Dziś mamy 20 maja 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 marca 2019

Rodzice zaprosili na zebranie. Nie chcą oddać swoich szkół

fot.LZ

fot.LZ

Rodzice nie skorzystali z „drzwi otwartych”, ale zorganizowali zebranie#, na które zaprosili burmistrza Kcyni Marka Szarugę i radnych Rady Miejskiej.

Powodem organizacji zebrania było podjęcie uchwał intencyjnych w sprawie likwidacji szkół w Rozstrzębowie, Palmierowie i Sipiorach. Sala w Tupadłach pękała w szwach. Padało wiele pytań.

- Burmistrz zaprosił nas jako pierwszy – na drzwi otwarte. My z tego zaproszenia nie skorzystaliśmy. Jednak chcemy rozmawiać, zapytać, czy istnieją inne możliwości cięć budżetu. Rozumiemy, że musicie dbać o to, aby nam mieszkańcom żyło się lepiej, ale czy nie można inaczej? Nie kosztem dzieci. – powiedziała Anna Knasińska z Sipior.

Marek Szaruga na początku zebrania wyraził żal, że rodzice nie skorzystali z zaproszenia na drzwi otwarte. - My dziś jesteśmy. Burmistrz przypomniał rodzicom to, co mówił już na sesji – o spadku liczby uczniów, o potrzebie ratowania napiętego budżetu, o braku jakichkolwiek inwestycji, itp. Mówił o korzyściach, jakie płyną z reorganizacji sieci szkół.

Jaki jest stosunek liczby nauczycieli do liczby uczniów w szkołach? W Sipiorach na jednego nauczyciela przypada średnio 3,5 ucznia, w Rozstrzębowie – 5,5, zaś w Palmierowie – 6,8. Sieć jest anachroniczna do rzeczywistości. - Jesteśmy jedyną gminą w województwie o tak rozbudowanej sieci szkół. Decyzja była bardzo trudna. Mam do wyboru: albo realizować uchwałę budżetową, albo dopuścić do tego, żeby zrobił to ktoś inny – zarząd komisaryczny. Jeśli spadną wskaźniki WPF, grozi nam plan naprawczy. Opracowuje go Rada Miejska, a zatwierdza Regionalna Izba Obrachunkowa. Jedną z możliwości zaoszczędzenia są właśnie uchwały o likwidacji szkół – tłumaczy włodarz.

Rodzice podczas ponad dwugodzinnego zebrania zadawali burmistrzowi i radnym wiele pytań, m.in. ile gmina zaoszczędzi na reorganizacji? Czy obowiązkiem statutowym gminy jest prowadzenie szkół średnich? Dlaczego nie oddano szkół np. 5 lat temu? Dlaczego nie zamknięto szkół średnich, gdy nie była potrzebna decyzja kuratora? Podkreślali znaczenie swoich szkół dla wiejskich społeczności. Pytali, gdzie jeszcze można znaleźć dodatkowe pieniądze i czy nie warto przyciągnąć do Kcyni inwestorów lub samemu zainwestować w coś, co przyciągnęłoby mieszkańców także innych gmin, np. lodowisko, family park, kino... Jest obawa, że nauczyciele nie są w stanie zapanować nad dużą grupą dzieci i dobrze sprawdzić, czy wszystkie dzieci z ponad 20-osobowych klas opanowały wiedzę.

Pytano o Laskownicę, Dobieszewo i Mycielewo. Jak się mają te szkoły? Jak mówią włodarze, szkoła w Laskownicy istnieje, choć podkreśla się słowo „jeszcze”, Dobieszewo zamknie się samo, z powodu braku naboru, a Mycielewo jest wzmacniane uczniami z gminy Szubin i póki co nie ma głosów, żeby samorząd szubiński upomniał się o swoje dzieci.

- Likwidowane były szkoły w Ludwikowie, Iwnie, Kowalewku, Górkach Zagajnych. Dziś nikt za nimi nie płacze, a nawet mieszkańcy mówią, że to była dobra decyzja. Są inne czasy, nie ma młodzieży. Jeżeli kurator wyrazi zgodę na zamknięcie, to ta decyzja będzie konieczna, choć trudna i niepopularna – podsumował spotkanie Jan Kurant. Marek Szaruga dodał, że nie wiadomo jeszcze, jakie będą decyzje kuratora. - Jestem odpowiedzialny za budżet gminy i muszę o niego dbać. Gmina Kcynia jest dla wszystkich mieszkańców i muszę dbać o wszystkich - podkreślił.

Kurator oświaty powinien udzielić gminie odpowiedzi do 22 marca.

 

Oceń artykuł: 6 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (70) Zgłoś naruszenie zasad

  • -7 (17)

  obserwator, w dniu 06-03-2019 16:36:57 napisał:

  Pani radna wspomniała, że sp w Kcyni była przepełniona i dzieci trzeba było rozdzielać na mniejsze klasy i dzieci przeżywały coś w rodzaju traumy. Bo musiały rozstać się z ulubioną koleżanką z ławki. A nasze dzieci? np dziewczynka z Żurawi, która przyjaźni się z dziewczynką z Grocholina w SP Palmierowo będą rozdzielone, nie do innej klasy jak w Kcyni- tylko jedna pójdzie do Dziewierzewa, a druga do Kcyni. To jest rozpacz, ale dziecko wiejskie się nie liczy. I ten argument rodzice drodzy rodzice mogliście wykorzystać na zebraniu. To są konkrety, a nie parki rozrywki.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 11 (17)

  Wolny wyborca, w dniu 06-03-2019 17:57:42 napisał:

  Bezradny ( radny ) Mirosław Pezacki, który na sesji wstrzymał się od głosu w sprawie likwidacji szkół. Swoją bezradnością dał ciche przyzwolenie na likwidację szkół wiejskich. Jestem ciekaw jak by się zachował gdyby miał zostać zlikwidowany Zakład Poprawczy w Kcyni.

  odpowiedz

  • 9 (15)

  Mala, w dniu 06-03-2019 18:05:43 napisał:

  Czy uczennica wspanialej szkoly w Roztrzębowie ,która w okropny sposob komentowala Pana Burmistrza zostala przykladnie ukarana?12latka wyzywajaca burmistra od buraka swietnie wychowana i uswiadomiona czym jest hejt i odpowiedzialność za slowo pisane w Internecie. Czekam na reakcje szkoly

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (24)

  Byk, w dniu 06-03-2019 18:59:07 napisał:

  Niech zamkną te szkoły, rodzice sa gorsi od tych dzieci , czyżby sie bali ze ich dzieci sobie nie poradza w innej szkole

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 7 (19)

  Anatom, w dniu 06-03-2019 19:22:31 napisał:

  Pięciu w klasie to nie praca tylko raj! A WF? Podobała mi się wypowiedź pani pedagog - jak grać w siatkówkę z 4 uczniami... hehe, można w plażową :) Zero konkurencji w żadnej sferze. To nauczanie indywidualne! Z takiej szkole to nauka pianina, gry na gitarze na muzyce, wnet jak w domu kultury. Konkursy wojewódzkie i krajowe pierwsze miejsca... na moje małe klasy pogłębiają patologię środowiska.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (6)
  • 2 (14)

  Bobi, w dniu 06-03-2019 19:48:15 napisał:

  Wydawanie się w dyskusję na tej stronie nauczycielki jest niestosowne , bardzo proszę o zachowanie poziomu

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (17)

  Mieszkaniec, w dniu 06-03-2019 19:52:13 napisał:

  Kolejny raz Szaruga mija sie z prawdą że już wprowadził oszczędności. Kłamstwo: budzet promocji 130 tys. . Niepotrzebne etaty w promocji 150 tys. wynagrodzenie burmistrza ok 200 tys Diety radnych ok 150 tys. . Jak bieda to bieda oszczędzamy od siebie a nie kosztem edukacji przez chwilę można znaleźć pieniądze na roczne utrzymanie szkoły np w sipiorach

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (16)

  Kcynianin, w dniu 06-03-2019 20:07:00 napisał:

  Tak jest dobrze w kcyni ze nawet nauczycielka przeniosla syna Stasia L do mycielewa, rodzice przeniesli tez najlepszego kolarza (K. G) inicjaly tez do mycielewa dwie dziewczyny przeniesli rodzice do dziewierzewa (J K i NJ) tez rodzice przeniesli do roztrzebowa kilku bo bali sie o nich wspomniala to matka na spodkaniu no i proba wywiezienia malolata w bagazniku to jest dobro dzieci u czochralskiego to cyrk jest a nie szkola

  odpowiedz

  • 0 (20)

  Ta druga strona, w dniu 06-03-2019 20:35:34 napisał:

  Jestem za likwidacją szkół, koniec oszczędzania gminy jedynie kosztem dzieci ze szkoły Czochralskiego, wybaczcie ale jak do tej pory to w ubiegłym roku szkolnym pokrzywdzono dzieci właśnie tej szkoły więc słuchając argumentów że krzywdzi się dzieci z wioski to śmiech! Należy zreorganizować szkoły.

  odpowiedz

  • 2 (22)

  Też mama, w dniu 06-03-2019 21:03:19 napisał:

  Moim zdaniem bardzo ładnie i grzecznie zachowali się radni i pan burmistrz potrafili przyjąć zaproszenie pomimo że wielce rodzice ich wcześniej olali żaden argument tych rodziców nie przemawia za tym aby utrzymywać te małe szkoły pewnie ze u nich też się dzieją różne sprawy i niech nie udają że ich dzieci są takie wspaniałe jestem za zamknięciem małych szkol

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 11 (11)

  Ja, w dniu 06-03-2019 21:14:00 napisał:

  Jak się postępuje tak jak przy likwidacji tych szkół to emocje udzielają się wszystkim. Jak się bawicie zapałkami to co się dziwicie ze jest pożar? Sami nakrecacie spirale nienawiści a jak dzieciakom się udziela to afera. Redaktor innej strony z usunięcia komentarzy robi kolejny artykuł. Efektem będą zapewne kolejne

  odpowiedz

  • 19 (23)

  Rodzic, w dniu 06-03-2019 21:43:44 napisał:

  Pani Radna Magdo W - J.fajnie jest pracować w szkole prawie na półtorej etatu, brać dietę z charytatywnej instytucji i wygłaszać kazania na temat metod aktywizujących. Ośmieszyła się Pani, nauczyciel nie powinien tak nerwowo reagować na różne sytuacje.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 12 (16)

  Widz, w dniu 06-03-2019 21:58:36 napisał:

  No proszę w artykułach niżej jako reprezentanci naszej gminy są uczniowie, którzy chodzili do wiejskiej szkoły. Ich wizerunki pojawiają się często. Podobnie jest gdy chodzi o zawody sportowe, drużyny szkół ponadpodstawowych tworzone są przede wszystkim z dzieci szkół wiejskich. Teoria Pani Radej Wyczanskiej zostaje obalona. Można nauczyć grać nawet 4 dzieci. Moze dzięki temu ucza się radzić sobie w każdej sytuacji

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Uczestnik, w dniu 07-03-2019 08:29:19 napisał:

  Radna p. Monika W. w ciekawy sposób opowiedziała historię swojej rodziny, chociaż nikogo to nie interesowało. Ale jak nie ma się nic mądrego do powiedzenia to się opowiada dyrdymały. To nie miejsce i czas na bajki. Do 21.30 nie usłyszałem jakie inne oszczędności oprócz zamykania szkół poczyni gmina? Żadne. a co do szkoły w Chwaliszewie doszły mnie słuchy, że dowiozą tam dzieci z Laskownicy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (15)

  Ktos, w dniu 07-03-2019 08:54:56 napisał:

  Jak trudno zrozumieć was rodzice sami się boicie trudno wam wstać wcześniej żeby dzieci uszykowac na autobus w całej gminie są dziec co rano wcześnie wstają na autobus co czekają na świetlicy co muszą dojść na przystanek po błocie musicie wreszcie zrozumieć że całe życie nie jest usłane różami a wasze szkoły już dawno powinny być zamknięty bo gminie przynoszą straty

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 6 (10)

  Stary Wiarus, w dniu 07-03-2019 10:34:03 napisał:

  Dlaczego wszyscy "Mundrzy" co się tak na wszystkim, tak dobrze znają i wiedzą lepiej co dobre a co złe w zarządzaniu gminą, nie wezmą spraw w swoje ręce i nie powołają szkół -tzw społecznych - czy jak tam to się nazywa? dostana subwencję oświatową na każdego dzieciaka niech zatrudnią nauczyciela 1 (jednego) na 5 dzieciaków i problem zniknie.

  odpowiedz

  • 1 (7)

  dostarego, w dniu 07-03-2019 11:10:29 napisał:

  Problem to jest to że gminna kasa idzie na takie pierdoly jak promocja, pensje nie małe zresztą urzędników, radnych i burmiszcza. Likwiduje się to co gmina powinna prowadzić a ponadgimnazjalnych nie. Jeszcze coś? Rodzice nie dajmy się omamic bo żadnych pomysłów nie mają poza utrudnieniem nam i naszym dzieciom zycia

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (12)

  Ania3871, w dniu 07-03-2019 11:24:00 napisał:

  Pani Ania znakomicie prowadzi Stowarzyszenie myślę że również znakomicie kierowała by szkoła pod skrzydłami stowarzyszenia, Pani Aniu może czas pomyśleć o swoich dzieciach z własnej wsi myślę że dla tych w Bydgoszczy już wystarczająco Pani zrobiła, tam już jest przesyt, chyba że na własnym podworku praca była by za mało medialna?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (7)

  Kcynianin, w dniu 07-03-2019 11:28:09 napisał:

  Ludzie to co mowia Kurant i Szaruga to bzdura ze zaoszczedza kase kosztem zamknietych szkol wszystko co zaoszczedza i duzo duzo wiecej musieli by dolozyc do przeksztalcenia tych szkol w mieszkania i dom spokojnej starosci Najpierw zalatwic wszystkie pozwolenia Nadzor budowlany kogos kto to zaprojektuje ktos to musi przerobic (firmy budowlane energetyczne sanitarne i inne ktore stawiaja wymogi na co kolwiek to wszystko kosztuje ( zeby z takiej klasy zrobic mieszkanie to trzeba doprowadzic wode, odplywy rozprowadzic instalacje elekt podzielic na mniejsze pomieszczenia wymienic okna zniszcza elewacje bo trzeba mniejsze wstawic i wiele innych prac z tym zwiazanych W szubinie remont sali gimnastycznej (tylko remont ) wyniesie 650 tys zl a tu wszystko trzeba zniszczyc zeby cos

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (6)

  R.R, w dniu 07-03-2019 12:08:27 napisał:

  Dlaczego znów usuwane są komentarze ?trochę nie fair

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Marcin, w dniu 07-03-2019 19:23:54 napisał:

  Oj żałośni jesteście,piszecie o wszystkim i o niczym,ruszcie glowami i podsuńcie gminie pomysł na inwestycje,które przyniosą korzyści finansowe,jeszcze jedna lodowiska się uczepiła

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Tyle, w dniu 07-03-2019 21:08:51 napisał:

  Do Pana Szarugi. Drogi burmistrzu a może by tak pracowników w urzędzie i oświacie pozwalniać? Mam 21 wiek , ere komputerów ... Nie potrzeba tylu pracowników . Np. Pokój z dowodami osobistymi siedzą zawsze 2 Panie nieraz 3 bo koleżanka na pogaduchy wpadnie . Po co tam 2 pracownice ? Ma ku*rw komputer ,który w dzisiejszych czasach robi wszystko za ludzi . Jedna sobie spokojnie tam poradzi . A jak jest tak tępa to wymienić na kumatą . W niejednej firmie sieciowej np. Ogólnopolskie jedna osoba jest w stanie załatwiać funkcję np. Księgowej . Ds.nieruchomosci ma po 300 mieszkań i sam daje radę ję ogarnąć . A te tempe ludzie w urzędzie nic nie potrafią . Tylko kawka,herbatka , 8 godzin i do domu . A to my za to płacimy !

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (7)

  Polak, w dniu 07-03-2019 21:13:49 napisał:

  Jest tyle terenu koło ośrodka zdrowia (albo na innym terenie w Kcyni) postawić 4 bloki z gminnych pieniędzy i wynajmować i już gmina ma pieniądze . No tak to trzeba myśleć . Jesteście tempakami to po co startujecie w wyborach ? Jest tyle możliwości na zrobienie dobrej kasy w Kcyni ale najpier trzeba mieć mózg a u was go brak . Nie umiecie rządzić !!!

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Kcyniak, w dniu 07-03-2019 21:21:07 napisał:

  Parking płatny na rynku ( koło kościoła i ten przy aptece) , za strażą, koło złotego rogu . W każdym mieście prawie jest płatny i tak nie ma gdzie parkować bo mieszkańcy stoją swoimi autami . A odśnieżanie itp prace związane z parkingiem kosztują . Nie chodzi o zdzieranie kasy z ludzi symboliczna złotówka za 1 godzinę , nikt ie zbiedniej a trochę zasili to kasę gminy

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Tyle, w dniu 08-03-2019 10:24:50 napisał:

  Jeszcze trochę i się skończy to nieudolne rządzenie . Czas na młodych kreatywnych i z pomysłami . Ja wam jeszcze pokaże połowy pracowników w urzędzie nie będzie . I na wszystko będą pieniądze . Tak jak rządzą krajem tak rządzą i gminami itp... czemu ? Bo to stare ludzie bez pomysłu i kreatywności . Oni są nauczenie jak kiedyś odje.ać swoje godziny i do domu i żeby wypłata na czas była ... wstyd !

  odpowiedz

  • 5 (7)

  były , w dniu 08-03-2019 14:13:24 napisał:

  Jak szanownemu burmistrzowi chodzi o finanse w gminie to niech skończy z nepotyzmem w Gminnym Ośrodku Kultury, tam bowiem zatrudnia się dyrektora bez konkursu z niebotycznym jak na nasze warunki wynagrodzeniem jak trzeba robić oszczędności to trzeba zacząć od instytucji Panu podległych i nie kierować się sympatiami rodzinnymi. Również warto przyjrzeć się wynagrodzeniu Pani kierownik MOPS. Wracając do GOK-U to niech Pan spojrzy na wynagrodzenia pracowników i ich wykształcenie. Mam nadzieję, że wnikliwie się Pan temu przyjrzy. Jako włodarz Pan nie chce albo Pan nie potrafi przeciwstawić się swojej familii.

  odpowiedz

  • -3 (5)

  Mieszkanka, w dniu 09-03-2019 13:50:06 napisał:

  Pan burmistrz i obecna rada mieli odwagę podjąć decyzje, która powinna zapaść już dawno. Poprzednie władze tego nie potrafiły. Zawsze komuś to się nie spodoba, szczególnie dzieciom i rodzicom przyzwyczajonym do wygody, ale nigdzie nie ma takich małych szkół.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (1)

  Ania60, w dniu 09-03-2019 14:53:27 napisał:

  Bardzo mądra wypowiedź

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Tata P, w dniu 09-03-2019 16:00:35 napisał:

  Wielokrotnie pojawia się argument, że rodzice z małych szkół są wygodni. Czy szkoła to hotel że jest wygodna? Nie bardzo rozumiem co to za argument "wygoda"? Dzieciaki do Palmierowa dojeżdżają autobusem. Po lekcjach również czekają na autobus. Gdzie ta wygoda? Wygodni to są rodzice z Kcynii gdzie ich dzieci chodzą pieszo do szkoły, a oni nie muszą ich odprowadzać na przystanek, stać na tym przystanku, pilnować autobusu....

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stół rozkładany + 6 krzeseł
Test amortyzatorów
Szafy przesuwne
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Skup i sprzedaż części
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)