Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

24 lipca 2015

Te pamiątki z wakacji są nielegalne

fot. wounds_and_craks

fot. wounds_and_craks

Kawior, wyroby z drewna mahoniowego albo skór gadów – czy wiesz, że przywożąc z wakacji tego typu pamiątki, popełniasz przestępstwo?

Kawior, wyroby z drewna mahoniowego albo skór gadów – czy wiesz, że przywożąc z wakacji tego typu pamiątki, popełniasz przestępstwo? Nieprzemyślana pamiątka z wakacji to współudział w niszczeniu cennych gatunków roślin i zwierząt oraz surowe konsekwencje prawne. Sprawdź, czego i dlaczego nie należy przywozić bez zezwoleń CITES.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem lub inaczej Konwencja Waszyngtońska, w skrócie CITES, ma na celu ochronę dziko występujących populacji zwierząt i roślin poprzez kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu ich okazami.

Pamiętaj, że w świetle przepisów nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt czy przedmiotów z nich wykonanych. Zanim przewieziesz przez granicę, kupisz lub sprzedasz okazy CITES upewnij się, czy posiadasz odpowiednie zezwolenia. Naruszenie przepisów w zakresie CITES jest przestępstwem.

Skala nielegalnego handlu zwierzętami i roślinami CITES porównywana jest z handlem bronią i narkotykami. W ostatnich latach szczególnie niepokojący trend związany jest z kłusownictwem dotyczącym słoni i nosorożców, które osiąga niespotykany dotąd poziom. Intensywny nielegalny handel dotyczy także okazów łuskowców, dużych kotów, szeregu gatunków ptaków, gadów i płazów. W ostatnich latach dużym problemem staje się niezrównoważone pozyskanie drewna gatunków CITES i jego nielegalny eksport.

Można zadać pytanie, czy ograniczanie międzynarodowego handlu martwymi okazami faktycznie przyczynia się do ochrony gatunków. Przecież utrudnianie życia człowiekowi który chce przewieźć torebkę z pytona/krokodyla nie pomoże temu zwierzęciu. To prawda, że zwierzę nie odzyska już życia, ale skrupulatne respektowanie postanowień Konwencji skutkuje tym, że okazy z nielegalnego źródła nie mogą być przewożone. Kontrola handlu okazami gatunków zagrożonych wyginięciem sprawia, że osobniki tych gatunków są mniej chętnie pozyskiwane ze środowiska. Kary za nielegalny handel okazami CITES zmniejszają popyt, a co za tym idzie podaż – czyli realne pozyskiwanie osobników ze środowiska.

Bądź odpowiedzialnym konsumentem – nie kupuj produktów i wyrobów z okazów CITES bez wymaganych zezwoleń. To samo dotyczy żywych zwierząt - szczególnie należy uważać przy zakupie zwierząt egzotycznych np. małpki, papugi, gwarki, liczne żółwie, pytony, boa, legwany, gekony, kameleony, drzewołazy, aksolotle, ptaszniki, skorpiony cesarskie, koralowce. Zakupowi zwierząt gatunków CITES muszą towarzyszyć odpowiednie dokumenty, a w przypadku żywych ssaków, ptaków, gadów i płazów CITES należy pamiętać o obowiązku ich rejestracji we właściwym starostwie.

Niżej wybrane przykłady, czego nie należy przywozić bez zezwoleń CITES:
Rosja, Ukraina, Białoruś:
- pijawki lekarskie (osobniki żywe, balsamy, kremy, szampony zawierające ekstrakt z pijawek)
- produkty zawierające sadło niedźwiedzia brunatnego
- kawior z jesiotrów
Kraje Azji:
- produkty medycyny tradycyjnej (m.in. kremy, maści, pastylki, plastry) zawierające pochodne gatunków CITES m.in. tygrysów, łuskowców, koników morskich, nosorożców, storczyków; egzotyczne nalewki z wężami
- koralowce
- produkty z węgorza europejskiego
Kraje Ameryki Południowej i Środkowej:
- kaktusy
- wyroby z drewna mahoniowego
Kraje Afryki:
- kość słoniowa, rogi nosorożców
- suplementy diety zawierające m.in. ekstrakty z roślin Hoodia gordonii, Prunus africana
- wyroby ze skór gadów (węże, jaszczurki, krokodyle)
- wyroby z drewna afromozji

materiał: Ministerstwo Środowiska

Oceń artykuł: 51 29

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    Koniu, w dniu 25-07-2015 09:20:05 napisał:

    Cejrowski kiedyś w swoim programie opowiadał, że w Brazylii buty czy torebka ze skóry węża są legalne i jak kogoś stać to może sobie kupić w sklepie, ale ten sam wąż w unii jest gatunkiem chronionym, problem w tym, że w środowisku naturalnym ten wąż nie występuje w unii.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    robert, w dniu 25-07-2015 22:18:27 napisał:

    A jak by to było wyprodukowane w Chinach to można przywieść i cło nie obowiązuje. Celnik na pewno się zgodzi .Tak

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)