Dziś mamy 24 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

08 stycznia 2020

Tej pracy nie można traktować jak każdej innej. Wybrano położne na medal!

Mirosława-Rutkowska - Brodnica

Mirosława-Rutkowska - Brodnica

31 grudnia ub.r. zakończyła się 6. edycja ogólnopolskiego konkursu "Położna na medal", #w którym przez 9 miesięcy (od kwietnia do grudnia) można było głosować na najlepsze położne w kraju. Najlepszą położną została Janina Frączek z Krosna, a tytuł najlepszej położnej w województwie kujawsko-pomorskim zdobyła Mirosława Rutkowska z Brodnicy. W konkursie wzięło udział 519 położnych.

Najlepsze położne w Polsce

Głosowanie w konkursie, w którym już po raz szósty wyłoniono trzy najlepsze położne w kraju i najlepsze położne w poszczególnych województwach, trwało od 1 kwietnia i zakończyło się 31 grudnia ub.r. Zwyciężczyni, Janina Frączek z Krosna (960 głosów) jest położną od 32 lat. Drugie miejsce zajęła Ewa Klik z Warszawy (814 głosów), a trzecie - Danuta Przybyłko z Dąbrowy Górniczej (789 głosów). Podobnie jak w ubiegłych latach, nad kampanią i konkursem, patronat honorowy objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, patronatów merytorycznych udzieliły: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja "Rodzić po Ludzku", Stowarzyszenie "Dobrze Urodzeni" oraz Polskie Centrum Edukacji.

Mirosława Rutkowska (645 głosów) poza pracą na oddziale od 5 lat dodatkowo jest również położną środowiskową w POZ przy szpitalu. W ramach przyszpitalnej szkoły rodzenia prowadzi edukację przedporodową i udziela porad laktacyjnych. Najlepsza położna w województwie kujawsko-pomorskim odbyła szereg kursów i szkoleń, w tym m.in.: kurs resuscytacji krążeniowo-oddechowej noworodka i kurs komunikacji z pacjentem.

– Pracy położnej nie można traktować jak każdej innej pracy. Dla mnie to misja, której oddaję się w całości. Obcując na co dzień z cudem narodzin pomagam rodzicom w tym pięknym, ale i bardzo trudnym i emocjonalnym dla nich okresie. Pracy podporządkowane jest całe moje życie, w tym także prywatne, gdyż obdarzona zaufaniem moich pacjentek przyjmuję poród i kontynuuję dalszą opiekę nad matką i dzieckiem jako położna rodzinna. Nie odmawiam pomocy niezależnie od pory dnia i nocy. Położnictwo to wielka pokora. Nie ma tu miejsca na schematy i rutynę. Każdą rodzącą i młodą matkę traktuję indywidualnie, z empatią i zaangażowaniem – tak jak sama chciałabym być traktowana – mówi Mirosława Rutkowska.

Położne z powołania

Położna jest zawodem wymagającym powołania. Opieka nad ciężarnymi, świeżo upieczonymi mamami i noworodkami, a nierzadko także wsparcie, jakie położne dają całym rodzinom wiążą się ze szczególną odpowiedzialnością i zaangażowaniem.

– Tytuł „Położnej na medal” to w tym zawodzie wspaniałe wyróżnienie. Ale nie zapominajmy, że każdego dnia tysiące położnych w różnych zakątkach Polski jest nagradzanych słowami wdzięczności i uśmiechami za profesjonalizm, za swoją cierpliwość, wyrozumiałość, ciepło i poczucie bezpieczeństwa, które dają. To dla nas bardzo ważne, że nieprzerwanie od szczęściu lat możemy przyznawać zaszczytny tytuł położnym, dla których praca to prawdziwa pasja – mówi Iwona Barańska, koordynator kampanii i konkursu z AMA Akademii Malucha Alantan.

Plebiscyt, w którym pacjentki oddają głosy przez 9 miesięcy, jest formą uznania dla położnych, które swoją pracę wykonują z największym oddaniem. Do szóstej edycji zgłoszonych zostało 519 położnych. W sumie oddano na nie 14 663 głosów.

Podsumowanie 6. edycji kampanii i wręczenie pamiątkowych medali oraz nagród odbędzie się 13 marca w Warszawie podczas uroczystej gali.

Nowe standardy i rola położnej

Kampania, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest AMA Akademia Malucha Alantan, prowadzona jest od 2014 roku. Jej głównym celem jest podnoszenie społecznej świadomości o roli, jaką dziś odgrywają położne. – Dzisiejsze położne, ze znacznie większymi kompetencjami i wiedzą, towarzyszą kobietom na różnych etapach życia i doskonale odnajdują się w przeróżnych sytuacjach, nie tylko tych związanych z porodem – dodaje Iwona Barańska. Zadaniem kampanii i konkursu jest też edukacja w zakresie nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej, szczególnie po wejściu w życie w styczniu 2019 roku nowych standardów. Dają one położnym większe uprawnienia, a w sytuacjach prawidłowego przebiegu ciąży czynią z nich partnerów lekarzy w prowadzeniu kobiet przez ten czas.

materiał: Piotr Majcher

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (6)

  Pacjentka, w dniu 08-01-2020 11:53:20 napisał:

  Dedykuję artykuł Ś.P.położnej Haliny Biedroń.Brakuje nam Ciebie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Pacjentka , w dniu 08-01-2020 20:27:41 napisał:

  Ś.P. położna Halina Biedroń niezastąpiona. Brakuje nam Ciebie...

  odpowiedz

  • 1 (3)

  szczesliwamatkapolka, w dniu 09-01-2020 07:31:01 napisał:

  kiedyś kobiety rodziły w domu, w szczególnych wypadkach w szpitalu. a teraz robia z tego nie wiadomo co, jak by stawaly się meczennikami. urodzilam 3 dzieci, na prośby męża w szpitalu. i na prawdę to nic takiego, od setek tysięcy lat kobiety rodza ale to teraz robi sie z tego osiągnięcie na miarę podboju kosmosu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Pacjentka, w dniu 09-01-2020 17:35:43 napisał:

  No proszę Matka polka się znalazła.jestem ciekawa gdyby wystąpiły komplikacje podczas domowego porodu czy by Pani Marta nie wyzwala pomocy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Meble kuchenne
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)