Dziś mamy 1 grudnia 2021, środa, imieniny obchodzą:

26 października 2021

Strefa komfortu, a co to takiego? Dzień szkoleniowy terytorialsów

fot. pow.

fot. pow.

25 października, godzina 6:00, temperatura -2*C, pierwsze promienie# słońca starają się dopiero przebić przez korony drzew. Niczym niezakłóconą od 8h ciszę lasu przerywa głos służby dyżurnej: „na kompanii pobudka, pobudka wstać!” Być może kilka dni wcześniej było to zaskoczeniem. Dziś żołnierze szkolenia podstawowego i wyrównawczego ruszają na poranny rozruch fizyczny.

Strefa komfortu, a co to takiego?

Pojęcia codziennej rutyny i strefy komfortu nabrały zupełnie nowego znaczenia dla ponad 200 ochotników, którzy 15 października wstąpili w szeregi 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jeszcze wczoraj ciepłe łóżko w domu, dziś od mrozu na zewnątrz oddziela tylko śpiwór, namiot i myśl, że skoro koledzy obok dają radę, to ja też mogę. Na czas szkolenia odłożyli swoje obowiązki w środowisku cywilnym i rozpoczęli intensywne szkolenie z zakresu m.in. szkolenia strzeleckiego, taktyki, musztry i regulaminów czy pierwszej pomocy.

Aura nie rozpieszcza jesiennego wcielenia. Krótki dzień, długa noc i pierwsze przymrozki to tylko dodatkowe utrudnienie. Nie daje to jednak młodym żołnierzom żadnej taryfy ulgowej, przechodzą dokładnie takie samo szkolenie jak ich koledzy, którzy zasilili struktury 8 K-PBOT w czerwcu czy sierpniu.

Ledwo zdążyli się rozgrzać krótkimi ćwiczeniami fizycznymi, a już następuje pierwsza uroczysta chwila tego dnia – podniesienie flagi państwowej. Tym razem cisza poranka na obozowisku w miejscowości Grupa pod Grudziądzem jest przeszywana sygnałem „Hasło Wojska Polskiego”.

„Czołem żołnierze!”

Po tym rekruci mają chwilę na poranną toaletę i ruszają na śniadanie, które odbywa się… a jakże – pod namiotem. Pokrzepieni ciepłym posiłkiem żołnierze stają do apelu porannego. Szef kompanii składa meldunek dowódcy, po czym ten wita się ze swoim wojskiem żołnierskim pozdrowieniem „czołem żołnierze!”. Ponad 100 gardeł (tyle samo na szkoleniu w Toruniu i Grudziądzu) odpowiada „czołem Panie Poruczniku!”. Kolejny dzień szkoleniowy rozpoczął się na dobre. Dowódca kompanii przekazuje swoim żołnierzom najistotniejsze sprawy i nakreśla zadania, które mają do wykonania. „Kompania baczność! Do nakazanych czynności odmaszerować, kompania spocznij!” Od tego momentu dowódcy plutonów przejmują dowodzenie i odprowadzają wojsko na punkty nauczania, na których czekają doświadczeni instruktorzy. Zajęcia skończą się dopiero przed godziną 19.

„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam!”

Zwieńczeniem wysiłków młodych Terytorialsów będzie całodniowy egzamin, pętla taktyczna, która odbędzie się 28.10.2021 r. Jej pomyślne ukończenie daje osobom, które na co dzień wykonują szereg obowiązków służbowych i rodzinnych w środowisku cywilnym prawo i zaszczyt wypowiedzenia słów przysięgi wojskowej, która zobowiązuje na całe życie. To dopiero za kilka dni, teraz czas na apel wieczorny i podsumowanie dnia szkoleniowego. Trzeba jasno wskazać, co było dobrze, ale jeszcze ważniejsze jest nakreślenie, co należy poprawić i jak to osiągnąć. O 21.30 żołnierze kolejny raz słyszą „Hasło Wojska Polskiego”. „Na kompanii capstrzyk, capstrzyk spać!” to godz. 22.00 i cisza nocna, która właśnie się rozpoczęła. Przed młodymi adeptami sztuki wojennej zasłużony odpoczynek. Z zaśnięciem nikt nie ma problemu. Tylko noc po ciężkim wysiłku mija jakoś szybko i nagle znów rozlega się „pobudka, pobudka wstać!”

„Za mną!”

I Ty przekonaj się, że dasz radę pokonać własne słabości i służyć dla dobra lokalnej społeczności. Kolejne wcielenie już 17 grudnia. Szkolenie odbędzie się w terminie 15-29.01.2022 r. podczas zimowej przerwy w nauce w ramach akcji Ferie z WOT. Wejdź na stronę rekruterzy.terytorialsi.mil.pl i uzyskaj kontakt do swojego rekrutera. Słyszycie już swojego dowódcę, który wita Was codziennie słowami „czołem żołnierze!”? Czekamy nas Was, żeby powiedzieć ”za mną!” i przeprowadzić przez proces rekrutacji. Do zobaczenia!

Materiał: por. Paweł Banasiak - oficer prasowy 8. K-PBOT

Oceń artykuł: 1 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (14)

  Obserwator , w dniu 26-10-2021 15:31:06 napisał:

  Jeden rosyjski żołnierz - zabójca wybiłby cały pluton terytorialsów czajnikiem, żule pod sklepem też nie mieli by problemu

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (9)

  Weteran, w dniu 26-10-2021 20:09:33 napisał:

  Obserwator - Byłeś kiedyś w wojsku w ogóle ? A przydało by Ci się oderwać od cycka mamusi

  odpowiedz

  • -1 (9)

  Kot, w dniu 26-10-2021 20:19:03 napisał:

  Obserwator to zwykła cipa w kapciach przed tv

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Zimol, w dniu 26-10-2021 20:30:17 napisał:

  Pochwalę się. Zaliczyłem dwie zimy w wojsku i to na poligonie.Ciężko było ,ale bym to chętnie powtórzył. Ciekaw jestem czy Terytorialsi zaprawę robili z śpiewem na ustach.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  St szer, w dniu 26-10-2021 20:34:39 napisał:

  Panowie czy od pandemii któryś z was dostał bilet na ćwiczenia ? ( Po "Zetce")

  odpowiedz

  • -2 (2)

  Obserwator, w dniu 27-10-2021 14:05:35 napisał:

  Mam pas karate i znam się na boksie skasowałbym każdego jedna ręką

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Winiary majonez 700 ml
6,99PLN
Budowa hal
Budowa magazynów
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Jajka konsumpcyjne 10 szt.
4,44PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)