Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

04 września 2019

Przewijanie noworodka. Główne zasady

fot. pow.

fot. pow.

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

Po pierwsze - miej wszystko w zasięgu ręki
Aby móc przystąpić do przewijania dziecka, należy sprawdzić czy wszelkie niezbędne akcesoria znajdują się w pobliżu. Pełne wyposażenie w ramach potrzeb dziecka (m.in. pieluszka, chusteczki nawilżane dla dzieci, krem ochronny dla niemowląt, ubranie) powinno znajdować się w zasięgu ręki. Pozwoli to na zachowanie bezpieczeństwa dziecka bez konieczności oddalania się od niego.

Przewijanie - to wcale nie jest skomplikowane!
Uwaga - podstawą przy rozpoczęciu czynności przewijania jest czystość rąk osoby, która to wykonuje. Co ważne, podczas całego procesu przewijania należy utrzymywać z dzieckiem kontakt wzrokowy i do niego mówić. Łatwiej będzie maleństwu polubić ten zabieg pielęgnacyjny.

Krótki instruktaż przewijania noworodka
Maluszek powinien być położony na przewijaku lub przygotowanym do tego celu podkładzie. Dziecko kładziemy na nim ostrożnie, podtrzymując jedną dłonią głowę  i barki, a drugą plecy. Następnie osoba, która wykonuje czynność przewijania, rozpina ubranie. Jeśli dziecko ma na sobie śpioszki lub pajacyk, należy je rozpiąć i delikatnie wyjąć nóżki. Ubranko powinno zostać podwinięte powyżej pępka. Odpinając pieluszkę ocenia się rodzaj zanieczyszczenia. Następnie należy zwinąć pieluchę zawartością do środka, w dalszym ciągu czystą część podkładając pod pośladki. Oczyszczając zabrudzoną skórę za pomocą ciepłej wody i płatków kosmetycznych lub nawilżanych chusteczek dla niemowląt, nie wolno pominąć żadnej fałdki. Należy zwrócić uwagę, że myjąc okolice krocza, zachowuje się zawsze kierunek od przodu ku tyłowi, co jest szczególnie ważne u dziewczynek. U chłopców należy dokładnie umyć również miejsce pod moszną.

Sposób trzymania dziecka podczas przewijania ma znaczenie
Niezwykle istotne jest, by nie podnosić niemowlęcia za nogi podczas przewijania. Prawidłową postawą podczas wykonywania tej czynności jest przetaczanie go na boki, odpowiednio podkładając rękę pod jego plecy. Końcowym etapem przewijania jest założenie czystej pieluszki. Na dobrze osuszone krocze osoba przewijająca nakłada cienką warstwę kremu ochronnego dla niemowląt, rozprowadzając go od przodu ku tyłowi. Następnie zakładamy czystą pieluszkę. Musi być zapięta dokładnie, nie za ciasno, by nie powodowała ucisku krępując tym samym swobodę ruchu dziecka. Jeżeli kikut pępowinowy jeszcze nie odpadł, pieluszkę podwijamy pod pępkiem tak, by pozostał on odkryty.

Ryzyko odparzenia pieluszkowego - jak mu zapobiec?
Skóra znajdująca się pod pieluszką narażona jest na stały kontakt z moczem i kałem, które działają drażniąco. Podstawą właściwej pielęgnacji niemowlęcia jest częsta zmiana pieluszek, zasadniczo po każdym wypróżnieniu oraz dokładne umycie i osuszenie skóry w okolicy pieluszkowej. Dobrze jest też pozwolić dziecku chwilkę poleżeć bez pieluchy. Pieluszki trzeba zmieniać dziecku co 3—4 godziny lub w razie konieczności - częściej. Do pielęgnacji okolicy pieluszkowej, na zdrową skórę, dobrze jest stosować preparaty tłuste z lanoliną, białą wazeliną, alantoiną oraz zawierające witaminy A, D, E, F. Bardzo dobrze sprawdzi się Alantan Puls, krem, który polecany jest do pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej już od pierwszych dni życia maluszka. Należy pamiętać, aby nakładana warstwa preparatów była cienka. Grubo nałożona powłoka nie wchłonie się całkowicie w skórę, a jej nadmiar osadzi się na powłoce chłonnej pieluszki, przez co będzie ona pochłaniała mniej wilgoci.

Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, szóstej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2019 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Materiał: Renata Lustyk/ambasadorki kampanii „Położna na medal”

Oceń artykuł: 22 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)