Dziś mamy 24 sierpnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

08 lutego 2019

Tajemnica wielkopolskich fotografii. Lutowa odsłona "Ciekawości świata"

fot. Justyna Makarewicz/UM w Kcyni

fot. Justyna Makarewicz/UM w Kcyni

Tajemnicom wielkopolskich fotografii z lat 1918-20 była poświęcona lutowa odsłona "Ciekawości # świata".

Gościliśmy dr. Michała Krzyżaniaka, dyrektora Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. gen. Dowbora - Muśnickiego w Lusowie, który wprowadził nas w to zagadnienie. Jak wskazywał nasz prelegent, w przypadku tworzenia opisów do zdjęć z okresu Powstania Wielkopolskiego wielokrotnie zdarzają się błędy, które następnie są powielane w kolejnych publikacjach. Wiele z tych nieścisłości udało się wyeliminować, między innymi dzięki wiedzy, jaką zyskaliśmy analizując zdjęcia - podkreślał.

Praktycznie od początku Powstania Wielkopolskiego fotografowie dokumentowali wydarzenia dziejące się w Poznaniu i okolicy. Początkowo byli to zawodowi fotografowie, właściciele zakładów fotograficznych: Kazimierz Greger, Józef Puciński, Z. i K. Szymkowiak. Następnie dokumentowaniem wydarzeń zajmowali się fotografowie wojskowi, którzy nadawali zdjęciom sygnatury, w zależności o tego, jakiego zdarzenia dotyczyła fotografia - UW - uroczystości wojskowe, FN - front północny. Dzięki temu, że przy sygnaturze widnieje także numer zdjęcia (numery były nadawane rosnąco) można w przybliżeniu ustalić, w którym miesiącu roku 1919 powstała dana fotografia.

Przed prelekcją i po niej można było się zapoznać z wystawą pamiątek po powstańcu wielkopolskim Władysławie Wesół. Z inicjatywą zaprezentowania pamiątek, dokumentów, fotografii, zapisków wystąpił wnuk powstańca pan Henryk Wesół.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu. Poniżej galeria zdjęć z lutowej "Ciekawości świata".

materiał: Justyna Makarewicz/UM w Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mała architektura. Niewielkie elementy o dużym znaczeniu

Ogrodowe elementy dekoracyjne znajdują zastosowanie nie tylko w# przestrzeni miejskiej, ale również w indywidualnych aranżacjach wokół domu.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)