Dziś mamy 18 kwietnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

01 sierpnia 2018

Sto dodatkowych bransoletek życia trafi do starszych mieszkańców regionu

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Teleopieka domowa to nowa, ciesząca się dużym zainteresowaniem forma wsparcia opiekuńczego# niesamodzielnych osób starszych, będąca częścią marszałkowskiego programu pilotażowego dedykowanego seniorom. System już działa.

We wrześniu-październiku nowy nabór uczestników, w którym rozdysponujemy 100 bransoletek życia – urządzeń mobilnych, na których oparty jest system przywoływania pomocy. Rozpoczynamy też prace nad dużym programem, którym obejmiemy wszystkich chętnych.

- Co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Teleopieka oznacza dla nich bezpieczeństwo i jednocześnie zachowanie niezależności, a dla rodzin możliwość kontynuowania pracy zawodowej i wypełniania innych obowiązków ze świadomością, że rodzice czy dziadkowie są pod opieką. To nowy rozdział w organizacji opieki nad niesamodzielnymi seniorami – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który podjął już decyzję o rozszerzeniu i kontynuowaniu programu.

W ramach rozszerzenia pilotażu jesienią bransoletki otrzyma 100 osób. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie nowego samorządowego wojewódzkiego programu opiekuńczo-ratunkowego z myślą o wszystkich potrzebujących. Prace nad nim już się rozpoczęły. Zakładamy, że będzie funkcjonował w oparciu o Kujawsko-Pomorską Sieć Informacyjną i działające w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Exea Data Center. Chcemy, by w tym nowym projekcie partycypowały gminy w całym województwie, a zamożniejsi uczestnicy programu ponosili niewielką częściową odpłatność.

Obecnie naszym pilotażowym systemem opiekuńczo-ratunkowy obejmujemy 55 starszych osób w całym regionie. Wszyscy uczestnicy pilotażu oraz ich opiekunowie rodzinni lub środowiskowi zostali przeszkoleni w kwestii możliwości jakie dają bransoletki i jak używać tego sprzętu.

Teleopieka jest częścią przygotowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i Polski Czerwony Krzyż marszałkowskiego programu wsparcia seniorów, w którym proponujemy także inne pomocne rozwiązania: opiekun domowy, sieć wsparcia sąsiedzkiego, wolontariat opiekuńczy i wsparcie opieki rodzinnej oraz system informacji senioralnej. Nabór do programu prowadziliśmy na początku tego roku. Za stworzenie i obsługę centrum operacyjnego odpowiada wyłoniona w przetargu wyspecjalizowana firma.

materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 7 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (5)

  XXX, w dniu 01-08-2018 10:38:01 napisał:

  Zapomnieli,że geriatria wymaga natychmiastowego zwiększenia środków finansowych,geriatrów,personelu medycznego,socjalnego oraz zmiany podejścia do seniorów przez MOPS-y

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Klo, w dniu 01-08-2018 11:01:31 napisał:

  Czy mozna gdzieś jakoś zglosic taką osobę starszą, zeby otrzymala tą bransoletkę?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (3)

  agent tomek, w dniu 01-08-2018 11:26:30 napisał:

  samemu lepiej kupić, zegarek z gps to koszt 100zł

  odpowiedz

  • 3 (3)

  sir, w dniu 01-08-2018 14:31:40 napisał:

  Podobno w Nakle n/Not. powstał specjalny Klub Seniora , szefem tego klubu jest Dyrektor Opieki Społecznej w Nakle / członkami B, Kunert, B, Lamprecht i inni/ którzy nic nie robią dla seniorów. ważne , że piastują jakieś stanowiska łącznie z dyrektorem MOPS.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Judym, w dniu 02-08-2018 10:42:30 napisał:

  w nakle trzeba być umierającym żeby jakieś badania z NFZ-u dostać

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Deska elewacyjna
Blacharstwo
Kwasy...
Pieczątki Colop
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Sprawdzanie świateł
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)