Dziś mamy 22 października 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:
18 grudnia 2017

To był udany rok dla Klubu. Sportowe podsumowanie MLUKS Orlik Kcynia

fot. B. Łyszczarz

fot. B. Łyszczarz

Rok 2017 bez wątpienia był najbardziej aktywnym rokiem w całej dotychczasowej historii # Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orlik” Kcynia. 17 grudnia 2017 r. na sali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni, odbyło się uroczyste podsumowanie sportowego roku 2017.

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga, radni Rady Miejskiej w Kcyni p. Jan Kurant oraz p. Henryk Kuliberda, dyrektor ZSO p. Katarzyna Kluczyńska, trenerzy p. Bernard Ziembikiewicz (sekcja judo), Jacek Kuliński (sekcja piłki ręcznej), członkowie Zarządu Klubu p. Tomasz Mazurek i p. Andrzej Kulczyński. Przybyłych gości, trenerów, działaczy, rodziców a przede wszystkim zawodników MLUKS Orlik Kcynia przywitał Barek Łyszczarz – wiceprezes klubu, pomysłodawca, inicjator i organizator uroczystości. Podczas krótkiej prezentacji multimedialnej, podsumował osiągnięcia klubu w mijającym roku oraz przedstawił cele na nowy rok. „Będziemy czynić starania aby zorganizować po raz pierwszy zawody judo u nas w Kcyni. Sukcesy naszych zawodników skłaniają nas do tego” – przekazał. Pogratulował również medali przywiezionych w minioną sobotę z Szubina – złoto Michała Błaszykiewicza oraz brąz Zuzanny Woźniak.

Jak podkreślał p. Bartek Łyszczarz, mijający rok należał do bardzo udanych, ale i niezwykle pracowitych… „Klub złożył 15 projektów z których aż 9 uzyskało dofinansowanie na łączną kwotę 94.400,00 zł. Bardzo duży udział w tych środkach ma gmina Kcynia, za co z tego miejsca dziękuję Burmistrzowi Kcyni panu Markowi Szarudze”. Ogromne sukcesy w mijającym roku odnosili młodzi judocy wspaniale prowadzeni przez trenera Bernarda Ziembikiewicza. Nie sposób wymienić wszystkich medali, jakie przywieźli w tym roku z zawodów w różnych miejscach w Polsce. W marcu w Mistrzostwach w Bydgoszczy złoto wywalczył Michał Błaszczykiewicz, brąz Grzegorz Kroll, brąz Anna Kroll, brąz Arkadiusz Mazurek, 5 miejsce Marek Mazurek, 5 miejsce Ksawery Górecki. Ogółem w zawodach rywalizowało blisko 500 zawodników z 50 klubów Polski i Rosji. W kwietniu odbyły się XVIII Otwarte Mistrzostwa Grudziądza w Judo o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądz, w których brało udział ponad 200 zawodników z całego kraju. Michał Błaszczykiewicz zdobył podczas nich dwa złote medale w swojej kategorii wagowej i wiekowej, nie przegrywając przy tym żadnej walki. We wrześniu 2017 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Koronowie, odbył się IX Turniej Judo o Puchar Burmistrza Koronowa. MLUKS Orlik Kcynia podczas tych zawodów reprezentowało 9 zawodników, którzy jak zawsze znakomicie reprezentowali klub oraz promowali przy tym Gminę Kcynia, zajmując wysokie miejsca w swoich kategoriach wagowych. Grzegorz Kroll zajął 1 miejsce, Michał Błaszczykiewicz 2 miejsce, Arkadiusz Mazurek 2 miejsce, Marek Mazurek 1 miejsce, Krzysztof Rybak 3 miejsce, Ksawery Górecki 2 miejsce, Jan Walicki 5 miejsce, Adam Borowski 5 miejsce, Anna Kroll 5 miejsce. W października 2017 r. nastąpiło uroczyste przekazanie treningowych mat sportowych,  zakupionych dla sekcji judo ze środków promocji zdrowia Gminy. Kolejne maty zakupione zostały w ramach dotacji  uzyskanej z Ministerstwa Sportu i Turystyki program Klub II. Jak podkreślał wiceprezes, to już druga dotacja uzyskana ze środków ministerstwa w kwocie 15 tys. zł. Na blisko 1500 złożonych wniosków, tylko 700 uzyskało dofinansowanie. W październiku odbyły się zawody MMA, K1 oraz BJJ GI i NO i GI Judo dla dzieci i dorosłych w Luboniu koło Poznania. Imprezę organizował Panteon Mistrzów Cavalcanti BJJ Poland. Grzegorz Kroll w kat. 50 kg, r. 2007-2008 – zdobył złoty medal, Marek Mazurek w kat. 41 kg, r. 2005-2006 – srebrny medal, Arkadiusz Mazurek w kat. 41 kg, r. 2005-2006 – brązowy medal, Kacper Kaczmarek w kat. młodzików waga 65 kg – złoty medal oraz w kat. 65+ kg – złoty medal, Jakub Mrówczyński w kat. 65 kg – brązowy medal oraz w kat 65+ kg – srebrny medal.

Klub realizował w 2017 roku swoje „sztandarowe” projekty dotyczące zwiększenia poziomu wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeszkolonych zostało blisko 450 uczniów szkół, jak również osoby dorosłe i przedszkolaki. Na zakończenie kursów, wzorem lat ubiegłych, odbyły się konkursy o randze gminnej i powiatowej, sprawdzające poziom nabytej wiedzy i umiejętności zdobytej podczas warsztatów. Projekty dofinansowane zostały w ramach otwartych konkursów ofert gminy Kcynia (nr 3/2017) i powiatu nakielskiego (nr 5/2017).

„Od 2016 roku w Klubie działa sekcja piłki ręcznej. Od samego początku zabraliśmy się do ciężkiej pracy dla dobra dzieci i młodzieży z terenu gminy Kcynia. Gdyż właśnie taka jest idea naszego klubu, praca z dziećmi i młodzieżą, dawanie możliwości i alternatywy dla spędzenia czasu nie tylko przed telewizorem, komputerem czy telefonem komórkowym, ale właśnie na aktywności fizycznej. Patrząc na odnoszone sukcesy uczniów SP w Kcyni czy gimnazjum w Kcyni, którzy na co dzień trenują w klubie, udało się te założenia w pełni zrealizować. Frekwencja na prowadzonych zajęciach jest wysoka, a zainteresowanie i zaangażowanie samych zawodników bardzo duże. Zawodniczki trenują w 3 drużynach, 3 razy w tygodniu na Sali SP w Kcyni i ZST w Kcyni. W tym roku braliśmy udział w licznych turniejach i imprezach sportowych m.in. w Ogólnopolskim turnieju piłki ręcznej „LEADER TECH Handball Cup 2017”, turniejach w Pile i w Gołańczy, gdzie zawodniczki trenera Jacka Kulińskiego były za każdym razem bezkonkurencyjne bardzo wysoko pokonując pozostałe drużyny. Pracowaliśmy również w ferie zimowe, trenując i rozgrywając mecze sparingowe z UKS Rolnik Gołańcz. W ramach otwartego konkursu ofert nr 4/2017 zrealizowaliśmy projekt „Szczypiornista Gmina” czyli Gminna Liga Piłki Ręcznej dla uczniów szkół gimnazjalnych i pierwszej klasy szkół ponadgimnazjalnych. W trwającej 7 tygodni lidze brało udział pięć zespołów: Gimnazjum w Kcyni, Gimnazjum w Dziewierzewie, Gimnazjum  w Mycielewie, Gimnazjum w Chwaliszewie oraz Zespół Szkół Technicznych w Kcyni. Sportowa rywalizacja dostarczyła wielu emocji i co tydzień gromadziła liczną rzeszę kibiców. Bardzo cieszy nas fakt, iż udało nam się pozyskać dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, dzięki czemu w kwietniu zrealizowaliśmy dwa duże turnieje o randze wojewódzkiej. Z terenu powiatu nakielskiego dofinansowanie do zadań sportowych otrzymały tylko 3 wnioski, w tym wniosek właśnie naszego Klubu na zadanie pn. „Organizacja trzech turniejów w piłce ręcznej o zasięgu międzywojewódzkim (w kategoriach: młodzika i młodziczka młodsza) oraz powiatowym (IV Memoriał im. Jadwigi Woźniak)”. Kolejną dotację ze środków Marszałka pozyskaliśmy i przeznaczyliśmy na realizację wakacyjnego obozu sportowego z licznymi atrakcjami takimi jak wyjazd na Termy Maltańskie czy do Parku linowego w Bydgoszczy” - podkreślał wiceprezes klubu.

W dalszej części spotkania głos zabrał Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga, który gratulował sukcesów trenerom, dziękował za zaangażowanie zawodnikom oraz ich rodzicom, bez których nic nie byłoby możliwe… Podkreślał, że dla Gminy Kcynia, jak i dla niego samego sport i jego rozwój, stanowią bardzo ważną kwestię. Gratulował sukcesów, aktywności w pozyskiwaniu dotacji przez Klub. Jak mówił, Klub Orlik jest Klubem z którym Gmina nie ma żadnych problemów. Wszystkie zadania są realizowane skrupulatnie i rozliczane co do grosza. Burmistrz wyraził również ogromną radość z faktu, iż MLUKS Orlik stawia na rozwój sportowy dzieci i młodzieży, gdyż to właśnie inwestycja w najmłodszych jest tym, co będzie procentowało w przyszłości. Obiecał, iż wesprze Klub w planach i działaniach dotyczących organizacji turnieju judo na terenie Gminy Kcynia.„Judo to dyscyplina olimpijska, niezwykle trudna, wymagająca ciężkiej pracy i pełnego poświęcenia. Tym bardziej cieszą wspaniałe sukcesy zawodników Orlika” - mówił Burmistrz.

Następnie działacze oraz trenerzy Klubu nagrodzili wyróżniających się zawodników. Trener judo Bernard Ziembikiewicz postanowił nagrodzić czterech podopiecznych: Michała Błaszczykiewicza, Grzegorza Krolla, Marka Mazurka i Arkadiusza Mazurka. Statuetki wręczał Burmistrz Kcynia p. Marek Szaruga oraz członek zarządu MLUKS Orlik Kcynia Tomasz Mazurek. Kolejnymi wyróżnionymi zostały szczypiornistki trenowane przez p. Jacka Kulińskiego: Dominika Grzegorek, Natalia Grzegorek, Jagoda Idczak, Zuzanna Jurek, Amelia Jurek, Julia Karakiewicz, Oliwia Kramer, Roksana Michalska, Agata Mika, Julia Milik, Maria Niedbalska, Julia Rybak, Martyna Rybak. W kolejnej części p. Bartek Łyszczarz podziękował za bardzo dobrą współpracę Burmistrzowi p. Markowi Szarudze, jak również swoim kolegom członkom Zarządu Klubu: p. Tomkowi Mazurkowi, p. Jackowi Kulińskiemu oraz p. Andrzejowi Kulczyńskiemu. Po części oficjalnej na wszystkich przybyłych czekała kawa i domowe ciasto, przy którym rozmawiano głównie o planach Klubu na 2018 rok i o rozwoju sportu na terenie naszej Gminy.

Podkreślić należy, iż Klub Orlik realizuje najważniejsze przesłanie, jakim zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 2010 roku o rozwoju sportu na terenie Gminy, jest ukierunkowanie na sportowy rozwój dzieci i młodzieży. Dostrzegamy zalety jakie niesie za sobą uprawianie sportu od najmłodszych lat i nie chodzi tu tylko o rozwój fizyczny, ale i psychiczny. Sport to nabywanie umiejętności radzenia sobie ze stresem, z porażkami, to poprawa zdolności koncentracji, to także nierzadko lepsze wyniki w nauce i większa motywację do udziału w zajęciach edukacyjnych.

Działaniom jakie podejmujemy i jakie zamierzamy podejmować w 2018 roku i latach kolejnych, bez wątpienia przyświecać będzie rozwój najmłodszych mieszkańców gminy Kcynia oraz jej promocja na szczeblu powiatowy i wojewódzkim, jak również krajowym.

MLUKS Orlik Kcynia pragnie serdecznie podziękować p. Burmistrzowi Markowi Szarudze za przychylność, wiarę w możliwości zarówno zawodników, jak i trenerów, za dobre słowo i za obecność podczas ważnych wydarzeń w życiu Klubu, w tym podczas dzisiejszego uroczystego podsumowania. Liczymy na wsparcie dla naszych działań w latach kolejnych i na równie owocną współpracę jak dotychczas.

Dziękujemy firmom, instytucjom i osobom prywatnym, które angażowały się w różny sposób, w tym zwłaszcza finansowy, w nasze tegoroczne poczynania.

materiał: Bartek Łyszczarz/red.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 51 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)