Dziś mamy 28 lutego 2020, piątek, imieniny obchodzą:

11 stycznia 2020

Przeciw alkoholowi i narkotykom. Realizacja zadań pochłonie 185 tys. zł

Do zadań własnych gminy należy prowadzenie działań związanych z profilaktyką i #rozwiązywaniem problemów alkoholowych, przeciwdziałaniem narkomanii oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu i substancji psychoaktywnych.

Zbiór powyższych działań spisany jest w postaci Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Kcyni uchwalanego corocznie przez Radę Miejską w Kcyni. Co znalazło się w tegorocznym programie? Co stanowi największy problem?

Anna Borkowska, przewodnicząca Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Kcyni, przedstawiła radnym gminny program na 2020 rok. – Gmina Kcynia prowadzi szereg działań ukierunkowanych na aktywne przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom społecznym oraz minimalizowanie tych, jakie już występują – przypominała przewodnicząca komisji. Z przykrością stwierdziła, że w dalszym ciągu istotnym jest problem nieprzystosowania społecznego oraz zagrożenie nieprzystosowaniem. Te zjawiska sprzyjają ucieczkom w nałogi, jak również wzrasta zjawisko przemocy w rodzinie. Szkoły sygnalizują zagrożenie poczucia bezpieczeństwa młodych ludzi. Zaobserwowano również zjawisko nagminnego palenia tytoniu. W dalszym ciągu występuje problem coraz wcześniejszej inicjacji alkoholowej u dzieci i młodzieży oraz próby sięgania przez nich po substancje psychoaktywne w postaci narkotyków i dopalaczy.

W celu zwalczania skutków uzależnienia czy współuzależnienia prowadzone są: punkt konsultacyjny, indywidualna i grupowa terapia, zespół interdyscyplinarny, grupa wsparcia dla współuzależnionych. Kuratorzy, pedagodzy i nauczyciele, pracownicy socjalni, specjalista do pracy z rodziną, policja posiadający specjalne przygotowanie służą wsparciem i pomocą. Prowadzona jest też grupa AA Feniks.

185 tysięcy rocznie

Gminny program finansowany jest z budżetu gminy z pieniędzy za wydawanie pozwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości. Na 2020 rok zaplanowano zadania na łączną kwotę 185 tys. zł. Z tego 102 tys. 530 zł przeznacza się na zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin. W tym m.in. Zielona Szkoła z programem profilaktycznym – 33 tys. zł, na działanie gminnej komisji – 30 tys. zł, na szkolenia członków komisji – 8610 zł, 20 tys. zł na zadania profilaktyczne prowadzone przez Nakielski Ośrodek Terapii Uzależnień Koliber, zakup materiałów biurowych i technicznych na zajęcia w placówkach oświatowych.

Kolejnym działaniem jest udzielenie rodzinom, w których występuje problem alkoholowy, pomocy psychospołecznej i prawnej, ochrony przed przemocą, na co zarezerwowano (a dokładniej na grupę wsparcia dla współuzależnionych) 1070 zł. Na profilaktyczną działalność informacyjną i edukacyjną, w szczególności dzieci i młodzieży zarezerwowano 66 tys. 300 zł i na zakup sprzętu sportowego do świetlic wiejskich 6000 zł w ramach tworzenia warunków dla najmłodszych do bezpiecznego i trzeźwego życia. Zaplanowano też pieniądze – 2100 zł – na kontrolę przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi.

Na przeciwdziałanie narkomanii zabezpieczono 7000 zł, z czego 3800 zł zabezpieczono dla Nakielskiego Ośrodka Terapii Uzależnień Koliber na szkolenia członków komisji, dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców. Przewidziane są też: edukacja, konkursy promujące życie bez narkotyków – 2400 zł oraz 800 zł na działanie niebieskiej linii.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rolki termiczne
0,69PLN 0,49PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
Pomoc drogowa
Usługi transportowe
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Makijaż ślubny
Lipoliza injekcyjna
0

Higiena w kuchni to coś więcej niż czyste ręce. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O higienie przygotowania i spożywania posiłków uczymy się już od najmłodszych lat. #Czyste ręce, dokładnie umyte warzywa i owoce, sprawdzanie daty przydatności do spożycia – to podstawowe zasady higieny w kuchni. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Dietetyk podpowiada, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas przygotowania i spożywania posiłków.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać owoce i warzywa? Koniecznie poznaj 5 zasad

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z ilością zakupów spożywczych, a w efekcie #wyrzucić część jedzenia do kosza. Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są – po pieczywie i wędlinach – świeże owoce Tymczasem istnieje prosty i tani sposób na przedłużenie trwałości owoców i warzyw: właściwe przechowywanie. Poznajmy 5 zasad, które pomogą nam dłużej cieszyć się ich smakiem i świeżością.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)