Dziś mamy 21 maja 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

08 marca 2019

To nie było spokojne zebranie! Rolnicy chcą zwiększenia odstrzału dzików

fot. BG

fot. BG

W świetlicy wiejskiej w Dębogórze odbyło się zebranie z miejscowymi rolnikami, którzy ponoszą straty # w związku ze szkodliwą działalnością dzików.

Na zebranie przybyli przedstawiciele Koła Łowieckiego nr 84 „Dąb” Kcynia, aby wyjaśnić jak problematyczne jest ograniczenie liczebności dzików na terenach Dębogóry. Rolnicy od samego początku dawali upust swoim nerwom, denerwując się na brak konkretnych kroków ze strony łowczych. - Jest problem! Jest plaga dzików. Na ten moment jestem stratny już na 8 tys. zł – denerwował się mieszkaniec.

Według ostatniej inwentaryzacji nadleśnictwa na tamtejszym terenie jest około 240 dzików i stale ich przybywa. Ze względu na etykę łowiecką, wielu łowczych nie chce zabijać wysokoprośnych loch oraz tych, które się właśnie oprosiły.

Rolnicy z Dębogóry nie przyjmują jednak żadnych tłumaczeń i oczekują zmaksymalizowania odstrzałów, a co za tym idzie, ograniczenia szkodliwej działalności dzików – jak to możliwe, że problem ASF istnieje od dwóch lat i nic się tutaj z tym nie dzieje. W Niemczech też pojawił się ten problem i od razu podjęto działania, a ogólna liczba wystrzelonych dzików wyniosła ponad 860 tys. sztuk. Dzięki temu miejscowi rolnicy nie ponieśli żadnych strat. Nikt nie patrzył, że dziki są małe, czy lochy prośne! – tłumaczył mieszkaniec.

Poza problemem z tzw. Afrykańskim Pomorem Świń, rolnicy zwracali również uwagę na to, że zniszczeniu ulegają plony na polach, które plądrują dziki. - Ten problem musi zostać rozwiązany! Jeśli nikt nie podejmie konkretnych działań, wyjedziemy i zablokujemy rondo w Kcyni – grzmiał inny z mieszkańców.

Łowczy próbowali tłumaczyć, że kół łowieckich w Niemczech jest znacznie więcej, a co za tym idzie, są w stanie w razie zagrożenia zintensyfikować swoje działania. Sytuację próbował uspokajać obecny na zebraniu burmistrz Marek Szaruga – doskonale rozumiem wasze zdenerwowanie ale jest prawo, które chroni zwierzynę, a tym samym „wiąże” ręce łowczym – tłumaczył.

Ostatecznie po dłuższej i burzliwej dyskusji, zebrani znaleźli kompromis. Rolnicy złożą wnioski do UM w Kcyni o odszkodowania za poniesione straty. Koło łowieckie złoży natomiast wniosek o zwiększenie limitu wystrzału, a także ograniczy dokarmianie zwierząt.

Strony dały sobie trochę czasu na realizację tego planu. Jeśli nie przyniesie on spodziewanych efektów, odbędzie się kolejne zebranie.

Oceń artykuł: 0 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (12)

  stan, w dniu 08-03-2019 19:14:32 napisał:

  co ten Szaruga może dostanie dziczka albo jelonka i będzie za kołem,jeżeli łowczy niemoże sobie dać rady to niestety są inni na jego stanowisko

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  Rolnik , w dniu 08-03-2019 19:44:34 napisał:

  Chodowca świń na paszy PZZ teraz dzikow naszym kosztem

  odpowiedz

  • -1 (5)

  buhaha, w dniu 08-03-2019 20:51:10 napisał:

  wystrzały dzików na całego :))))))

  odpowiedz

  • 12 (20)

  Stary Wiarus, w dniu 09-03-2019 09:32:02 napisał:

  Pierwsze to bym odstrzelił tego, co chce rondo zablokować. Tylko bandyci grasują na drogach i utrudniają poruszanie się innym. Taki bohater a z dzikami sobie nie potrafi poradzić?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -6 (12)

  GALA, w dniu 09-03-2019 10:34:12 napisał:

  nie zabijac bezbronnych dzikow !

  odpowiedz

  • 5 (17)

  Szczęśliwy kraj smutnych ludzi , w dniu 09-03-2019 13:58:43 napisał:

  Zablokuj tak od razu dostaniesz w pysk. Ja tobie po polu chodzę i utrudnia tobie pracę? I tak za wszystko dostajecie odszkodowania i dotacje a jeszcze wielki płacz. Ja jak mam straty w swojej działalności to nikt mi nie dokłada każdy ma jakieś ryzyko i ponosi straty tylko wy rolnicy nauczyliscie się o wszystko wyciągać ręce.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Tomasz, w dniu 10-03-2019 10:14:05 napisał:

  Kto był organizatorem tego spotkania i dlaczego inni sołtysi nie byli poinformowani że coś takiego ma mieć miejsce,dlaczego?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (5)

  zaintersowany, w dniu 10-03-2019 11:59:47 napisał:

  Jak zwykle temat zbyt dużej ilości zwierzyny leśnej w szczególności dzików jest źle przedstawiony. W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że na dzień dzisiejszy populacja dzików jest zbyt duża. Stan dzików w całej Polsce został doprowadzony do takiego stopnia, że już od kilkunastu lat dziki wychodzą poza tereny lasu, niszcząc po drodze wszystko co napotkają, aby szukać pożywienia. To w interesie obwodu łowieckiego jest utrzymanie populacji dzików w takiej ilości, aby było to zgodne z racjonalnym gospodarowaniem tej zwierzyny. Stan dzików w Polskich lasach był prawidłowy, ale 30 lat temu. Były w takiej ilości, gdzie nie zagrażały wyginięciu, nie wychodziły poza granice lasu, nikomu nie przynosiły szkód. Każdy był zadowolony i nie było tematu. Do takiego stanu jak było 30 lat temu należy doprowadzić. Tym powinny zająć się obwody łowieckie. Nie rozumiem, jak to jest możliwe, żeby łowczy nie wiedział, jaki jest szacowany stan dzików w swoim obwodzie łowieckim. Przecież to jest podstawa do określenia ilości odstrzału dzików w planie łowieckim. Powtarzam to jest PODSTAWA. Jeżeli łowczy cały czas będzie udawał, że nie ma problemu to się nie obejrzy, a dojdzie do sytuacji, której nie będzie mógł opanować. W sumie to teraz można się zastanowić nad tym, czy odpowiednie osoby znajdują się na odpowiednim miejscu. Widzę, że łowczy pozwala sobie,aby dziki weszły mu "na głowę". Dla tych co chcą się wypowiadać na temat ilości dzików, najpierw zapraszam do zapoznania się z ustawą Prawo łowieckie i dopiero później proszę się wypowiadać na ten temat.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rolery - mezoterapia skóry
Narożniki
Metkownice
od 179PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Meble młodzieżowe systemowe
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Zabieg parafinowy
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)