Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

01 listopada 2017

Wszystkich Świętych. Wspominamy tych, którzy odeszli w ostatnim roku

Listopad kojarzy nam się ze świętem Wszystkich Świętych, z Dniem Zadusznym, z pamięcią o tych, # którzy poprzedzili nas do wieczności. To naszym bliskim, znajomym, przyjaciołom poświęcamy te jesienne dni. Dzisiaj wspominamy tych, których już z nami nie ma.

 ks. Marian Wróblewicz

 Ks. kanonik Marian Wróblewicz był emerytowanym kapłanem diecezji bydgoskiej, wieloletnim proboszczem parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią. Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia św. Jana Apostoła w Mogilnie. Studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zmarł 27 października 2016 roku w wieku 80 lat.

Śp. Stanisław Szurik 

W 1973 został członkiem Koła Łowieckiego Nr 117 "SOKÓŁ" w Mroczy. Wybrany do Zarządu pełnił funkcję skarbnika a od 1983 roku funkcję Prezesa. Za wybitne osiągnięcia na niwie łowieckiej został odznaczony brązowym, srebrnym i złotym Medalem Zasługi Łowieckiej. Zmarł 15 listopada 2016 roku. 

Śp. Witold Krall

Witold Krall był zdunem, pracował też w hucie szkła. Pracował społecznie w związku kombatantów, Czerwonym Krzyżu. Był członkiem Kujawsko-Pałuckiego Towarzystwa Kulturalnego. Za pracę społeczną i kulturalną, w tym napisanie kroniki Turu, wyróżniony został Medalem im. ks. Jana Kleina przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne. Współpracował z Muzeum Ziemi Szubińskiej. Swoje zbiory Witold Krall udostępnił na potrzeby realizowanej w Turze hutniczej izby tradycji. Zmarł 12 grudnia 2016 roku. 

Śp. ks. Lambert Mikołajczak  

Posługę kapłańską pełnił w Trzemesznie, Bydgoszczy oraz na terenie dekanatów Mrocza i Nakło. W 1970 został rektorem świątyni pomocniczej w Sicienku. W latach 1971 – 1995 był proboszczem parafii w Dąbrówce Nowej. Na emeryturę odszedł z parafii w Srebrnej Górze w 2002 roku. Ostatnie lata życia spędził w Nakle, jako rezydent parafii pw. św. Stanisława w Nakle. Zmarł 19 grudnia 2016 roku.

Śp. Leon Koszewa

13 lutego w wieku 66 lat odszedł dh. Leon Koszewa. Zmarły był czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Drzewianowie od 12 października 1968 roku. Od roku 1972 nieprzerwanie pełni funkcję Naczelnika OSP Drzewianowo i kierował działaniami statutowymi jednostki. 

Śp. Marianna Michalska   

Przez wiele lat była członkiem zespołu śpiewaczego „Pałuki” działającego przy Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni. Promowała folklor pałucki w wielu miastach Polski od Kazimierza Dolnego nad Wisłą, po Bydgoszcz oraz poza granicami kraju w Słowacji, we Włoszech i Niemczech. W 2006 roku wraz z zespołem odebrała nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w Przysusze. Odeszła 30 marca 2017 roku przeżywszy 92 lata.

Śp. Agnieszka Tomczyk

Agnieszka Tomczyk była nauczycielką i wychowawcą w Szkole Podstawowej w Witosławiu. Przez niemal 18 lat swojej pracy w tej szkole wyuczyła kilka pokoleń dzieci. 3 kwietnia 2017 roku zmarła po chorobie. 

Śp. Sławomir Grobelny 

Od 1995 roku był prezesem LZS Victoria Kołaczkowo. W sporcie działał od wielu lat. Na początku był zawodnikiem, później prezesem klubu w Kołaczkowie. Od początku z zaangażowaniem dbał o funkcjonowanie klubu. Był inicjatorem wyjazdów na mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej do Warszawy. Organizował wyjazdy na mecze Zawiszy oraz na żużel. Zmarł 28 kwietnia 2017 roku. 

Śp. Zbigniew Sadowski

Z zamiłowania był rolnikiem, Członkiem Polskiego Związku Łowieckiego od blisko 20 lat. Myślistwo było jego ogromną pasją. Był działaczem społecznym. To członek Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią w latach 2002-2006. Udzielał się również w Radzie Parafialnej, Radzie Sołeckiej, Banku Spółdzielczym, Gminnej Spółdzielni w Nakle nad Notecią oraz w Kółku Rolniczym w Trzeciewnicy. Zmarł niespodziewanie 10 maja 2017 roku, przeżywszy 66 lat.  

Śp. Halina Erdmann  

Wraz z mężem Zenonem, patronem szubińskiego muzeum, działała w Związku Harcerstwa Polskiego. Pracowała w Wydziale Finansowym Starostwa Powiatowego w Szubinie, Urzędzie Miejskim w Szubinie i Domu Harcerza. Po śmierci męża współpracowała i wspierała działalność szubińskiego muzeum. W marcu 2017 r. wzięła udział w przygotowaniu materiału filmowego o swoim mężu, patronie muzeum. Odeszła na wieczną wartę w piątek, 23 czerwca 2017 roku.

Śp. Mirosław Hadrych

9 lipca 2017 roku zmarł mjr. rez. Mirosław Hadrych. Miał 60 lat. W latach 2000-2002 pełnił funkcję zastępcy burmistrza miasta i gminy w Nakle. W 2001 roku wstąpił do Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Nakle, którego później został wiceprezesem. Funkcję tą pełnił dwie kadencje tj. do roku 2012. Przed śmiercią pracował w Zakładzie Pracy Chronionej ZELAN Nakło.

Śp. Grzegorz Szymczak  

Miał 61 lat. Pracował w Szkole Podstawowej nr 2 od 1989 r. Był nauczycielem dyplomowanym, cenionym pedagogiem i wychowawcą. Za swoją pracę został nagrodzony Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, wielokrotnie uhonorowany Nagrodą Dyrektora Szkoły. Był aktywnym członkiem PCK i HDK, otrzymał Odznakę Honorową PCK II stopnia. Prowadził zajęcia dla studentów Uniwersytetu III wieku. 

Śp. Bogusław Wołowicz

10 lipca 2017 roku zmarł Bogusław Wołowicz. Miał 61 lat. Do roku 1988 pracował w Urzędzie Miasta i Gminy Mrocza. Od roku 1995 był pracownikiem Urzędu Gminy w Nakle, natomiast w roku 1998 pracował w Nakielskiej Miejskiej Strefie Usług Publicznych w Nakle. Ostatnim miejscem pracy zmarłego był Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, w którym najpierw w latach 1999-2001 pełnił funkcję p.o. a następnie zastępcy, a od 2001 roku do śmierci był Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego.

Śp. Tadeusz Matczuk  

16 lipca 2017 roku zmarł sołtys Potulic i wieloletni radny Rady Miejskiej w Nakle - Tadeusz Matczuk. Angażował się w działalność sportową. Był zawodnikiem potulickiej Polonii, pełnił funkcję szkoleniowca drużyny Dąb Potulice, później zaangażował się w życie społeczne. Wybrany radnym Rady Miejskiej w Nakle przez trzy kadencje (2006-2010, 2011-2014, 2015-2018). Od 2011 roku pełnił także funkcję sołtysa Potulic.

Śp. ks. Roman Janka

Ksiądz Roman Janka urodził się w 1959 roku w Nakle nad Notecią. Po ukończeniu Technikum Gastronomicznego w Pile w 1978 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w gnieźnieńskiej katedrze 2 czerwca 1984 roku z rąk kard. Józefa Glempa. Pracował w parafiach m.in. w Żerkowie, Nieżychowie, Bydgoszczy. Zmarł 24 sierpnia 2017 roku.

Śp. Marianna Guzek  

18 września 2017 roku w wieku 106 lat zmarła najstarsza mieszkanka gminy Mrocza - śp. Marianna Guzek. Urodziła się 22 lutego 1911 roku. Była mieszkanką Kosowa.

Oceń artykuł: 26 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (7)

    Xyz, w dniu 01-11-2017 15:55:38 napisał:

    [*]

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)