Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

19 sierpnia 2016

Tych przysmaków warto spróbować. Wpisane są na Listę Produktów Tradycyjnych

fot. arch.

fot. arch.

Karp nakielski, kluski ziemniaczane z białym serem, kujawskie pierogi z kapustą i grzybami, #poliwka oraz szczaniówka - to produkty z Kujaw i Pomorza wpisane ostatnio na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych. Wykaz prowadzony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawiera już 70 wyrobów i potraw z naszego regionu. Zachęcamy do zgłaszania kolejnych

Lista Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przewodnikiem po regionalnej kuchni polskiej, a także źródłem informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich przysmaków.

– Produkty, które reprezentują województwo na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych to część bogatego dziedzictwa kulinarnego Kujaw i Pomorza. Nasza żywność podbija podniebienia Polaków i Europejczyków, jest klasą dla siebie. Warto smakować jej tu, gdzie powstaje - także w Grucznie, podczas największego festiwalu smaku w województwie kujawsko-pomorskim, który odbędzie się już w najbliższy weekend – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ostatnim czasie na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane:
· Karp nakielski ze stawów rybackich w okolicach Ślesina – zgłoszony przez Gospodarstwo Rybackie „Ślesin”(powiat nakielski).
· Kluski ziemniaczane z białym serem – zgłoszone przez Annę Patyk z KGW w Bronisławiu w gminie Dobre (powiat radziejowski).
· Kujawskie pierogi z kapustą i grzybami – zgłoszone przez Danutę Jaskólską z gminy Bądkowo (powiat aleksandrowski).
· Poliwka czyli niezbyt gęsta, zawiesista zupa o charakterystycznym kwaskowatym zapachu i smaku - zgłoszona przez Lucynę Zacharek z KGW w Bronisławiu.
· Szczaniówka/zupa szczawiowa – zgłoszona przez Renatę Dzik z KGW w Bronisławiu.

Wśród 70 przysmaków z naszego województwa zarejestrowanych dotychczas na Liście Produktów Tradycyjnych jest 18 gotowych dań i potraw, 14 wyrobów piekarniczych i cukierniczych, 12 napojów, 8 produktów mięsnych, 6 warzyw i owoców oraz 5 produktów mlecznych.

Na listę mogą być wpisane produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe:
• których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych, tzn. wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, metod produkcji,
• będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
• stanowiące element tożsamości społeczności lokalnej.

Wnioski o wpis produktu na listę składa się do Urzędu Marszałkowskiego, który dokonuje ich oceny. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przesyłane są do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest odpowiedzialny za jej prowadzenie i uaktualnienie. Lista jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 87 38
Pliki do pobrania
Karp nakielski.pdf
Kluski ziemniaczane.pdf
Kujawskie pierogi z kapustą i grzybami.pdf
Poliwka.pdf
Zupa szczawiowa.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (6)

    Wege, w dniu 19-08-2016 17:35:36 napisał:

    Mordowane ryby nazywać przysmakiem...? To świadczy o prawdziwej znieczulicy na cierpienie zwierząt. Ryby mają identycznie wrażliwy układ nerwowy jak człowiek, co jest udowodnione naukowo. Na tym zdjeciu cierpią konaniem tak samo jak ludzie w wodzie. Nie odbierajcie im prawa do życia dla zaspokojenia własnego podniebienia. Te same kwasy Omega są w roślinach, np. w siemieniu lnianym. Poczytajce zresztą o sami o coraz bardziej popularnym weganizmie i o tym w jak drastycznych warunkach chodowane sa ryby i zwierzeta w chodowlach przemysłowych.

    odpowiedz

    • 8 (8)

    ja, w dniu 20-08-2016 14:33:39 napisał:

    Proponuję , wpisać bimber z Paterka produkowany ad bardzo dawna przez okolicznych fachowców, lecz należałoby się spieszyć ponieważ niewielu ich już w Paterku pozostało

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)