Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

07 kwietnia 2016

Uważajmy na żmije

fot. UM Szubin

fot. UM Szubin

Żmija zygzakowata coraz licznej występuje w naszym regionie.

W związku z licznymi zgłoszeniami wpływającymi do Urzędu Miejskiego w Szubinie dotyczącymi występowania na terenie naszej gminy żmii zygzakowatej, przedstawiamy poniżej kilka podstawowych informacji, które warto wykorzystać, w przypadku spotkania z tym zwierzęciem:

Rozpoznanie

W przyrodzie spotyka się żmije zygzakowate o różnej barwie ciała – brązowej, srebrzystej lub, najbardziej pospolitej, czarnej. Zwierzę to można rozpoznać przede wszystkim po zygzakowatej czarnej wstędze, ciągnącej się wzdłuż grzbietu do końca ogona (u osobników bardzo ciemnych jest ona jednak słabo widoczna), oraz charakterystycznej pionowej źrenicy. Gad mierzy nawet do 70 cm.

Miejsce występowania

Ulubionym środowiskiem życia żmii zygzakowatej są tereny dobrze nasłonecznione: trawniki, polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, opuszczone lub rzadko uczęszczane ścieżki, szczególnie na granicach lasów, pnie zwalonych lub ściętych drzew, lubi przebywać również w norach gryzoni, pod kamieniami i krzewami, a także między korzeniami drzew.

Doskonałym miejscem rozrodu dla tych gadów mogą być przydomowe ogródki skalne, gdzie szczeliny między kamieniami stanowią schronienie, a warstwy trocin czy kory stwarzają im dobre warunki termiczne

Zachowanie żmii

Żmija zygzakowata w przypadku zagrożenia najczęściej wybiera ucieczkę – swą ofiarę ocenia pod kątem własnych możliwości pokarmowych, dlatego nigdy nie ukąsi człowieka, jeśli nie poczuje się zagrożona, atak zawsze poprzedza ostrzegawczym syczeniem. W przypadku, gdy wyczuje nagłe zagrożenie (np. gdy zostanie nadepnięta) może ukąsić bez ostrzeżenia.

Zabezpieczenie przed ukąszeniem żmii

Podstawową formą ochrony przed atakiem żmii jest unikanie kontaktu z tym zwierzęciem oraz odpowiednie odzienie – wybierając się do lasu należy ubrać solidne, wysokie buty i długie spodnie, które powinny stanowić dobre zabezpieczenie przed ukąszeniem (żmija atakuje najczęściej do wysokości kostki). Istotne jest również, w przypadku zauważenia żmii, zachowanie bezpiecznej odległości, unikanie wykonywania gwałtownych ruchów, okrzyków, lub jakiekolwiek drażnienie zwierzęcia.

Objawy ukąszenia

Ukąszenie żmii jest bezbolesne. Sama rana często jest niezauważalna – dwa drobne "otarcia" naskórka, które w późniejszym czasie zaczynają puchnąć i boleć, pojawiają się duszności, ból i zawroty głowy (po ok. 20 min.).

Zasady postępowania, w przypadku ukąszenia żmii

Dorosły, zdrowy człowiek powinien ukąszenie żmii przeżyć bez większych komplikacji. Może być ono rzeczywistym zagrożeniem życia dla dzieci, bo toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary, a także dla osób starszych oraz osób będących pod wpływem alkoholu.

Jeśli już dojdzie do ukąszenia, należy:

  • zareagować w sposób możliwie spokojny, aby nie doprowadzać do wzrostu tętna i szybszego rozprzestrzenianie się jadu w organizmie,
  • unieruchomić ukąszoną kończynę, aby spowolnić rozchodzenie się trucizny,
  • niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który może zastosować surowicę w postaci zastrzyku oraz zalecić obserwację.

Mieszkańcy są proszeni o ostrożność w sytuacji kontaktu ze żmiją oraz racjonalne ustosunkowanie się do kwestii zwalczania tych objętych ochroną gatunkową zwierząt.

materiał: UM Szubin

Oceń artykuł: 121 66

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (21) Zgłoś naruszenie zasad

    • 15 (21)

    Sylwia , w dniu 07-04-2016 21:39:30 napisał:

    Czy dotyczy to również zmiji zwanej tesciową.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (4)
    • 2 (6)

    jadowite ukąszenie, w dniu 07-04-2016 22:02:04 napisał:

    W informacji na temat ukąszenia żmiji nie ma pełnej prawdy,mnie ukąsiła żmija i bez surowicy i szybkiej interwencji lekarzy nie pisałbym tej informacji w tej chwili.Działo się to 50 lat temu,dzięki że żyję!!!!!!!!!!!!!!!!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 4 (6)

    lollo, w dniu 08-04-2016 05:52:53 napisał:

    to bardzo sympatyczne zwierzeta sa trzy zwierzeta ktorym sie nie ufa kon kobieta i pies kon kopie ,pies gryzie,kobieta zdradzi a gady niebezpieczne to tylko w zk. atak szczerze mam dwie zmije w terarium znalazlem je pokaleczone i powiem ze teraz moge grzebac w terarium dotykac je i zero reakcji napewno nie agresja wlasnie jutro z dziecmi jedziemy je wypuscic sa zdrowe w doskonalej kondycji

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 12 (14)

    teściowa, w dniu 08-04-2016 07:40:12 napisał:

    to tak jak nasza sąsiadka w Retkowie syczy kąsi pluje jadem na wszystkich , ale ona bardziej na starą Kobrę wygląda ;))

    odpowiedz

    • 7 (9)

    ja, w dniu 08-04-2016 15:43:38 napisał:

    A nie czasem na PADALCA taka jaszczurka

    odpowiedz

    • 1 (5)

    maczo, w dniu 09-04-2016 11:24:23 napisał:

    Balcerowicz musi odejść !

    odpowiedz

    • 2 (2)

    dryp, w dniu 09-04-2016 19:14:36 napisał:

    Ciekawe dlaczego występują coraz liczniej? może że klimat się zmienia

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Ciekawy, w dniu 10-04-2016 01:55:06 napisał:

    Fakt, byłem ukąszony w rękę, faktycznie po ok 20 min drętwienie, coś w rodzaju powiedzmy paraliżu tak to odczułem, podano surowice i wróciło wszystko do normy. Ślad po ukłuciu został do dzisiaj. Austria, jeśli dobrze pamiętam 1994 r.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (1)

    brrr, w dniu 12-04-2016 16:01:31 napisał:

    kobiety to żmije podpuszcza a potem tylko 500+ im w glowie

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    Mieszkaniec z Leśnego, w dniu 14-04-2016 19:24:56 napisał:

    Uważajcie w lesie przy ulicy Leśnej w Szubinie. Jest ich tam trochę... Nie wchodzcie do tego lasu z dziećmi!!! Straż ok.miesiąc była wzywana na interwencję...

    odpowiedz

    • 0 (0)

    mały, w dniu 15-04-2016 09:03:16 napisał:

    Dobrze że u nas w Paterku ich nie ma

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)