Dziś mamy 22 października 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:
29 listopada 2017

Tydzień bezpieczeństwa. Zwrócono uwagę dzieci na liczne zagrożenia

fot. SP Sipiory

fot. SP Sipiory

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom stanowi jeden z priorytetów działań wielu instytucji. #Mając na uwadze liczne zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się uczniowie w codziennym życiu, zorganizowano w Szkole Podstawowej w Sipiorach ,,Tydzień bezpieczeństwa”.

Listopadowy tydzień bezpieczeństwa miał zwrócić szczególną uwagę na wszelkie aspekty bezpieczeństwa uczniów, zarówno tych najmłodszych jak i starszych. Jednym z pierwszych przedsięwzięć jakie podjęła szkoła w ramach tych działań było przeprowadzenie konkursu plastycznego pod hasłem ,,Dbam o swoje bezpieczeństwo”. Tematem przewodnim konkursu było zachowanie bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych. Prace młodych artystów oceniała komisja w składzie: Beata Partyka, Justyna Rybacka-Zielińska i Iwona Salamon. Oceniający mieli trudne zadanie, bowiem dzieci włożyły wiele trudu w wykonanie swoich prac.

Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie:

I kategoria wiekowa klasy 0- III
I miejsce- Otylia Wiśniewska
II miejsce- Dominik Pater
III miejsce- Wojciech Kamyszek
Wyróżnienia: Sonia Kaczmarek i Wiktoria Musiał

II kategoria wiekowa klasy IV- VII
I miejsce- Marta Janeczko
II miejsce- Paweł Bajdała
III miejsce- Wiktoria Winkowska
Wyróżnienia: Roksana Poznańska i Patrycja Janeczko

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło podczas apelu z udziałem zaproszonego gościa - Komendanta Komisariatu Policji w Kcyni asp. szt. Piotra Smolińskiego.

Kolejnym działaniem w ramach tygodnia bezpieczeństwa było spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Nakle - sierż. szt. Zofią Wrzeszcz i asp. Łukaszem Królem oraz panią Anetą Okoniewską z nakielskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Uczniowie klas młodszych zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w drodze do szkoły i ćwiczyli przejście przez jezdnię. Policjanci przypomnieli również o konieczności noszenia na odzieży elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Maluchy usłyszały także kilka słów na temat zachowania się w przypadku ataku psa oraz kontaktu z osobą nieznajomą. Miłą niespodzianką dla naszych uczniów było spotkanie z policyjnym psem - Rokim i jego przewodnikiem - asp. Łukaszem Królem, który udzielił dzieciom kilku cennych rad na temat: jak zachowywać się w trakcie zabaw z psem i jak bronić się przed jego atakiem. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od policjantów odblaskowe opaski ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Mroczy.

Podczas spotkania z uczniami klas IV- VII funkcjonariusze przeprowadzili pogadankę na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich i konsekwencji, jakie może ponieść nieletni za swoje niewłaściwe zachowanie. Poruszana była także tematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Natomiast pani Aneta Okoniewska z Sanepidu rozmawiała z uczniami na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu, zdrowego trybu życia i konsekwencji stosowania używek.

Na zakończenie tygodnia bezpieczeństwa odwiedzili nas strażacy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 2 w Szubinie: bryg. Mariusz Mantych dowódca JRG, ratownik medyczny mł. ogniomistrz Bartosz Andrzejewski i ogniomistrz Adam Gawron. Podczas zajęć, które odbyły się w dwóch grupach wiekowych uczniowie zgłębili swoją wiedzę w zakresie bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach oraz bezpieczeństwa pożarowego, a także zagrożenia związanego z tlenkiem węgla. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć i dotknąć sprzęt zabezpieczający strażaka w czasie działań ratowniczo-gaśniczych. Natomiast ratownik medyczny przeprowadził pokaz pierwszej pomocy połączony ze szczegółowym instruktażem, a następnie warsztaty, podczas których uczniowie pod okiem pana Bartosza Andrzejewskiego ćwiczyli jak prawidłowo udzielać pomocy potrzebującym, których zdrowie lub życie jest zagrożone. Na zakończenie strażacy przeprowadzili konkurs wiedzy pożarniczej dla klas V- VII. Zwyciężyła Roksana Hibner, uczennica klasy VII, która otrzymała czujnik tlenku węgla ufundowany przez Powiat Nakielski.

Wszyscy prowadzący zajęcia z uczniami starali się wykorzystywać wiele ciekawych materiałów dydaktycznych w wyniku czego wszyscy uczestnicy wykazywali ogromne zainteresowanie omawianą tematyką oraz czynnie brali udział w zajęciach.

Pani dyrektor Iwona Musiał podziękowała zaproszonym do współpracy gościom za przeprowadzenie zajęć edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa oraz wspieranie inicjatyw wychowawczych placówki.

Jesteśmy pewni, że inicjatywa zorganizowania w szkole ,,Tygodnia bezpieczeństwa” wpłynęła na wzrost bezpieczeństwa w życiu codziennym uczniów mimo, że często słyszy się o używkach czy pierwszej pomocy to takie przypomnienie i uporządkowanie wiedzy było bardzo potrzebne. Niech podejmowane działania profilaktyczne będą ,,zastrzykiem” cennej wiedzy, z której uczniowie będą mądrze korzystać na co dzień.

Materiał: SP Sipiory

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Botox
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Wypożyczalnia samochodów
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)