Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 lutego 2017

W trosce o bezpieczeństwo pieszych. Debata z udziałem mieszkańców i policji

fot. MB

fot. MB

W środę, 22 lutego, w sali konferencyjnej Nakielskiego Ośrodka Kultury odbyła się debata #społeczna z policją.

Od początku roku na drogach powiatu nakielskiego policja odnotowała aż 5 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Niechlubne statystyki przerażają, w ostatnich kilku latach na drogach powiatu zginęło 7 osób, a ponad 40 zostało rannych. W środę, 22 lutego, w sali konferencyjnej NOK-u odbyła się debata, którą otworzył komendant Komendy Powiatowej Policji w Nakle insp. Krzysztof Bodziński.

W pierwszej części spotkania zaprezentowana została Krajowa Mapa Zagrożeń, jej funkcjonowanie oraz sposób obsługiwania i nanoszenia na nią zagrożeń, których społeczeństwo jest świadkiem. Take zagrożenia są następnie weryfikowane przez służby mundurowe.

Kolejnym etapem było przedstawienie przez asp. szt. Tomasza Wawrzyniaka działalności dzielnicowych na terenie powiatu nakielskiego. W strukturach komendy powiatowej funkcjonuje 19 dzielnicowych, w całym kraju jest ich około 8 tysięcy. Jak podkreślił komendant Bodziński, policja przede wszystkim, dzięki prowadzonemu programowi pn. "Dzielnicowy bliżej nas" chce, aby społeczeństwo znało swojego dzielnicowego i to właśnie do niego zgłaszało problemy dotyczące terenu, którym się on zajmuje.

Asp. Rafał Filosek kierownik referatu ruchu drogowego przedstawił problemy dotyczące pieszych jako uczestników ruchu drogowego. Po krótkiej prezentacji statystyk związanych z interwencjami na drogach i wypadkowością rozpoczęła się debata z mieszkańcami. Uczestnicy debaty, chociaż nie było ich zbyt wielu, poruszyli bardzo znaczące problemy. Zwrócono uwagę na bardzo gęsto usytuowane przejścia dla pieszych w obrębie Rynku i ulicy Dąbrowskiego, co znacznie utrudnia płynność poruszania się kierowców. Zmotoryzowani uczestnicy debaty zwrócili uwagę na częste wtargnięcia pieszych na przejścia tak, jakby mieli wszelkie prawo do poruszania się bez jakichkolwiek zasad.

Poruszony został także temat odblasków, które pieszy ma obowiązek nosić po zmroku i przed świtem poza terenem zabudowanym. Część z uczestników debaty uważała, że ten przepis powinien być zmieniony, a obowiązek noszenia tych odblasków powinien obejmować całą dobę.

Poruszono także problem z dotarciem do dorosłych z tematem odblasków czy bezpiecznego poruszania się jako pieszy na drogach. Podkreślano to, że to właśnie dorośli nie przestrzegają prawidłowego poruszania się na drogach. – Dzieci uczone są w przedszkolu, w szkole, zasad przechodzenia po przejściu dla pieszych, noszenia odblasków. A do dorosłych najczęściej można dotrzeć "przez bloczek" - pojawiały się głosy uczestników debaty. Podkreślano także, że często to dorośli uczą złych nawyków dzieci, przechodząc w miejscach niedozwolonych przez jezdnię. Mieszkańcy wyrazili także aprobatę dla planowanego monitoringu w Nakle oraz apel o doświetlenie centrum miasta.

Na koniec głos zabrał burmistrz Sławomir Napierała, który wskazał planowane inwestycje drogowe, by zwiększyć bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców w mieście.

Oceń artykuł: 100 128

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (9)

    nn, w dniu 23-02-2017 13:27:10 napisał:

    Jak o robocie to policjantek nie ma jak odznaczenia to sa.

    odpowiedz

    • 2 (14)

    yooo, w dniu 23-02-2017 18:08:18 napisał:

    buhahahaha,,wczoraj pod NOK 7 radiowozów Tak zwani mieszkańcy to Urrząd Gminy i po co ta szopka? Nakielska policja nic nie robi Jest nastawiona na mandaty za byle co.Nie dba o obywateli,tylko o kasę do budżetu. W USA służba jest dla społeczeństwa a w Polsce społeczeństwo jest wrogiem dla policji,skarbówki itp

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    miki, w dniu 24-02-2017 08:06:14 napisał:

    A kiedy i gdzie było ogłoszenie o takiej debacie chętnie bym przedstawił kilka propozycji oraz zadał kilka trudnych pytań komendantowi i włodarzom miast

    odpowiedz

    • 0 (0)

    czytelnik, w dniu 27-02-2017 19:39:28 napisał:

    Policja i społeczeństwo obywatelskie mogą zapobiegać wielu problemom patologicznym.Szkoda tylko,że nasze społeczeństwo nic nie widzi,nic nie słyszy a bycie świadkiem to bardzo często dla obywatela gehenna. Nieoficjalny wywiad środowiskowy to podstawa pracy policji i naszego bezpieczeństwa.Warto o tym wiedzieć.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)