Dziś mamy 20 czerwca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

18 maja 2024

Wartościowa lekcja historii. Wycieczka przedszkolaków do skansenu

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Dnia 16 maja bieżącego roku dzieci z #dziewierzewskiego przedszkola pod opieką Pani Renaty Murawskiej, Pani Kingi Słapek oraz Pani Oliwii Kędziory wyruszyły na wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

Do skansenu udaliśmy się na warsztaty wyrobu mydła i ziołowej soli do kąpieli, połączone z lekcją na temat dawnych metod dbania o higienę osobistą na wsi.

Zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzania Chałupy z Kałądka z I połowy XIX w., gdzie dzieci dowiedziały się, jakich sprzętów używano do prania, maglowania i prasowania. Jakie środki dostępne w przyrodzie stosowano dawniej do higieny ciała, zanim zaczęto wykorzystywać mydło. Poznali też składniki, z których sporządzano domowe mydła na wsi. Następnie dzieci mogły całą zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce, robiąc pranie przed chałupą.

Gdy poznaliśmy już mydlarską historię, rozbudziliśmy naszą wyobraźnię, byliśmy gotowi do eksperymentowania z formą, kolorem, kształtem, fakturą oraz zapachem mydła i ziołowej soli do kąpieli. Dzieci podczas warsztatów starannie wykonywały wszystkie polecenia, tworząc od podstaw mydło, a następnie ziołową sól do kąpieli. Podczas zajęć stymulowaliśmy nasze zmysły: wzroku, dotyku, a szczególnie węchu. W chacie unosiły się istnie rajskie zapachy suszonych kwiatów: płatków róż, chabrów, nagietka, lawendy oraz olejków aromatycznych: kwiatu bzu, maliny, jabłka. To było cudowne doświadczenie, które śmiało możemy nazwać ucztą dla naszych zmysłów.

Po krótkiej przerwie na drugie śniadanie kontynuowaliśmy zwiedzanie skansenu z przewodnikiem. Poznaliśmy historię wybranych chałup i tętniącego w nich niegdyś życia. Zwiedziliśmy pomieszczenia. Najbardziej zaciekawiła dzieci chałupa, w której mieściła się klasa szkolna, która nie przypominała naszej kolorowej i wypełnionej zabawkami sali. Dużym zaskoczeniem był też wygląd zabawek dla dzieci i niewielka ich ilość. Podziwialiśmy ogromne wiatraki, kolorowe ule. W obejściu przyjrzeliśmy się maszyną rolniczym, niektóre z nich służą w skansenie po dzień dzisiejszy, jak podkreśliła pani przewodnik do uprawy ziemi.

Świat z XIX i XX wieku mieszczący się w bramach tego muzeum zapoznał nas z wieloma tajemnicami i ciekawostkami z życia naszych przodków. Na pytanie „Czy chcielibyście choć na jeden dzień przenieść się w te czasy?” Dzieci odpowiedziały zdecydowanie i jednogłośnie – nie. Postęp i dorobek naszej cywilizacji przyzwyczaił nas już do zupełnie innego życia.

Dziękujemy za żywą i wartościową lekcję historii. Za miłe i ciepłe przyjęcie nas w skansenie. To było niezwykłe doświadczenie.

Materiał: Oliwia Kędziora / Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Zbliża się czas odpoczynku. Nie zapominaj o bezpieczeństwie na drogach

Już w najbliższy piątek zakończenie roku szkolnego, początek pierwszego wakacyjnego weekendu #i pierwszych wakacyjnych wyjazdów. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Ponadto wskażemy, gdzie kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg, z których podczas zeszłorocznych wakacji nie mogli jeszcze skorzystać.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)