Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

14 kwietnia 2017

Wielkanocny koszyk. Co powinno się w nim znaleźć?

fot. pow.

fot. pow.

Co roku w Wielką Sobotę udajemy się do kościoła, by poświęcić pokarmy, które trafią na stół #podczas wielkanocnego śniadania. Dzisiaj chcemy Wam przypomnieć, co koniecznie powinno znaleźć się w koszyczku.

Skąd wziął się zwyczaj święcenia pokarmów?

Narodził się w VIII wieku, jednak w Polsce zaczęto go praktykować dopiero w XIV wieku. Początkowo, ze względu na to, że poświęcone musiało zostać wszystko, co miało znaleźć się na świątecznym stole, księża błogosławili pokarmy, chodząc od dworu do dworu i odwiedzając gospodarstwa bogatych chłopów. Zajmowało to jednak dużo czasu, dlatego święcenie przeniesiono do kościoła. Obecnie wkłada się do święconki i święci się dużo mniejszą ilość pokarmów niż kiedyś.

Co powinno znaleźć się w koszyczku?

Do wiklinowego koszyczka głównie wkłada się baranka (z masła, ciasta lub cukru), jaja, chleb, sól, pieprz i wędliny, a także ciasto. Całość dekoruje się gałązkami bukszpanu, borówkami, baziami lub wiosennymi kwiatami i przykrywa śnieżnobiałą serwetką. Wszystkie produkty nie znajdują się w koszyczku ot tak, każdy ma swoje symboliczne znaczenie.

Baranek - symbolizuje przezwyciężenie zła. Włożony do koszyczka i poświęcony w kościele ma zapewnić bezpieczeństwo domowników.

Jajka – symbol nowego życia oraz zmartwychwstania. Oznacza także zwycięstwo życia nad śmiercią.

Chleb – czyli podstawowy pokarm każdego człowieka, symbolizuje ciało Chrystusa, a jednocześnie wspólnotę ludzi, którzy gromadzą się wokół pokarmu. Chleb oznacza również płodność, bowiem ciasto chlebowe podczas przygotowania rośnie i pomnaża się. Inna teoria głosi, że chleb to także symbol dobrobytu i pomyślności. Święci się zwykle kilka kromek chleba.

Sól - oznacza prostotę życia. Dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Odzwierciedlać ma nieśmiertelność i żywotność.

Pieprz – czarny zmielony pieprz w święconce nawiązuje do gorzkich ziół, które dawniej Żydzi dodawali do charosetu (rodzaj sosu). Robili to na pamiątkę ciężkiej, niewolniczej pracy przy produkcji cegieł w Egipcie.

Wędlina – ma zapewnić zdrowie i płodność, a także dostatek, bo dawniej nie każdy mógł sobie pozwolić na ten szczególny pokarm. To również zwiastun końca postu. Święci się przede wszystkim wyroby wieprzowe, np. kawałek szynki, kiełbasy.

Ciasto - pojawiło się w koszyczkach dość niedawno. Jest znakiem umiejętności i doskonałości. Najlepiej włożyć do koszyczka np. kawałek drożdżowej baby, albo innego domowego wypieku.

Ser – jako produkt mleczny pochodzący od krów, owiec i kóz miał symbolizować przyjaźń zawartą między człowiekiem a siłami przyrody. Produkt ten stanowić ma gwarancję rozwoju stada zwierząt domowych.

Chrzan – korzeń chrzanu symbolizuje krzepę i siłę. Ma przynieść nam dobre zdrowie. Wzmacnia właściwości pozostałych potraw, które są w wielkanocnej święconce. Najlepiej, gdy korzeń chrzanu święcimy w kawałku. Później kroimy go na cienkie plasterki i częstujemy nim biesiadników. Jednak współcześnie najczęściej święcimy starty chrzan.

Oceń artykuł: 18 41

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Konstrukcje stalowe
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)