gorące kiełbaski z ogniska, kawa i herbata zachęciły nas do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z okresu I wojny światowej. Połączyła nas atmosfera wspólnoty i zgody bez względu na aktualne poglądy społeczne i polityczne. To pierwsza wspólna wycieczka po miejscach na naszym regionie związanych z wydarzeniami sprzed 100 lat, następne już niedługo.

materiał; Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
   

Oceń artykuł: 6 17

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)