Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 września 2021

Uroczyste odsłonięcie tablic w Turze. Stalag XXIB/H Thure

fot. UM Szubin

fot. UM Szubin

29 września 2021 roku o godzinie 13.00 w Turze w miejscu# dawnego obozu jenieckiego odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających Stalag XXIB/H Thure (obóz jeniecki z lat II wojny światowej).

W imieniu mieszkańców odsłonięcia tablicy umieszczonej na jednym w byłych obozowych budynków dokona jeden z najstarszych mieszkańców Turu i jednocześnie świadek pamiętający czasy, gdy w centrum wsi w budynkach dawnej mleczarni i zbudowanych przez jeńców barakach przetrzymywani byli jeńcy alianccy.

Inicjatorem upamiętnienia i organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi NASZ TUR we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie oraz Urząd Miejski w Szubinie, Muzeum Ziemi Szubińskiej i Szubiński Dom Kultury. Działanie zostało sfinansowane ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach przyznanego Stowarzyszeniu w 2020 r. grantu na wykonywanie zadań w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, pod nazwą „Kultura i sztuka 2020”.
W centrum wsi staną także dwujęzyczne dwie tablice informacyjne przedstawiające zarys dziejów obozu ilustrowany fotografiami udostępnionymi przez krewnych byłych jeńców – kaprala Petera Locka aka E.S. Lock M.M. oraz bombardiera Edwarda Jamesa Birda.

Trochę historii…
W końcu 1940 roku niemieccy okupanci zmienili centrum wsi na obóz jeniecki dla podoficerów i szeregowych – Stalag XXI B/H Thure. W obozie zlokalizowanym w Turze, jego filii w Szubinie oraz licznych komandach roboczych rozproszonych w regionie przetrzymywano łącznie ponad cztery tysiące jeńców, głównie brytyjskich, a także francuskich oraz, po niemieckiej agresji na Jugosławię, także grupę jeńców serbskich.

W październiku 1941 roku jeńcy zostali przeniesieni do dużego Stalagu XXI D w Poznaniu a opuszczone zabudowania mleczarni zostały następnie przeznaczone na niewielką wytwórnię łożysk, utworzoną w ramach niemieckiego programu rozpraszania produkcji przemysłowej po niewielkich ośrodkach celem zabezpieczenia ich w ten sposób przed skutkami alianckiej ofensywy bombowej.
W roku 2020 nakładem Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie ukazała się publikacja pt. „Stalag XXI B/H Thure. Jeńcy wojenni w Turze w latach II wojny światowej” napisana przez Jana Daniluka i Mariusza Winieckiego. To dwujęzyczne, polsko-angielskie opracowanie w przystępny sposób ukazuje dzieje tego mało znanego niemieckiego obozu jenieckiego. Zawiera także szereg ilustrujących obozową codzienność fotografii pochodzących z pamiętnika szeregowego Johna Dale’a Chewa udostępnionego z zasobów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Egzemplarze do zakupienia przez stronę Fundacji (http://szubinpowcamps.org/) oraz w Muzeum Ziemi Szubińskiej.


Materiał: Natalia Jaroszewska / Urząd Miejski w Szubinie

Oceń artykuł: 8 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Konstrukcje stalowe
Budowa hal
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Budowa magazynów
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)