Dziś mamy 20 stycznia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2019

Spływ kajakowy Łobżonką. Uczestnicy zmierzyli się z. „poligonem zwałkowym”

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

25 listopada 2019 r. wychowankowie Zakładu Poprawczego w Kcyni, w ramach #realizacji celów i zamierzeń programu wychowawczego „Bezpieczne Kajakarstwo”, wzięli udział w spływie kajakowym na rzece Łobżonce.

Aby doskonalić nasze umiejętności manewrowania na rzekach z wieloma naturalnymi przeszkodami, zdecydowaliśmy się zmierzyć z tzw. „poligonem zwałkowym”. Tak w naszym środowisku kajakarzy nazywany jest odcinek Łobżonki z Kościerzyna Wielkiego do Klawka.

Ważnym elementem naszego spływu-szkolenia było uważne asekurowanie przez doświadczonych kolegów debiutanta na tego typu rzekach, jakim był nasz nowy kolega kajakarz Nikodem. Spłynięcie Łobżonką zawsze wzbudza nasze pozytywne emocje, a wybrany odcinek słynie z wielu trudnych i wymagających przeszkód. Pociągającą nas tajemnicą tej rzeki jest jej zmienność i nieobliczalność. Mimo że, spływamy nią kilkanaście razy rocznie, za każdym razem zaskakuje nas swym nowym obliczem. Rzeka ta zniewala na nowo odkrywanym naturalnym urokiem i pięknem. Listopadowe zimne podmuchy wiatru odarły nadbrzeżne drzewa z ich kolorowych liści. Jedynie świerki ciemnym malachitem swych igieł stroją tą leśna głuszę, otaczającą nas zewsząd. Wokół wszystko szare, smutne, zapłakane… Jedynie rzeka, na przekór otaczającej nas melancholii, żyje szybkim i nieokiełzanym nurtem. Las przykryty pierzyną liści i uschniętych traw szykował się do snu. Niewidziane wcześniej, spośród zielonej gęstwiny liści, ptaki drapieżne, siedząc jak duchy na nagich konarach, uważnie obserwowały nas i otaczający ich runo leśne, aby dopaść nieuważną mysz lub nornicę. Gdzieś zaskrzeczała sroka i wrona głośnym echem oznajmiła swą obecność. Pracowite bobry poprawiały swoje wysokie tamy przed zimą i zostawiły świeże ślady swych zębów na okolicznych drzewach, aby mieć zapas pożywienia na zbliżający się czas.

Inaczej Łobżonka wygląda latem, przy niskich stanach wody, gdy wyeksponowane z wody, bezładnie leżące pnie drzew, upodabniają ją do składowiska tartacznego. Jego pokonanie wymaga akrobacji kajakowej w poszukiwaniu wody. Inaczej teraz, późną jesienią, gdy wysoki poziom wody pozwala rozwinąć „kajakowe skrzydła”. Choć ilość przeszkód jest mniejsza, to szybko przepływająca woda przez te, które wystają, stawia nowe wyzwania. Dodatkowo niska temperatura zmusza do bacznej uwagi, aby nie ulec niespodziewanej „kabinie”, a co za tym idzie, w konsekwencji do niebezpiecznego wychłodzenia ciała nieuważnego kajakarza.

Nasza przygoda z Łobżonką zakończyła się po czterech godzinach, dopłynięciem do Klawka. Po załadowaniu kajaków na przyczepkę i sprzętu kajakowego do samochodu, powróciliśmy do zakładu. Nasz sezon kajakowy w tym roku nie zakończył się jeszcze…

Materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Jak utrzymać porządek w nowym roku? Poznaj 5 trików na odświeżenie domu

Nie przepadasz za sprzątaniem, ale lubisz, kiedy w domu wszystko jest w # porządku? Chociaż nie istnieje żaden magiczny sposób na to, aby porządek robił się sam, to okazuje się, że wcale nie musisz spędzać na walce z bałaganem długich godzin.

(czytaj więcej)