Dziś mamy 18 stycznia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

28 grudnia 2019

W świątecznych nastrojach i ubraniach. Uczestnicy spłynęli rzeką Orlą

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

26 grudnia 2019 r. grupa entuzjastów kajakarstwa, przyjaciół, mieszkańców #naszego powiatu, w świątecznych nastrojach i przebraniach, spłynęła rzeką Orlą na odcinku z Kraczek do Rudy.

Od kilku lat w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni, dzięki współpracy z Dyrektorem Zakładu Poprawczego w Kcyni oraz życzliwości Dyrektora Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, współorganizuje spływy kajakowe na rzekach powiatu nakielskiego. Promowanie uroków turystycznych naszego powiatu jest priorytetem naszej działalności, a baza sprzętowa, jaką udostępnia nam Zakład Poprawczy w Kcyni pozwala rozwijać nasze zainteresowania nawet w okresie, kiedy większość ludzi spędza czas w cieple i zaciszu domowym i nie wyobraża sobie moczyć się przy tak niskich temperaturach. Aby w pełni docenić zimowe piękno rzek przepływających przez teren gmin nakielskich, otwieramy się na propozycje innych środowisk kajakowych z naszego regionu. Wypływamy wtedy na wody rzek na Północnej Wielkopolsce, Środkowym Pomorzu, Kaszubach lub Wybrzeżu Gdańskim. Tajemnica piękna Rokitki, Orlej, Kcyninki czy też Gąsawki (rzek w zasadzie niewielkich, latem często wysychających, lecz jesienią, zimą czy wiosną pełnych wody, dzikich i nieobliczalnych) jest bardzo ulotna, transcendentalna. Często organizowane przez nas spływy na śmigłych jedynkach pozwalają na wniknięcie w tę tajemnicę i dzielenie się nią z coraz nowszymi adeptami kajakowej przygody. Nasza fascynacja nimi nie wynika z nich samych, lecz budowana jest w naszych relacjach z nimi w różnych kontekstach przyrodniczych, historycznych czy też architektonicznych w czasie organizowanych spływów kajakowych. Poznanie tej tajemnicy piękna, wymaga zawsze od nas zaangażowania i aktywności tak fizycznej jak i intelektualnej. Przy czym każdy z nas, bazując na stałym i wspólnym systemie wartości, płynąc niewielkim kajakiem po tych rzekach i pokonując różnorakie naturalne przeszkody, indywidualnie kształtuje tożsamość piękna tych miejsc, doświadcza niezwykłości czasu i przestrzeni w atmosferze uniesienia i podziwu… Ileż radości sprawia nam dzielenie się tymi przeżyciami z innymi, ten tylko zrozumie, kto choć raz zanurzył wiosło w rzekach naszego nakielskiego powiatu.

Pokonywanie nielicznych przeszkód w warunkach niskiej temperatury wymagało uwagi, ostrożności oraz odpowiednich umiejętności kajakowych. Powoli, wzajemnie sobie pomagając i się asekurując, dopłynęliśmy do ruin młyna w Rudzie, gdzie zakończyliśmy nasz spływ. Jedynie Łukasz, debiutujący na jedynkach, kabinował się krótko po starcie. musiał przerwać spływ i po przebraniu w suche rzeczy zakończył swoją przygodę z Orlą.

1 stycznia 2020 płyniemy na Dobrzycy. Zapraszamy. (Tel. 693967877)

Materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Jak utrzymać porządek w nowym roku? Poznaj 5 trików na odświeżenie domu

Nie przepadasz za sprzątaniem, ale lubisz, kiedy w domu wszystko jest w # porządku? Chociaż nie istnieje żaden magiczny sposób na to, aby porządek robił się sam, to okazuje się, że wcale nie musisz spędzać na walce z bałaganem długich godzin.

(czytaj więcej)