Dziś mamy 2 grudnia 2020, środa, imieniny obchodzą:

28 lipca 2018

Trwają prace przy grobowcu światowej sławy naukowca pochodzącego z Kcyni

fot. arch.

fot. arch.

Z inicjatywy Burmistrza Kcyni Pana Marka Szarugi wspólnie z najbliższą rodziną śp. #Jana Czochralskiego podjęto działania zmierzające do odrestaurowania grobowca prof. Jana Czochralskiego.

Burmistrz Kcyni wystosował pisma z prośbą o wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia do instytucji i podmiotów związanych z światowej sławy naukowcem pochodzącym z Kcyni.  W wyniku tych działań udało się uzyskać wsparcie pozwalające na rozpoczęcie prac przy płycie nagrobkowej. Zadanie realizuje lokalna firma Państwa Teresy i Romana Wesołowskich. 

Ostatecznie działania zainicjowane przez Burmistrza Kcyni wsparli:  Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Urząd Marszałkowski w Toruniu (fundator pamiątkowej tablicy) oraz niektórzy członkowie rodziny śp. Jana Czochralskiego. 20 sierpnia planowana jest uroczystość związana z odsłonięciem tablicy oraz podsumowaniem prac przy grobowcu. Będzie ona połączona z drugą inicjatywą, a mianowicie odsłonięciem tablicy upamiętniającej szczątki ekshumowanych w 2014 roku z terenu zajętego pod budowę ronda.

Sprawę z ramienia urzędu koordynuje Anna Duda-Nowicka. Bardzo nas cieszy, że osoba tak znana, z takimi zasługami, będzie miała godne miejsce spoczynku. Kcynię, miasto Jana Czochralskiego, odwiedza rocznie wiele osób z zewnątrz. Niektórzy z nich zatrzymują się przy grobie Profesora. Samo miasto w swojej promocji również wykorzystuje fakt pochodzenia stąd Jana Czochralskiego. Cieszę się, że w realizacji tego pomysłu znaleźliśmy partnerów   – podsumowuje Burmistrz Kcyni Marek Szaruga.

Dziękujemy za wsparcie merytoryczne również dr. Pawłowi Tomaszewskiemu.

materiał Anna Duda-Nowicka

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)