Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

14 listopada 2014

Upamiętnili Święto Niepodległości

fot. Gimnazjum w Chwaliszewie

fot. Gimnazjum w Chwaliszewie

„Aby człowiek wiedział dokąd idzie, musi wiedzieć skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”

Kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy w Gimnazjum w Chwaliszewie 7 listopada. Był to dzień, do którego przygotowywaliśmy się już wcześniej, wykonywaliśmy biało-czerwone kotyliony, uczyliśmy się pieśni patriotycznych.

Narodowe Święto Niepodległości upamiętniliśmy poprzez uroczystą akademię. Występujący przypomnieli dzieje Polski, recytowali wiersze, przybliżyli historię pieśni patriotycznych, których śpiew zjednoczył całą szkołę. Wspólnie śpiewaliśmy takie utwory jak: „Przybyli ułani”, „Kadrówkę”, „O mój rozmarynie”, „Pierwszą Brygadę”, „Piechotę” , „Hej, hej, ułani”, również utwory niezwykle ważne dla Polaków: „Rotę”, „Boże coś Polskę”. Oczywiście nie zabrakło „Mazurka Dąbrowskiego”, który wykonaliśmy na początku akademii.

Uroczystość prowadziły uczennice: Patrycja Łata i Emila Nowakowska. Marcelina Górna i Bogna Hemmerling zapoznały nas z historią pieśni patriotycznych. Recytacja i prowadzenie śpiewu: Wiktoria Gryczka, Oliwia Woźniak, Paulina Górna, Kinga Furtak, Agata Wieczorek, Oliwia Hemmerling, Wiktoria Szalow, Sandra Koralewska, Klaudia Koralewska, Hubert Napierała, Mateusz Ankowski. Przygotowaniem i obsługą sprzętu audiowizualnego zajął się Jakub Nowak.

Oprócz tego uroczystość uświetniła gra na klarnecie uczennicy Kingi Furtak. Niesamowite wrażenie zrobił też występ Huberta Napierały, który akompaniował na perkusji niemal do wszystkich utworów, które śpiewaliśmy. Przygotowaniem tego przedsięwzięcia zajęła się p. Hanna Paszkiewicz.

Po występie uczniów głos zabrała pani dyrektor Ewelina Cieżak- Iwińska, która podkreśliła jak ważnym dniem w naszej historii jest 11 listopada i jak każdego dnia powinno się okazywać patriotyzm.

Następnie ogłoszone zostały wyniki szkolnego konkursu historycznego „Droga Polski do Odzyskania Niepodległości w latach 1975-1918″, który się odbył 5 listopada br. Uczniowie musieli się zmierzyć z testem wiedzy historycznej, który w tym roku okazał się wyjątkowo trudny. Łącznie do konkursu zgłosiło się dwunastu uczniów z klas I, II i III.
I miejsce – Marcelina Górna ( klasa III)
II miejsce – Oliwia Hemmerling ( klasa II)
III miejsce – Mikołaj Nowaczewski ( klasa II)

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe oraz za I miejsce nagrodą był piękny zestaw przyborów do pisania. Nagrody wręczyła organizatorka konkursu p. Ewelina Cieżak-Iwińska nauczyciel historii.

Materiał: Gimnazjum w Chwaliszewie

Oceń artykuł: 66 126

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)