Wychowawca więzienny w oku kamery. Materiał zobaczysz w TVP Bydgoszcz

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber
Kim jest wychowawca w zakładzie karnym? Jakie są# jego główne obowiązki? Z czym musi się mierzyć podczas więziennej codzienności? Czy łatwo pracować z drugim człowiekiem mając świadomość jakie przestępstwo popełnił? Czy każdy zasługuje na drugą szansę? Na te i inne pytania odpowiedział starszy wychowawca Zakładu Karnego w Potulicach, por. Krzysztof Jurek.
W Zakładzie Karnym w Potulicach obecnie pełni służbę 35 wychowawców. Na co dzień pełnią służbę w oddziałach mieszkalnych prowadząc oddziaływania penitencjarne wobec skazanych wchodzących w skład podległej im grupy, nieprzekraczającej 40 osadzonych.
Codzienne obowiązki
W codziennej pracy wychowawca podejmuje działania zmierzające do utrzymania porządku i dyscypliny, w tym opiniowania i wnioskowania w sprawach nagradzania i karania dyscyplinarnego skazanych za naruszenie nakazów lub zakazów wynikających z przepisów. Podejmuje także czynności mające na celu bieżące rozwiązywanie problemów i sytuacji konfliktowych pomiędzy osadzonymi oraz wskazuje na społecznie akceptowane sposoby ich rozwiązywania. To on jest odpowiedzialny za rozmieszczanie osadzonych w celach mieszkalnych – to zadanie wymaga odpowiedniego rozpoznania środowiska wychowawczego i brania pod uwagę szeregu czynników, wynikających zarówno min. z czynników sytuacyjnych, ale także osobowościowych osadzonych. Zapoznaje osadzonych z obowiązkami i uprawnieniami oraz motywowanie ich do właściwego zachowania i przestrzegania porządku wewnętrznego, opiniuje prośby i wnioski jakie skazani składają do dyrektora zakładu karnego. W pewnym sensie to właśnie wychowawca przedstawia plan pobytu skazanego w zakładzie karnym – pokazuje mu możliwości z jakich może skorzystać, aby zminimalizować deficyty jakie posiada. Te deficyty jakie posiadają osadzeni są różne, w ich określeniu wychowawcy współpracują z psychologami penitencjarnymi. Odpowiedzią na zdiagnozowane obszary deficytowe i problemowe, mogące stanowić przyczynę pośrednią lub bezpośrednią wejścia na drogę przestępczą przez osadzonego osadzonego, jest opracowanie przez wychowawcę Indywidualnego Programu Oddziaływania. Program taki zawiera cele i zakres oddziaływań a także konkretne zadania które skazany zobowiązuje się zrealizować w trakcie pobytu w zakładzie karnym.
Programy resocjalizacji
Nierzadko w w/w programach wychowawcy zawierają udział osadzonego w programie resocjalizacji. Wychowawcy prowadzą je w różnych obszarach w zależności od trudności jakie występują u danego więźnia (począwszy od programów z zakresu przeciwdziałania agresji i przemocy, przeciwdziałania uzależnieniom i pro kryminalnym postawom, po aktywizację zawodową, integrację rodzin, kształtowanie umiejętności społecznych i poznawczych oraz zapobieganie negatywnym skutkom izolacji więziennej). Udział osadzonego w takim programie odnotowywany jest w jego teczce osobopoznawczej.
Dokumentacja osobopoznawcza
Wychowawcy prowadzą dokumentację osobopoznawczą skazanego. Sporządzają m.in. oceny okresowe postępów skazanego w procesie resocjalizacji nie rzadziej niż co 6 miesięcy, co daje możliwość podsumowania tego jak dany więzień funkcjonuje, czy robi postępy, czy może nastąpił regres w zachowaniu i prezentuje skazanego Komisji Penitencjarnej wraz z odpowiednimi propozycjami związanymi z dalszym pobytem osadzonego w warunkach izolacji więziennej. Oprócz ocen okresowych sporządza także opinię o skazanym na wnioski sądów oraz prognozy kryminologiczno-społeczne.
Okiem kamery
To tylko wybrane obszary pracy więziennego wychowawcy. Zachęcamy do obejrzenia odcinka programu Zamknięty Świat, realizowanego przez TVP Bydgoszcz, który przedstawia urywek jego pracy.
Materiał można zobaczyć tutaj.
Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber - Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Obradowała rada powiatu. Jest absolutorium dla Zarządu
- Ratownikom życzymy bezpiecznych patroli! Dzień Ratownika WOPR
- Proces ws. nadużyć szkole zmierza ku końcowi. Wyrok zapadnie już w lipcu?
- Kcynia dzisiaj świętuje. 760. lat temu nadano jej prawa miejskie
- Przekazanie listów gratulacyjnych dla strażaków. Dofinansowanie otrzymały OSP z powiatu nakielskiego
Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy# jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju.
(czytaj więcej)Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Niejeden rodzic i opiekun zastanawia się, jak zachęcić swoje dziecko# do zdrowego odżywiania. Sięganie przez najmłodszych po warzywa i owoce zamiast słodkiego batonika może się wydawać niemożliwe do osiągnięcia. Warto jednak rozpocząć od małych kroków. Poniżej sześć propozycji, jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.
(czytaj więcej)Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.
(czytaj więcej)Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.
(czytaj więcej)