Wojewódzkie obchody. Oddadzą hołd kapelanowi Solidarności
fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Procesja z Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki #pod pomnik na włocławskiej zaporze zainauguruje w przyszły piątek (18 października) wojewódzkie obchody czterdziestej rocznicy śmierci zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapłana Solidarności. Uroczystości odbędą się również w Górsku, Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Łubiance. W programie obchodów oprócz ceremonii religijnych również wydarzenia kulturalne i konferencja naukowa.
- Ksiądz Jerzy w trudnych czasach konsekwentnie głosił, by na zło nie opowiadać złem, by zło dobrem zwyciężać. Własną postawą dawał świadectwo tej ewangelicznej zasadzie. Pozostaje dla nas symbolem niezłomności i wolności. Jego ostatnia droga i męczeńska śmierć wiążą go silnie z naszym regionem. Jesteśmy zobowiązani, by pamiętać – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W piątek (18 października) w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po mszy zaprezentowane będzie oratorium „Ks. Jerzy błogosławiony znad Wisły” autorstwa Piotra Pałki.
W Górsku (19 października) msza święta, po niej droga krzyżowa z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego do miejsca uprowadzenia kapelana „Solidarności”, a następnie widowisko plenerowe „Zło dobrem zwyciężaj – dziedzictwo wolności bł. ks. Jerzego Popiełuszki”. Tego dnia w bydgoskim kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników koncert „Via Dolorosa” i msza święta.
Pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu w niedzielę (20 października) zostaną złożone kwiaty, w kościele pw. Ducha Świętego prezentacja widowiska słowno-muzycznego „Piąte nie zabijaj, Popiełuszko – ostatnie kazanie 40 lat później”. W kościele pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łubiance koncert „Dobro nieskończone”.
Obchodom 40. rocznicy śmierci towarzyszyć będą wystawa (od 14 października) w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu przygotowana przez delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy „Zdawało się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności”, a także konferencja naukowa „Prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa” organizowana we współpracy z Centrum Badania Historii Solidarności i Oporu Społecznego w PRL (17-18 października) w Urzędzie Marszałkowskim.
Urodzony w 1947 roku w Okopach (województwo podlaskie) bł. ks. Jerzy Popiełuszko przyjął święcenia kapłańskie w 1972 roku. Służył w parafiach w Ząbkach, Aninie i Warszawie. Jako rezydent w warszawskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki od 1980 roku wspierał środowiska opozycji antykomunistycznej, a po wprowadzeniu stanu wojennego odprawiał msze święte za Ojczyznę.
W Górsku 19 października 1984 roku w drodze powrotnej z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. w parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, w trakcie zaplanowanej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa akcji został uprowadzony, dotkliwie pobity, zamknięty w samochodowym bagażniku, a następnie zamordowany. Jego zwłoki wyłowiono z Wisły przy zaporze wodnej we Włocławku. W 2010 roku został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego.
Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/centrum-edukacji-mlodziezy-w-gorsku-zaprasza/) oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/muzeum-ksiedza-jerzego-popieluszki-we-wloclawku/). Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, świątyni, w której ksiądz Jerzy sprawował ostatnią mszę. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik błogosławionego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.
Do grona honorowych obywateli województwa kujawsko-pomorskiego należy zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko. (https://kujawsko-pomorskie.pl/honorowi-obywatele-wojewodztwa/marianna-popieluszko/) Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki.
Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” (https://issuu.com/kujawsko-pomorskie/docs/ksiadz_jerzy_popieluszko_gra_wolnos) (scenariusz Maciej Jasiński, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, współpraca historyczna prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski), który opisuje ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia w życiu kapelana Solidarności.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
- Pliki do pobrania
- program.pdf
Czytaj również
- Ogrzewaj dom bezpiecznie. Co może doprowadzić do pożaru?
- "Historia w listach zapisana". Prapremiera sztuki
- Gdzie się leczyć w długi weekend? Wykaz punktów w naszym regionie
- "Nie możemy cofnąć wskazówek zegara naszego życia". Homilia biskupa
- Nie dajmy szans włamywaczom! Przed wyjazdem zabezpiecz swój dom
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Nowe odcinki płatnych dróg. Gdzie należy spodziewać się opłat?
1 listopada do systemu e-TOLL zostaną dołączone nowe odcinki dróg płatnych#. Nowo dołączone odcinki są w większości przedłużeniem dróg, które już teraz są objęte obowiązkiem wniesienia opłaty.
(czytaj więcej)Różowy październik dobiegł końca. Pamiętajmy o profilaktyce przez cały rok
Kończy się miesiąc poświęcony świadomości raka piersi. To właśnie w październiku# zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę, w której podejmujemy szereg działań, skierowanych do kobiet w każdym wieku.
(czytaj więcej)Znicze można wykorzystać ponownie. Coraz bardziej popularne zniczodzielnie
Listopad to czas szczególnej refleksji nad pamięcią# o bliskich, którzy odeszli. Podczas wizyt na cmentarzach warto pamiętać, że szklane znicze można wykorzystać ponownie.
(czytaj więcej)Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!