Dziś mamy 4 lipca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

15 listopada 2019

Projekt OSP Dziewierzewo. Wzruszająca uroczystość już za nami!

fot. Ewa Hałas

fot. Ewa Hałas

W niedzielę 10 listopada w świetlicy w Dziewierzewie, miała miejsce # niezwykła, wzruszająca, piękna uroczystość.

Wszystko za sprawą wyjątkowego projektu, zrealizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Dziewierzewie, a zainicjowanego, napisanego i zrealizowanego przez p. Marię Łyszczarz, Prezes Stowarzyszenia Razem dla Dziewierzewa, ale i członkinię dziewierzewskiej jednostki.

„W 2018 roku na ścianie SP w Dziewierzewie, została odsłonięta tablica poświęcona 11 powstańcom wielkopolskim. Dotarłam do 13 rodzin powstańców, taką listę upamiętnienia, złożyłam w IPN celem kwerendy. Równolegle przygotowaliśmy materiały fotograficzne, dokumenty, by móc przygotować wystawę (…)”.

Uroczystość odsłonięcia tablicy, zainicjowała pomysł wydania broszury, w której zawarte zostałyby życiorysy powstańców wymienionych na tablicy. Idąc za ciosem, w grudniu 2018 roku, OSP napisało projekt do Powiatu Nakielskiego, udało się, a przyznana dotacja, pozwoliła na wydanie wyjątkowej broszury, którą w niedzielę otrzymali licznie przybyli do Dziewierzewa, potomkowie powstańców.

Oprócz nich, w wydarzeniu udział wzięli Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni p. Jan Kurant, Radna i sołtys Dziewierzewa p. Dorota Czerwińska, Dyrektor SP p. Rafał Leśniarek, władze dziewierzewskiej jednostki OSP, zaproszeni goście, przyjaciele. Przybyłych w ciepłych słowach powitała organizatorka wydarzenia, p. Maria Łyszczarz

„Dziękuję rodzinom powstańców, za to, że otworzyli przed nami swoje drzwi i serca. Dzięki temu mogliśmy ich poznać i nie są to już anonimowe nazwiska… Dziękuję strażakom. Dziękuję mojemu mężowi i dzieciom, bo wsparcie i cierpliwość mojej rodziny, są bezcenne”.

Następnie głos zabrał Burmistrz Kcyni, który gratulował pomysłu, pracy, zaangażowania przy projekcie, jak również podkreślił rolę i znaczenie pielęgnowania pamięci i historii oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni, będący pod wrażeniem organizacji spotkania, wydanej broszury i przygotowanej wystawy (oficjalne otwarcie wystawy przewidziane jest na 16 listopada, jednak mogli ją podziwiać zgromadzeni goście).

Pięknie wydana książeczka, która trafiła do rąk gości, wzbudziła gorące emocje. Nie zabrakło łez wzruszenia, nie zabrakło słów podziwu i nieskrywanej radości ze strony rodzin. Przy pysznym cieście, aromatycznej kawie, w wyjątkowej atmosferze rozmów, wspomnień, szybko upłynęło niedzielne popołudnie. W najbliższą sobotę, kolejna uroczystość w Dziewierzewie, tym razem będąca efektem projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Razem dla Dziewierzewa. Serdecznie zapraszamy do udziału. Szczegóły na plakatach.

„Czas w jakim przyszło nam żyć jest dla naszego pokolenia (40- 50 latków) czasem niezwykle szczęśliwym. Od 1945 roku żyjemy w czasie pokoju. Wraz z mijającym czasem ubywa ludzi pamiętających czas II wojny światowej…. pomarli już świadkowie odrodzenia się Polski po 123 latach zaborczej niewoli. Pomniki pokrywa patyna, obeliski zarastają mchem. A przecież póki trwa pamięć o zmarłych, póty żyją wśród nas. Wspominamy członków naszej społeczności, którzy wzięli udział w zwycięskim zrywie powstańczym, Powstaniu Wielkopolskim. Kim byli? Czym się zajmowali? Już teraz trudno to odtworzyć. Za chwilę będzie to niemożliwe. Dlatego należy ocalić od zapomnienia tych bądź co bądź niezwykłych ludzi. Ci ludzie to nasi antenaci, a pamięć pozwala zachować ciągłość historii. Zmieniająca się rzeczywistość, pęd techniki, komputeryzacja oraz wszechobecna dziś telefonia komórkowa powoduje odwrót od tradycyjnych form przekazu. Wśród nas ginie bezpowrotnie chęć uczestnictwa w realizacji zadań mających na celu poszukiwania faktów historycznych, poznania ludzi i ich historii. Historii ciekawej, bo związanej bezpośrednio z naszą małą Ojczyzną. W dobie szybkich mediów, natłoku informacji coraz trudniej o autorytety i wzorce do naśladowania. Należy dążyć do wzbudzenia zainteresowania historią miejsca w którym się urodziliśmy, miejsca w którym żyjemy. Historia tych ludzi pozwoli pogłębić patriotyzm zwłaszcza ten lokalny z przynależnością i odpowiedzialnością za miejsce w którym dane im żyć….” - projekt pn. „Nasz dziadek, mój ojciec…. Oni przynieśli nam wolność – wydanie broszury z biografiami powstańców z terenu obwodu szkolnego SP w Dziewierzewie, zrealizowany został w ramach dotacji pozyskanej w otwartym konkursie ofert nr 1/2019 ogłoszonego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego.

materiał: Ewa Hałas

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Dwa rozwiązania, ten sam efekt. Odpływ liniowy a brodzik podpłytkowy

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę# prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)