Dziś mamy 28 marca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

03 marca 2020

Spływy kajakowe na Rokitce i Orlej. Nie brakowało wyzwań

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

W dniach 23 i 26 lutego 2020 r. Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni, przy #wsparciu Dyrektora Zakładu Poprawczego w Kcyni zorganizowało dwa spływy na rzekach naszego powiatu nakielskiego. Wzięli w nich udział wychowankowie naszego zakładu oraz przyjaciele kajakarze z regionu.

Obydwie rzeki należą do najpiękniejszych rzek naszego województwa. Spływają one z terenów Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w kierunku doliny Noteci. Przepływając przez rolniczy, pełen pól i łąk teren naszego powiatu w swym starorzeczu, skrywają prawdziwe cuda przyrody. Bogactwo fauny i flory, występujące w tych wąskich pasmach dzikiej i pierwotnej przyrody zachwyciłoby niejednego przyrodnika. Każda z nich na wybranych przez nas odcinkach stawiała wobec nas inne wyzwania. Orla na odcinku z Broniewa przez Sadkowski Młyn do Radzicza jest rzeką wyborną do pływania kajakami dwuosobowymi. Meandrując powoli wśród pól i lasów, nie posiada obecnie wielu przeszkód. Nielicznie leżące drzewa pokonuje się swobodnie, bez znajomości trudnych technik kajakowych. Po dwóch godzinach przyjemnego wypoczynku na kajakach, dopłynęliśmy do Radzicza. Zgoła inne wymagania postawiła przed nami Rokitka. Na swym przełomowym odcinku z Sadek do Samostrzela, płynąc przez teren byłego samostrzelskiego parku pałacowego, jest ona rzeką posiadającą wybitnie górski charakter. Tutaj sprawdzają się tylko kajakowe jedynki zabezpieczone w fartuchy, a na głowach kajakarzy obowiązkowe kaski. Silny nurt rzeczny, liczne przeszkody, powalone drzewa czy też wysokie bobrze tamy wymagają od amatorów pływania kajakami, opanowania trudnych technik manewrowania górskimi jedynkami.

Wychowankowie opanowują je pod okiem kadry instruktorskiej w czasie spływów na łatwiejszych rzekach. Uczą się wówczas wzajemnej asekuracji, sposobów pokonywania przeszkód w bezpieczny sposób, udzielania pomocy w czasie kabin oraz dbania o powierzony sprzęt. Doskonalone w ten sposób umiejętności sprawdzają się w czasie spływów jakie organizujemy dla mieszkańców naszego regionu a wychowankowie pomagają wtedy niewprawnym nowicjuszom.

Materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Co robić w czasie kwarantanny? Mamy dla Was kilka propozycji

Minęło już kilka tygodni odkąd ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W tym# czasie wielu z nas pozostaje w domach. Co robić żeby nie zwariować? Jak wypełnić sobie czas w przysłowiowych "czterech ścianach"?

(czytaj więcej)