Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

03 marca 2020

Spływy kajakowe na Rokitce i Orlej. Nie brakowało wyzwań

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

W dniach 23 i 26 lutego 2020 r. Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni, przy #wsparciu Dyrektora Zakładu Poprawczego w Kcyni zorganizowało dwa spływy na rzekach naszego powiatu nakielskiego. Wzięli w nich udział wychowankowie naszego zakładu oraz przyjaciele kajakarze z regionu.

Obydwie rzeki należą do najpiękniejszych rzek naszego województwa. Spływają one z terenów Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w kierunku doliny Noteci. Przepływając przez rolniczy, pełen pól i łąk teren naszego powiatu w swym starorzeczu, skrywają prawdziwe cuda przyrody. Bogactwo fauny i flory, występujące w tych wąskich pasmach dzikiej i pierwotnej przyrody zachwyciłoby niejednego przyrodnika. Każda z nich na wybranych przez nas odcinkach stawiała wobec nas inne wyzwania. Orla na odcinku z Broniewa przez Sadkowski Młyn do Radzicza jest rzeką wyborną do pływania kajakami dwuosobowymi. Meandrując powoli wśród pól i lasów, nie posiada obecnie wielu przeszkód. Nielicznie leżące drzewa pokonuje się swobodnie, bez znajomości trudnych technik kajakowych. Po dwóch godzinach przyjemnego wypoczynku na kajakach, dopłynęliśmy do Radzicza. Zgoła inne wymagania postawiła przed nami Rokitka. Na swym przełomowym odcinku z Sadek do Samostrzela, płynąc przez teren byłego samostrzelskiego parku pałacowego, jest ona rzeką posiadającą wybitnie górski charakter. Tutaj sprawdzają się tylko kajakowe jedynki zabezpieczone w fartuchy, a na głowach kajakarzy obowiązkowe kaski. Silny nurt rzeczny, liczne przeszkody, powalone drzewa czy też wysokie bobrze tamy wymagają od amatorów pływania kajakami, opanowania trudnych technik manewrowania górskimi jedynkami.

Wychowankowie opanowują je pod okiem kadry instruktorskiej w czasie spływów na łatwiejszych rzekach. Uczą się wówczas wzajemnej asekuracji, sposobów pokonywania przeszkód w bezpieczny sposób, udzielania pomocy w czasie kabin oraz dbania o powierzony sprzęt. Doskonalone w ten sposób umiejętności sprawdzają się w czasie spływów jakie organizujemy dla mieszkańców naszego regionu a wychowankowie pomagają wtedy niewprawnym nowicjuszom.

Materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)