Dziś mamy 20 kwietnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

08 lutego 2019

Tajemnica wielkopolskich fotografii. Lutowa odsłona "Ciekawości świata"

fot. Justyna Makarewicz/UM w Kcyni

fot. Justyna Makarewicz/UM w Kcyni

Tajemnicom wielkopolskich fotografii z lat 1918-20 była poświęcona lutowa odsłona "Ciekawości # świata".

Gościliśmy dr. Michała Krzyżaniaka, dyrektora Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. gen. Dowbora - Muśnickiego w Lusowie, który wprowadził nas w to zagadnienie. Jak wskazywał nasz prelegent, w przypadku tworzenia opisów do zdjęć z okresu Powstania Wielkopolskiego wielokrotnie zdarzają się błędy, które następnie są powielane w kolejnych publikacjach. Wiele z tych nieścisłości udało się wyeliminować, między innymi dzięki wiedzy, jaką zyskaliśmy analizując zdjęcia - podkreślał.

Praktycznie od początku Powstania Wielkopolskiego fotografowie dokumentowali wydarzenia dziejące się w Poznaniu i okolicy. Początkowo byli to zawodowi fotografowie, właściciele zakładów fotograficznych: Kazimierz Greger, Józef Puciński, Z. i K. Szymkowiak. Następnie dokumentowaniem wydarzeń zajmowali się fotografowie wojskowi, którzy nadawali zdjęciom sygnatury, w zależności o tego, jakiego zdarzenia dotyczyła fotografia - UW - uroczystości wojskowe, FN - front północny. Dzięki temu, że przy sygnaturze widnieje także numer zdjęcia (numery były nadawane rosnąco) można w przybliżeniu ustalić, w którym miesiącu roku 1919 powstała dana fotografia.

Przed prelekcją i po niej można było się zapoznać z wystawą pamiątek po powstańcu wielkopolskim Władysławie Wesół. Z inicjatywą zaprezentowania pamiątek, dokumentów, fotografii, zapisków wystąpił wnuk powstańca pan Henryk Wesół.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu. Poniżej galeria zdjęć z lutowej "Ciekawości świata".

materiał: Justyna Makarewicz/UM w Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)