Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

06 października 2014

Szkolili się w zakresie pierwszej pomocy

fot. Ewa Hałas

fot. Ewa Hałas

Pierwsza pomoc… dwa proste słowa. Wystarczy wrzucić w wyszukiwarkę: pomoc, ratownictwo, RKO i otrzymujemy tysiące wyników. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić praktycznego szkolenia z pierwszej pomocy.

Takiego z użyciem dobrej jakości fantomów. Konieczne jest samodzielne wykonywanie kolejnych czynności przez uczestnika szkolenia, powtarzanie ich do znudzenia po kilka a nawet kilkanaście razy. Taki trening znacząco zwiększa szanse, że w czasie realnego zagrożenia, zamiast wpadać w panikę, każdy z nas - ratowników amatorów będzie skutecznie działał. Tym skuteczniej, im więcej czynności wykona odruchowo, mechanicznie i bez emocji. Uczestnictwo w szkoleniach z pierwszej pomocy dla nauczycieli, rodziców i opiekunów, czyli tych osób, które mają bezpośredni kontakt z dziećmi, to niezwykle ważna sprawa. Najlepiej kiedy są to szkolenia z użyciem fantomów niemowląt i małych dzieci.

Właśnie takie szkolenie, z udziałem profesjonalnego ratownika medycznego i dziecięcych fantomów, odbyło się w dniu 4 października w przedszkolu miejskim w Kcyni. W szkoleniu, które poprowadził p. Damian Garlicki, aktywny udział wzięła niemal cała kadra pedagogiczna przedszkola. Były filmy instruktarzowe, prezentacja multimedialna. Była teoria, odpowiedzi na trudne pytania, ale przede wszystkim praktyka. Ćwiczenia dotyczyły m.in. pozycji bezpiecznej ustalonej, RKO u dzieci i osób dorosłych, właściwego wzywania pogotowia. P. Damian odpowiadał na wszystkie pytania wychowawców, również tez gatunku „trudnych” i czasem niewygodnych.

Zgodnie z § 21 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69) każdy nauczyciel powinien być przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy tak, aby w razie wypadku wyeliminować czynniki zagrażające życiu dziecka przed dotarciem fachowej pomocy medycznej. Obowiązek zorganizowania w szkole przeszkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy spoczywa na dyrektorze szkoły, który zgodnie z § 2 cytowanego rozporządzenia zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek.

Program przeprowadzonych zajęć obejmował m.in.:
- Regulacje prawne dotyczące pierwszej pomocy
- Bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy przedmedycznej
- Ocena funkcji życiowych u dzieci i dorosłych
- Postępowanie z osobą nieprzytomną
- Postępowanie w nagłym zatrzymaniu krążenia u dorosłych
- Resuscytacja krążeniowo-oddechowa dzieci
- Postępowanie w przypadku zakrztuszenia
- Postępowanie w przypadku wstrząsu
- Opieka nad dzieckiem po urazie
- Postępowanie w przypadku omdleń, padaczki, cukrzycy, bólu w klatce piersiowej
- Wezwanie pomocy i sprawna rozmowa z dyspozytorem
- Wyposażenie apteczki

Biorący udział w szkoleniu nauczyciele nie kryli zadowolenia. Ciekawa, aktywna forma zajęć bez wątpienia zwiększyła ich poziom wiedzy.

„Bardzo się cieszę, że mogłam wraz z kadrą przedszkola wziąć udział w tak ciekawych i z pewnością wiele wnoszących zajęciach z pierwszej pomocy. Nałożony na nauczycieli obowiązek posiadania wiedzy i praktycznych umiejętności z tego zakresu to jedno. Drugie to potrzeba serca. Wiadomym jest, iż w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia decydują minuty…” podkreśla dyrektor p. Beata Szymczak, dzięki staraniom której doszło do sobotniego szkolenia.

Warsztaty to kolejne z działań z zakresu promocji zdrowia gminy Kcynia 2014 pod patronatem Burmistrza Kcyni Piotra Hemmerlinga. W tym roku z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej szkoliliśmy już pracujących, dorosłych mieszkańców gminy, młodzież w wieku gimnazjalnym, dzieci w wieku przedszkolnym oraz rodziców małych dzieci i niemowląt.

Materiał: Ewa Hałas

Oceń artykuł: 49 59

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)