Dziś mamy 16 czerwca 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

09 października 2018

Wycieczka śladami Wiosny Ludów w Kcyni i jej okolicach

Foto: L. Kozłowska Rusin

Foto: L. Kozłowska Rusin

W sobotę, 6 października 2018 r. Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. K. Prillowej w Kcyni # wspólnie z pracownikami zakładu poprawczego zorganizowali trzecią wycieczkę autokarową z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.

Przeznaczona była ona dla mieszkańców naszej gminy oraz wychowanków kcyńskiej placówki opiekuńczo wychowawczej, zainteresowanych śladami historii naszej małej ojczyzny i jej wpływem na przyszłość naszego narodu.

Aby w pełni zrozumieć powstańców wielkopolskich walczących 100 lat temu, nie tylko na froncie pod Kcynią, ale nawet później, pod Lwowem, na Wołyniu, Wileńszczyźnie i pod Warszawą w 1920 r., wybraliśmy się na wycieczkę śladami wydarzeń, które ukształtowały to wspaniałe pokolenie Niepodległej. Były one związane z Wiosną Ludów w Kcyni i jej okolicach. Dla brygadiera Józefa Piłsudskiego w 1914 r. lekcją patriotyzmu i doskonałą nauką drogi do czynu niepodległościowego była tragedia powstania styczniowego z 1863 r. Dla pokolenia poznańczyków z 1918 r., taką lekcją patriotyzmu stało się powstanie wielkopolskie z 1848 r. oraz praca organiczna, której kierunki wyznaczali Karol Libelt, Karol Marcinkowski, Hipolit Cegielski, Dezydery Chłapowski i wielu innych patriotów dbających o polskość naszych terenów. Karol Libelt to wspaniały społecznik i polityk polski, liberał XIX wieczny, a zarazem filozof chrześcijański i humanista. W swoich pracach pt.: O miłości ojczyzny i O odwadze cywilnej wskazywał na znaczenie wychowania młodzieży w duchu miłości do swojej ojczyzny, rolę jedności w narodzie polskim bez względu na stan i poglądy społeczne oraz szacunku dla innych ludów zamieszkujących ziemie byłej Rzeczypospolitej, w szczególności do Ukraińców i Niemców. Myśli Karola Libelta bliskie były twórcom niepodległości Polski, Romanowi Dmowskiemu i Józefowi Piłsudskiemu w latach zawieruchy pierwszo-wojennej, która dla Polski zakończyła się dopiero w 1921 r. To właśnie oni, dla dobra odradzającej się Rzeczypospolitej, wznieśli się ponad dzielące ich różnice polityczne i światopoglądowe.

Po drodze do Czeszewa, gdzie w miejscowym kościele pw. św. Andrzeja Apostoła  jest pochowany dr Karol Libelt, zwiedziliśmy zachowane fortyfikacje z 1939 r. w rejonie Dobieszewka oraz ruiny zamku w Gołańczy. W samym Czeszewie, w kościele mogliśmy zapoznać się z epitafium poświęconym Karolowi Libeltowi oraz ze stojącym w zapuszczonym parku pałacem, w którym mieszkał i tworzył nasz bohater. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z życia publicznego i rodzinnego tej wielkiej postaci z naszej polskiej historii.

Po powrocie do Kcyni zatrzymaliśmy się na zabytkowym cmentarzu przy ulicy Nakielskiej, gdzie dołączyli do nas uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta w Kcyni pod opieką Pana Rafała Jankowskiego. Wspólnie, przy mogile powstańców-kosynierów z 1848 r., po zapaleniu symbolicznego ognika i złożeniu hołdu poległym, zapoznaliśmy się z przebiegiem walk na kcyńskim rynku w czasie Wiosny Ludów. Wycieczkę zakończyliśmy w GCKiB w Kcyni integracyjnym grillem i wspólnym śpiewaniem patriotycznych pieśni.  

Tekst: J Maćkowski

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

MEBLE PIOTR PASIEKA
Meble łazienkowe
Metkownice
od 179PLN
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Meble kuchenne - na zamówienie
Budowa domu pod klucz
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Remonty mieszkań
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)