Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 marca 2019

Test o Żołnierzach Wyklętych. Udział w nim wzięła reprezentacja kcyńskiej szkoły

fot. Marcin Lisiecki

fot. Marcin Lisiecki

W dniu 1 marca 2019 r. już po raz trzeci w murach Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy# odbył się III Bydgoski Test o Żołnierzach Wyklętych będący jednym z punktów wojewódzkich obchodów tego święta.

W szranki stanęło łącznie 48 uczniów reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne, gimnazjalne i podstawowe z 17 szkół województwa kujawsko-pomorskiego. Gminę Kcynia reprezentowały dwie drużyny: z Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni w osobach: Kacper Niedbalski, Tomasz Wiejaczka oraz Zuzanna Wiejaczka i debiutanci - uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni w osobach: Piotr Krzeszewski, Monika Lisiecka, Jakub Makarewicz, Patryk Pawlak. Opiekunem obu kcyńskich drużyn był nauczyciel historii Marcin Lisiecki.

Pytania testowe, jak co roku przygotowali pracownicy pionu edukacyjnego delegatury bydgoskiej Instytutu Pamięci Narodowej.

Miłym akcentem podczas gali wręczania nagród III Bydgoskiego Testu o Żołnierzach Wyklętych była nagroda specjalna dla najmłodszego uczestnika testu, którym okazał się Uczeń SP w Kcyni - Jakub Makarewicz. I to właśnie On otrzymał nagrodę z rąk Wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza i Naczelnik bydgoskiej delegatury IPN Edyty Cisewskiej.

Na uroczystych wojewódzkich obchodach Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie zabrakło też i innego motywu kcyńskiego. Na zaprezentowanej plenerowej wystawie historycznej „Zapomniane ogniwo Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45-1956”. Jej bohaterami są młodzi ludzie, którzy mimo prześladowań i komunistycznego terroru, nie wahali się stawiać oporu narzuconej władzy. Wielu z nich przypłaciło to życiem, inni odsiedzieli długoletnie wyroki w więzieniu.

Jedna z plansz wystawy prezentuje sylwetkę założycielki Kcyńskiej Młodzieżowej Organizacji Niepodległościowej „Powrót” działającej w naszym mieście na przełomie 1949/50 roku - Olgi Światowiec z d. Umławskiej (1927-1998) oraz fotografię więzienną Benigny Pęczkowskiej (1932-1983).

Warto wspomnieć, że spośród 19 członków organizacji, żyje już tylko jedna, mieszkająca w Kcyni pani Maria Kowalska.

W tym miejscu wypada podziękować Wszystkim reprezentantom naszych szkół za udział w III Bydgoskim Teście o Żołnierzach Wyklętych, a Jakubowi życzyć dalszych sukcesów historycznych.

materiał: Marcin Lisiecki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)