Dziś mamy 28 września 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

28 grudnia 2019

W świątecznych nastrojach i ubraniach. Uczestnicy spłynęli rzeką Orlą

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

26 grudnia 2019 r. grupa entuzjastów kajakarstwa, przyjaciół, mieszkańców #naszego powiatu, w świątecznych nastrojach i przebraniach, spłynęła rzeką Orlą na odcinku z Kraczek do Rudy.

Od kilku lat w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni, dzięki współpracy z Dyrektorem Zakładu Poprawczego w Kcyni oraz życzliwości Dyrektora Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, współorganizuje spływy kajakowe na rzekach powiatu nakielskiego. Promowanie uroków turystycznych naszego powiatu jest priorytetem naszej działalności, a baza sprzętowa, jaką udostępnia nam Zakład Poprawczy w Kcyni pozwala rozwijać nasze zainteresowania nawet w okresie, kiedy większość ludzi spędza czas w cieple i zaciszu domowym i nie wyobraża sobie moczyć się przy tak niskich temperaturach. Aby w pełni docenić zimowe piękno rzek przepływających przez teren gmin nakielskich, otwieramy się na propozycje innych środowisk kajakowych z naszego regionu. Wypływamy wtedy na wody rzek na Północnej Wielkopolsce, Środkowym Pomorzu, Kaszubach lub Wybrzeżu Gdańskim. Tajemnica piękna Rokitki, Orlej, Kcyninki czy też Gąsawki (rzek w zasadzie niewielkich, latem często wysychających, lecz jesienią, zimą czy wiosną pełnych wody, dzikich i nieobliczalnych) jest bardzo ulotna, transcendentalna. Często organizowane przez nas spływy na śmigłych jedynkach pozwalają na wniknięcie w tę tajemnicę i dzielenie się nią z coraz nowszymi adeptami kajakowej przygody. Nasza fascynacja nimi nie wynika z nich samych, lecz budowana jest w naszych relacjach z nimi w różnych kontekstach przyrodniczych, historycznych czy też architektonicznych w czasie organizowanych spływów kajakowych. Poznanie tej tajemnicy piękna, wymaga zawsze od nas zaangażowania i aktywności tak fizycznej jak i intelektualnej. Przy czym każdy z nas, bazując na stałym i wspólnym systemie wartości, płynąc niewielkim kajakiem po tych rzekach i pokonując różnorakie naturalne przeszkody, indywidualnie kształtuje tożsamość piękna tych miejsc, doświadcza niezwykłości czasu i przestrzeni w atmosferze uniesienia i podziwu… Ileż radości sprawia nam dzielenie się tymi przeżyciami z innymi, ten tylko zrozumie, kto choć raz zanurzył wiosło w rzekach naszego nakielskiego powiatu.

Pokonywanie nielicznych przeszkód w warunkach niskiej temperatury wymagało uwagi, ostrożności oraz odpowiednich umiejętności kajakowych. Powoli, wzajemnie sobie pomagając i się asekurując, dopłynęliśmy do ruin młyna w Rudzie, gdzie zakończyliśmy nasz spływ. Jedynie Łukasz, debiutujący na jedynkach, kabinował się krótko po starcie. musiał przerwać spływ i po przebraniu w suche rzeczy zakończył swoją przygodę z Orlą.

1 stycznia 2020 płyniemy na Dobrzycy. Zapraszamy. (Tel. 693967877)

Materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)