Dziś mamy 20 czerwca 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

07 czerwca 2019

VI gminny konkurs udzielania pierwszej pomocy. Wyniki zmagań

fot. Bartek Łyszczarz

fot. Bartek Łyszczarz

4 czerwca 2019 r. w SP Dobieszewo (na terenie szkoły w Chwaliszewie) odbyły się#: VI gminny konkurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod patronatem Burmistrza Kcyni Marka Szarugi oraz V powiatowy konkurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod patronatem Starosty Nakielskiego Tadeusza Sobola.

Konkursy odbywają się co roku i poprzedzone są niezwykle pożytecznymi, wartościowymi szkoleniami z zakresu pierwszej pomocy przeprowadzanymi w szkołach.

Pomysłodawcą, realizatorem i koordynatorem całego przedsięwzięcia, wzorem lat ubiegłych był Prezes MLUKS "Orlik" Kcynia p. Bartek Łyszczarz.

W tegorocznej edycji konkursów udział wzięły 4 szkoły podstawowe z terenu gminy Kcynia (klasy gimnazjalne): SP Mycielewo, SP Dobieszewo, SP Rozstrzebowo i Gimnazjum Kcynia oraz 4 szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu nakielskiego: ZSP im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, ZSP im. Stanisława Staszica Nakło Nad Not., ZST Kcynia, ZSO Kcynia. Nad sprawnym przebiegiem konkursów czuwali ratownicy medyczni z firmy MED-Life Damian Garlicki.

Uczestnicy zmagali się z wymagającym testem teoretycznym (35 pytań w teście wyboru), a następnie w zespołach ze scenkami tematycznymi (część praktyczna) – m.in. użycie AED, resuscytacja niemowlęcia, napad epilepsji u osoby dorosłej, usztywnianie kończyny poprzez zakładanie chusty trójkątnej.

Po blisko trzygodzinnych zmaganiach klasyfikacja przedstawiała się w następujący sposób:

Szkoły ponadpodstawowe:

indywidualnie:
I miejsce Julia Rybak – ZSO w Kcyni
II miejsce Maja Woźniak – ZSO w Kcyni
III miejsce Wojciech Wełniński – ZSP Szubin

drużynowo:
I miejsce – ZSO Kcynia
II miejsce – ZSP Nakło nad Not.
III miejsce – ZST Kcynia
IV miejsce – ZSP Szubin

Szkoły podstawowe:

indywidualnie:
I miejsce Hubert Tyda – SP Dobieszewo
II miejsce Nicola Szczukowska – SP Rozstrzębowo
III miejsce Zuzanna Trzebiatowska – SP Mycielewo

drużynowo:
I miejsce – SP Mycielewo
II miejsce – Gimnazjum Kcynia
III miejsce – SP Dobieszewo
IV miejsce – SP Rozstrzębowo

Po zawodach ratownik medyczny p. Damian Garlicki omówił przeprowadzane scenki. Wskazywał na błędy jakie najczęściej popełniali uczestnicy, jednocześnie podkreślając, że poziom wiedzy był bardzo wysoki.

Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga gratulował pomysłodawcom i inicjatorom przedsięwzięcia wysokiego poziomu, na jakim co roku stoją konkursy. Dziękował uczniom i ich opiekunom, podkreślając rolę i znaczenie jakie odgrywa posiadana wiedza w zakresie pierwszej pomocy. Życzył także bezpiecznych i spokojnych wakacji. Zwrócił się z podziękowaniami do prezesa Klubu p. Bartka Łyszczarza, który co roku dba o najwyższy poziom konkursów, czuwa także nad warsztatami w szkołach. Głos zabrał Starosta Nakielski p. Tadeusz Sobol, który również gratulował uczestnikom i organizatorom wysokiego poziomu konkursów i wiedzy zdobytej podczas szkoleń w szkołach. Zaznaczył, że projekt Klubu niesie duże wartości i jest wspaniałą inicjatywą. Prezes MLUKS Orlik Kcynia p. Bartek Łyszczarz, dziękował wszystkim za przybycie oraz zaprosił do udziału w przyszłorocznej edycji konkursów.

Nagrody rzeczowe za konkurs indywidualny oraz puchary i dyplomy za zajęte miejsca zespołowo wręczali: Starosta Nakielski p. Tadeusz Sobol, Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga, dyrektor SP w Dobieszewie p. Antoni Kalka oraz Prezes MLUKS ORLIK Kcynia p. Bartek Łyszczarz.

Konkursy były zwieńczeniem projektów realizowanych przez MLUKS "Orlik" Kcynia pn. „4 minuty - dziś my ratujemy kogoś, jutro to my możemy być ratowani” dofinansowanego z budżetu gminy Kcynia w ramach konkursu ofert Zdrowie i wolontariat 2019 oraz „Wiem jak ratować życie i potrafię to robić - warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów szkół średnich oraz organizacja V Powiatowego Konkursu dla uczniów średnich” dofinansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego w ramach konkurs ofert nr 2/2019 pn.„ZDROWIE I WOLONTARIAT 2019”.

materiał: Bartek Łyszczarz/ MLUKS Orlik Kcynia

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)