Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

28 marca 2020

Wielkanoc będziemy obchodzić inaczej. Nie będzie tradycyjnej święconki

fot. archiwum

fot. archiwum

W ostatnim czasie było wiele informacji na temat przesunięcia Wielkanocy na wrzesień. Tak jednak# się nie stanie. W tym roku z powodu koronawirusa Wielkanoc będzie po prostu obchodzona inaczej.

Święta wielkanocne to najważniejsze święto chrześcijańskie. Wierni na całym świecie celebrują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święta te poprzedza 40-dniowy wielki post, w którym przygotowujemy się na powtórne przyjście Chrystusa. Przed samą Wielkanocą w kościołach rozpoczyna się tzw. Wielki Tydzień (od Niedzieli Palmowej), który jest zakończony Triduum Paschalnym (Wielkim Czwartkiem, Wielkim Piątkiem i Wielką Sobotą). W roku 2020 Wielkanoc przypada na 12 kwietnia.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne dotyczące sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią:

- obchody Wielkiego Tygodnia odbywać się będą bez fizycznego udziału wiernych w kościołach. Księża mogą jednak celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego i prowadzić transmisje internetowe na żywo po to, aby osoby wierzące mogły włączyć się w modlitwę w swoich domach;

- msza w Wielki Czwartek odbędzie się bez udziału wiernych. Gest umycia nóg zostanie pominięty. Na zakończenie obchodów Wieczerzy Pańskiej pominięta zostanie również procesja, a Najświętszy Sakrament będzie przechowywany w tabernakulum;

- w Wielki Piątek duchowni będą celebrować Mękę Pańską, ale w modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych oraz za osoby znajdujące się w sytuacji zagubienia;

- w wyniku dużego zagrożenia zakażeniem koronawirusem, tradycyjne święcenie pokarmów się nie odbędzie. Biskupi, w oparciu o Księgę Błogosławieństw, przygotowali obrzęd błogosławienia pokarmu przez wybranego członka rodziny;

- podczas Wigilii Paschalnej, przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie dużego ogniska i zastąpić to zapaleniem świecy. Następnie pomijając procesję należy przejść do Orędzia Wielkanocnego oraz Liturgii Słowa. W czasie Liturgii chrzcielnej należy odnowić przyrzeczenia chrzcielne, a następnie powinna odbyć się Liturgia Eucharystyczna.

W dekrecie napisano również o tym, że część obchodów związanych z Triduum Paschalnym może zostać przeniesiona na inny termin. Decyzją biskupa diecezjalnego mogą one zostać przeniesione np. na 14 i 15 września.

Oceń artykuł: 9 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble młodzieżowe i dziecięce
Szafy przesuwne
Odchudzanie
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
Zabieg parafinowy
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)