Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

08 września 2019

Udana lekcja w plenerze przy schronach. Wiedzą dzielił się Robert Grochowski

fot. Towarzystwo Historyczne w Kcyni

fot. Towarzystwo Historyczne w Kcyni

W sobotę, 7 września odbyła się Lekcja w plenerze dotycząca schronów z czasów II wojny światowej.

Była ona niejako podsumowaniem realizowanego przez Towarzystwo Historyczne w Kcyni projektu pn. Zagospodarowanie schronów z II wojny światowej w Dobieszewku na cele turystyczne dofinansowanym przez Powiat Nakielski.

Inicjatywę wsparła Gmina Kcynia oraz Nadleśnictwo Podanin, a sama impreza podsumowująca została zrealizowana we współpracy z Sołtysem i Radą Sołecką Sołectwa Dobieszewko oraz KGW Rozpętek, KGW Dobieszewko i OSP Dobieszewo.

W sobotnim wydarzeniu wzięli udział m.in. Wicestarosta p. Tomasz Miłowski, Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga i Przewodniczący Rady Miejskiej p. Jan Kurant. Mimo niesprzyjającej pogody w lekcji wzięła udział spora ilość osób, w tym rowerzyści, którzy przyjechali z p. Jackiem Maćkowskim.  W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy wraz z nami odbyli spacer, podczas którego odwiedziliśmy wszystkie schrony. Przy każdym z nim swoją wiedzą o nich dzielił się archeolog p. Robert Grochowski. Uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć, jaki zakres prac został wykonany. Mieli także niepowtarzalną okazję wziąć udział w krótkiej inscenizacji związanej z nieudanym atakiem Niemców. Udział w inscenizacji wzięli także uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobieszewie pod kierunkiem p. Hanny Paszkiewicz. Inscenizację przygotowali członkowie towarzystwa: prezes Piotr Dąbrowski, Bartosz Szymczak, Artur Kubiak, Leszek Potrzebowski, Henryk Kitkowski, Piotr Czyż i Maciej Starzomski.

Kilka słów o samym projekcie.

W początkowej fazie realizacji projektu koniecznym było uzyskanie stosownych pozwoleń m.in. z Nadleśnictwa Podanin i Konserwatora Zabytków. W dalszej części przystąpiono do prac ziemnych oraz przeprowadzenia badań architektoniczno-archeologicznych przy schronie nr 4 pod kierunkiem Roberta Grochowskiego. W następnej kolejności, dzięki wsparciu Nadleśnictwa Podanin, możliwe było przeprowadzenie badań przy schronie nr 1. Pracę wykonywali członkowie Towarzystwa, wsparli ich pracownicy Urzędu Miejskiego – p. Tomasz Brzeziński i Piotr Idziński. W ramach projektu poza pracami archeologicznymi i porządkowymi wykonano także oznakowanie turystyczne, dzięki któremu łatwiej będzie do schronów dotrzeć i dowiedzieć się czegoś o nich. Na etapie realizacji wsparcia udzielił nam także prezes ZGKiM w Kcyni p. Henryk Grobelny. Autorką projektu jest Anna Duda-Nowicka.

Materiał: Anna Duda-Nowicka

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)