Dziś mamy 10 lipca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

29 czerwca 2020

Wakacyjny czas odpoczynku. Policjanci przypominają o bezpieczeństwie

fot. pixabay

fot. pixabay

Rozpoczęły się wyczekiwane przez wszystkie dzieci wakacje. Podczas letniego wypoczynku #nie należy zapominać o bezpieczeństwie.

W miniony weekend rozpoczęły się długo wyczekiwane wakacje. Wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Niestety, część osób korzystając z uroków lata zapomina o zagrożeniach, które spotkać można w różnych miejscach i różnych sytuacjach. Poniżej kilka rad, o których bezwzględnie należy pamiętać podczas letniego wypoczynku.

BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ 

Przyczyny utonięć są rożne. Do tych najczęstszych zaliczyć można brak umiejętności pływackich lub też przecenianie swoich możliwości. Niebezpieczne jest korzystanie z kąpielisk po spożyciu alkoholu bądź podobnie działających środków. Najbezpieczniej jest korzystać z akwenów strzeżonych i odpowiednio przygotowanych, choć i w takich miejscach warto być ostrożnym. Nie należy wskakiwać do wody, czy też wrzucać do niej osób przebywających na pomostach. Przypominamy też o bezpiecznym korzystaniu ze sprzętu pływającego i bezwzględnym przestrzeganiu regulaminu wypożyczalni sprzętu. 

Aby kąpiel była bezpieczna należy pamiętać o następujących zasadach:

1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Niebezpieczne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana.

2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).

4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje silny wiatr.

5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed zanurzeniem w wodzie przygotuj organizm na zmianę temperatury związaną z pobytem w wodzie.

6. Nie skacz do wody, szczególnie na tzw. "główkę".

7. Rozważnie korzystaj z materacy wodnych i innych urządzeń służących do przemieszczania się na wodzie.

8. Nigdy nie wchodź do wody po użyciu alkoholu lub środków działających podobnie.

9. Dbaj nie tylko o siebie ale i o innych plażowiczów. Zwracaj uwagę na osoby cieszące się z uroków lata tak samo jak ty. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował twojej pomocy. Jeżeli nie będziesz czuł się na siłach, aby udzielić pomocy, to sam zwróć się o udzielenie wsparcia.  

10. Nie pływaj bezpośrednio po posiłku.

11. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.

BEZPIECZEŃSTWO NA SŁOŃCU 

Wiele osób korzysta z kąpieli słonecznych. Pamiętać jednak należy, aby zachować umiar w przebywaniu na słońcu. Warto chronić głowę, szczególnie nakrycia głowy powinny nosić dzieci i osoby starsze. W czasie, kiedy słońce świeci najmocniej warto szukać schronienia w cieniu, a aby zapobiec oparzeniom, stosować kremy z filtrami ochronnymi.

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS POBYTU W DOMU I W JEGO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY

Rodzice, których dzieci większość wakacji spędzą w domu powinni zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech. Mieszkanie to dobre miejsce do zabaw, ale należy mieć na uwadze właściwe zabezpieczenie dopływu gazu, zabezpieczenie niesprawnych gniazdek elektrycznych, schowanie w miejscu niedostępnym dla dzieci lekarstw oraz żrących środków czyszczących.

Rodzice winni rozmawiać z dziećmi na temat niebezpieczeństw związanych z wpuszczaniem do mieszkań nieznajomych, o czym podczas pogadanek z maluchami zawsze przypominają policjanci.

Jeśli dziecko korzysta z placu zabaw przed domem, to rodzice powinni pamiętać, aby miejsce zabawy było odpowiednio przygotowane i zabezpieczone. Ci wszyscy, którzy korzystają z przydomowych basenów muszą pamiętać, aby nawet na chwilę nie pozostawiać w nich bez nadzoru dzieci.

Wyjeżdżając na urlop należy zawsze pamiętać o pozostawieniu swoim najbliższym informacji o miejscu, gdzie będziemy przebywać z podaniem adresu i alternatywnego numeru telefonu. Warto też przekazać rodzinie numery kontaktowe osób z którymi wybieramy się w podróż.

Przestrzeganie powyższych rad pozwoli na bezpieczne cieszenie się wakacyjnym odpoczynkiem.

Materiał: podkom. Justyna Andrzejewska - Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)