Dziś mamy 26 października 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

26 września 2021

Program „Czyste Powietrze” ma już trzy lata. Ponad 20 tys. złożonych wniosków

fot. KPUW Bydgoszcz

fot. KPUW Bydgoszcz

W piątek w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w# Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa poświęcona podsumowaniu trzech lat rządowego Programu „Czyste Powietrze” w województwie kujawsko-pomorskim.

W konferencji udział wzięli Minister-członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz , a także Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ireneusz Stachowiak.

- Podsumowując trzy lata Programu „Czyste Powietrze” w województwie kujawsko-pomorskim możemy powiedzieć, że zagospodarowane na ten cel zostało prawie 250 mln złotych. Ponad połowa tych środków została już wydana. Obecnie program ten dotyczy głównie domków jednorodzinnych, ale na etapie finalizacji są prace, które pozwolą na zmiany w budynkach wielorodzinnych - powiedział Minister Łukasz Schreiber, który dodał, że wszyscy mają świadomość, iż mimo poprawy sytuacji związanej z jakością powietrza wiele jest jeszcze do zrobienia.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wspomniał, że w momencie obejmowania przez niego piastowanego stanowiska wiele mówiło się o stanie jakości powietrza w regionie i rozważano różne kroki mające na celu jego poprawienie.

- Dopiero Program „Czyste Powietrze”, pomysł rządowy pana Premiera Mateusza Morawieckiego, daje wymierne efekty i możliwość poprawy sytuacji w naszym regionie, który między innymi z powodu ukształtowania terenu miał w tym zakresie bardzo duże problemy - dodał wojewoda.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ireneusz Stachowiak powiedział, że rządowy Program „Czyste Powietrze” jest historycznym programem w skali Polski.

- Po trzech latach działania programu mamy już ponad 20 tysięcy złożonych wniosków i ponad 16 tysięcy podpisanych umów, których wartość to blisko 250 mln złotych. Łącznie wypłacono już ponad 130 mln złotych. Na tę kwotę składają się środki zarówno z dotacji, jak i z pożyczek. Dzięki programowi wymienionych zostanie ponad 19 tysięcy źródeł ciepła. Cieszymy się, że mieszkańcy naszego województwa bardzo aktywnie włączają się w realizację programu – dodał Ireneusz Stachowiak.

Województwo kujawsko-pomorskie jest na czwartym miejscu jeśli chodzi o złożone wnioski o dofinansowanie w Programie „Czyste Powietrze” w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Rok 2021 jest rekordowy jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę wniosków mieszkańców naszego województwa w danym miesiącu. W miesiącach: czerwcu, lipcu i sierpniu liczba wniosków o dofinansowanie w Programie „Czyste Powietrze” składanych przez mieszkańców naszego regionu była o około dwa razy większa, niż miało to miejsce w roku 2019.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 1 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 9 (13)

  Hehe, w dniu 26-09-2021 10:09:53 napisał:

  Przestańcie kłamać ze program czyste powietrze to program Mateucha kłamczuch. Jaka opcja by nie rządziła to jest zobligowana do walki o czyste powietrze przeć UE. Gdyby UE nic od nas nie wymagała to Mati podzieliłby ta kasę na swoich a my dalej palilibysmy w kopciuchach. ***** ***

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Mieszkaniec , w dniu 26-09-2021 10:51:22 napisał:

  Złożyłem wszystkie dokumenty i faktury na likwidację kopciucha i założyłem gazowe ogrzewanie i czekam już 3 miesiące i nie ma żadnych przyznanych pieniędzy z Torunia Czyste powietrze jak długo można czekać czy zabrakło pieniędzy na przyznane wypłaty

  odpowiedz

  • 2 (4)

  dd, w dniu 26-09-2021 21:54:52 napisał:

  Przecież tyle tej biurokracji przy składaniu wniosków,ze zwykłemu człowiekowi trudno sprządzić wniosek.. Zrobione specjalnie,żeby kolesie z PIS dobrze płatne posadki ,a biurokracja,żeby odstraszyć normalnych ludzi.Zajebista dotacja na kocioł z montażem wydałem 24 tys, a teraz czekam na 3000 ochłapu.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Szczęśliwy Palacz, w dniu 26-09-2021 23:09:33 napisał:

  Program czyste powietrze działa sprawnie, chociaż niektórym nie da się dogodzić, bo to jakiekolwiek dokumenty trzeba składać. Nawet nie potrzeba pofatygować się do urzędu czy nawet na pocztę -można wniosek złożyć przez internet. Można wymienić źródło ogrzewania na piec na doskonałe odnawialne źródło energii jakim bez wątpienia jest drewno.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Budowa hal
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)