Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 września 2017

Uczniowie na zajęciach pozalekcyjnych. Poznali bliżej kulturę Pałuk

fot. Alina Polowiec, Eugenia Berka

fot. Alina Polowiec, Eugenia Berka

Dnia 14 września 2017r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w # Kcyni po raz ostatni wzięli udział w warsztatach, w ramach projektu na zajęcia pozalekcyjne pn. „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Pałuki w kulturze i sztuce”, finansowanego przez starostwo powiatowe w Nakle nad Notecią.

Odbyły się one w  Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni, które jest głównym partnerem w projekcie.  Warsztaty biblioteczne „Kultura i sztuka Pałuk w wydawnictwach książkowych” poprowadziły pani instruktor Renata Gaj-Kowalska oraz pani bibliotekarz Katarzyna Pomałecka.

Zajęcia zapoczątkował spacer wokół GCKiB. Uczniowie poznali historię budynku GCKiB oraz otaczającego parku. W parkowych alejkach oglądali rzeźby z drewna autorstwa lokalnych twórców ludowych, przedstawiające ludzi ważnych dla kultury Kcyni oraz zapomniane już zawody regionu Pałuk (garncarza, szewca, kowala, bednarza, stolarza). Za budynkiem centrum kultury, młodzież podziwiała drewniane postacie powstańców wielkopolskich, powstałe w czasie wakacyjnego pleneru rzeźbiarskiego. Następnie uczniów czekała niespodzianka - spotkali się ze znanym, nie tylko na Pałukach, rzeźbiarzem i instruktorem rzeźby, panem Piotrem Wolińskim, z którego twórczością zetknęli się w parku i na wcześniejszych warsztatach (w Muzeum Ziemi Szubińskiej).

Artysta opowiadał o swoim rzemiośle, pasji, pracach, wystawach, odpowiadał na pytania oraz zachęcał uczniów do udziału w zajęciach rzeźby w drewnie. Uczniowie zobaczyli również pracownię gliny. Dalsza część warsztatów przebiegła w pomieszczeniach biblioteki. Bibliotekarz zaprezentowała uczniom książki oraz albumy o sztuce i kulturze regionu Pałuk. Przedstawiła stojące na regałach rzeźby pałuckich artystów (m.in. Stefana Boguszyńskiego i Piotra Wolińskiego). Zachęciła uczestników warsztatów do czytelnictwa i obdarowała zakładkami do książek. Młodzież przeglądając albumy rozpoznawała na fotografiach poznane w czasie projektu: osoby  twórców ludowych, elementy pałuckiej architektury, wytwory pałuckiej sztuki, pałuckie przyśpiewki, zespół Pałuki z Kcyni i jego członków. Na koniec wizyty w GCKiB w Kcyni, pani Renata Gaj-Kowalska, która jest instruktorem i kierownikiem ds. kultury, przedstawiła ofertą placówki na rok kulturalny 2017/2018 oraz zaprosiła uczniów naszej szkoły do rozwijania zdolności i zainteresowań w sekcjach (m.in. taniec pałucki, Zespół Regionalny Pałuki, rękodzieło, rzeźba w drewnie).

Autorki projektu p. Eugenia Berka i p. Alina Polowiec dziękują  GCKiB w Kcyni za organizację spotkania i gościnność,  p. Renacie Gaj-Kowalskiej i p. Katarzynie Pomałeckiej za poprowadzenie warsztatów, p. Piotrowi Wolińskiemu za interesujące spotkanie a uczniom szkoły za aktywny udział i wzorowe zachowanie.

materiał: Alina Polowiec, Eugenia Berka

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)