Dziś mamy 22 stycznia 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

15 maja 2018

Rowerzyści jechali śladami Powstania Wielkopolskiego

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

W sobotę, 12 maja Towarzystwo Historyczne w Kcyni wraz z Urzędem Miejskim i Kołem #Turystów Górskich im. Klimka Bachledy zorganizowali rajd rowerowy pn. Śladami miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

Był to pierwszy w ramach projektu dofinansowanego środkami z budżetu gminy Kcynia w ramach konkurs ofert nr 2/2018 rajd rowerowy, a czwarty w ogóle, którego trasa dotyczyła miejsc związanych z powstaniem wielkopolskim. Trasa przebiegała od Kcyni przez Malice, Elizewo, Suchoręcz, Słonawy, Skórzewo, Zabłocie, Czerowniak, Dębogórę i Stalówkę. Prowadzący rajd Jacek Maćkowski dzielił się z uczestnikami rajdu swoją wiedzą na temat powstania wielkopolskiego, a członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni, przebrani w mundury, opowiadali m.in. o elementach umundurowania. Z oddali słychać było nawet upozorowane wybuchy strzałów. Wszystko, by oddać klimat powstańczych walk stoczonych szczególnie w okresie największego boju o Kcynię, który rozegrał się w dniach 2-3 lutego 1919 r.

W Dębogórze zaplanowano dla uczestników spotkanie przy ognisku, gdzie można było upiec sobie kiełbaskę. Pomocą w organizacji ogniska służyła sołtys Dębogóry Danuta Piechowiak oraz mieszkańcy. Wykorzystując chwilę przerwy Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, który przyjechał przywitać się z uczestnikami rajdu, wręczył wszystkim koszulki z logo Kcyni oraz pamiątkowe odznaki związane z powstaniem wielkopolskim. Trasa rajdu liczyła ponad 30 km. Wśród uczestników byli także rowerzyści spoza gminy Kcynia, a dokładnie członkowie Klubu Turystyki Kolarskiej Żniniok. Rajd kończono na płycie rynku, gdzie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Kolejny rajd zorganizowany zostanie w czerwcu, a jego trasa będzie przebiegała m.in. przez Gromadno. Efektem końcowym projektu będzie wydanie broszury. Serdecznie dziękujemy przede wszystkim uczestnikom rajdu za wytrwałość, gdyż rajd nie należał do łatwych. Trasa rajdu przebiegała momentami po leśnych, piaszczystych drogach. Wszyscy wykazali się bardzo dobrą formą. Dziękujemy także pani sołtys Dębogóry p. Danucie Piechowiak za wspaniałe ugoszczenie nas w swoim sołectwie oraz prowadzącemu rajd p. Jackowi Maćkowskiemu. Dziękujemy również Panu Burmistrzowi Markowi Szarudze za przekazane gadżety promocyjne - podsumowuje prezes Towarzystwa Historycznego w Kcyni Piotr Dąbrowski.

Za kwestie organizacyjne odpowiedzialna była Anna Duda-Nowicka z Urzędu Miejskiego.

Rajd rowerowy „Śladami miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim” jest częścią projektu pn.  „Organizacja trzech rajdów –pieszego i rowerowych oraz wydanie broszury pn. Śladami miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim na terenie gminy Kcynia” dofinansowanego w ramach Konkursu ofert Nr 2 /2018 na wykonanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań gminy Kcynia w 2018 r. w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pn. „Kultura i dziedzictwo narodowe”. 20 kwietnia w ramach tego samego projektu odbył się rajd pieszy (pisaliśmy o tym tutaj).

materiał Anna Duda-Nowicka

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)