Dziś mamy 18 kwietnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

03 sierpnia 2018

Upał doskwiera nie tylko ludziom. To ciężki czas także dla psów. Jak im pomóc?

foto: arch

foto: arch

W czasie upałów psy należy otaczać szczególną opieką, by nie dopuścić do przegrzania #się organizmu i udaru cieplnego, a nawet śmierci zwierzęcia. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pomoże przetrwać lato.

Bezpieczeństwo podczas upałów

W czasie miesięcy letnich należy zapewnić zwierzęciu możliwość schronienia się przed słońcem. Każde zwierzę powinno mieć zapewniony dostęp do świeżej wody. Należy pamiętać, że w czasie upałów będzie spożywać jej o wiele więcej niż w miesiącach chłodniejszych. Nigdy nie wolno zostawiać psa w zamknięciu narażonego na promienie słoneczne. Dotyczy to zarówno przebywania na wybiegu, umieszczenia w klatce, czy w samochodzie. W zamkniętym pojeździe, zaparkowanym na słońcu temperatura wzrasta błyskawicznie (niektóre źródła podają, że nawet o 10C w ciągu minuty). Łatwo sobie wyobrazić, że po kilkunastu minutach w aucie temperatura może podnieść się do kilkudziesięciu stopni, niczym w piekarniku.

Wysokie temperatury szczególnie źle znoszą szczenięta, zwierzęta starsze i otyłe. Podobnie jak zwierzęta chore i osłabione. Wyjątkowo narażone na przegrzanie są psy ras krótkoczaszkowych, np. boksery, buldożki, buldogi, mopsy, czy shih-tzu. Psy tych ras szczególnie źle znoszą letnie podróże i w miarę możliwości powinny zostawać w domu, nie uczestniczyć w długich eskapadach.

Jeśli pies towarzyszy nam podczas wakacyjnej wycieczki, możemy zabrać ze sobą kilka rzeczy, które ułatwią mu zniesienie upałów. Dobrze jest mieć zimną wodę, najlepiej z lodem oraz szmatkę, którą można namoczyć i położyć psu na głowie. Dobrym rozwiązaniem jest atomizer - spray taki, jak do zraszania kwiatów, którym możemy co pewien czas spryskać psa.

 Pierwsza pomoc, w przypadku przegrzania:

- umieszczamy zwierzę w chłodniejszym miejscu,
- ochładzamy powoli całe ciało, zaczynając od głowy i szyi,
- jak najszybciej dostarczmy psa do lecznicy weterynaryjnej,
- pamiętamy o odpowiednich warunkach podczas transportu. 

Czego nie należy robić:

- nie ochładzamy psa nagle, nie wrzucamy go do zimnej wody,
- nie poimy na siłę,
- nie podajemy żadnych leków. 

Po powrocie z lecznicy psu, który uległ przegrzaniu lub udarowi cieplnemu, należy zapewnić spokojne, chłodne i odosobnione miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie i odpoczywał. Podopieczny musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Prowadzący lekarz weterynarii zadecyduje kiedy można mu podać posiłek i jaki ma on być. Udar cieplny jest dla zwierzęcia dużym stresem, dlatego zaleca się podawanie lekkostrawnych i wartościowych posiłków.

Pamiętajmy, że w czasie upałów zwierzęta należy otaczać szczególną opieką. Dotyczy to wszystkich zwierząt towarzyszących człowiekowi. Zasady postępowania są takie same w przypadku innych gatunków.

Przy kolejnej wizycie w gabinecie weterynaryjnym warto jest poprosić prowadzącego lekarza weterynarii, aby pokazał nam jak zmierzyć tętno, ocenić kolor błon śluzowych i czas kapilarny u naszego podopiecznego. Mając odpowiednią wiedzę, mamy szanse na uratowanie życia naszym przyjaciołom.

Oceń artykuł: 9 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (7)

  Krytyk Społeczny, w dniu 03-08-2018 16:52:14 napisał:

  Podpowiadam wolno myślącym urzędnikom ratusza;kurtyny wodne,kurtyny wodne z których skorzystają zarówno zwierzaki jak i homo sapiens .

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Kum, w dniu 04-08-2018 15:31:15 napisał:

  Kurtyn w Nakle być nie może bo się bezdomni będą myć.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Wagi sklepowe
700PLN 500PLN
Wypożyczalnia samochodów
Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Blacharstwo
Jadalnia / pokój dzienny
Drukarki kodów kreskowych
1352PLN 985PLN
Wulkanizacja
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)