Dziś mamy 21 lipca 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

13 września 2018

Problemy ze świetlicą. Mieszkańcy kolejny raz zgłosili potrzebę remontu budynku

fot. LZ

fot. LZ

Koszty utrzymania świetlicy wiejskiej w Łankowicach pochłaniają nawet kilkanaście tysięcy złotych # rocznie. Problem stanowi piec o zbyt małej mocy na ogrzanie tak wielkiego budynku.

Potrzeba remontu świetlicy zgłaszana jest na zebraniach sołeckich co roku. Burmistrz i radni o tym wiedzą, ale tego zadania w budżecie jak nie było, tak nie ma. - Co z remontem świetlicy? Dach możemy zabezpieczyć doraźnie chyba już ostatni raz. Sufit jest zalany. Trzeba przede wszystkim wymienić piec, bo ten, który jest zamontowany, pochłania bardzo dużo opału. Tylko w zeszłym roku wydaliśmy 11 tys. zł. To połowa naszego budżetu – mówi sołtys wsi Joanna Pawlak. Mimo tego, że wciąż jest palone, to w świetlicy jest zimno. Szron na ścianach to norma. Jak mówią mieszkańcy, piec jest za mały. Jego moc to 25 kW, a potrzeba co najmniej 50 kW. Piec gaśnie co 2 godziny, nie daje rady ogrzać tak wielkiego budynku i wciąż pobiera opał. W lutym tego roku po kilku tygodniach nieustannego palenia na sali było 13 stopni. - Ktoś w gminie się pod tym podpisał, a my od razu mówiliśmy, że taki piec nie wystarczy. Inne sołectwo inwestują w wieś, widać drogi, chodniki, place zabaw, siłownie. My fundusz przeznaczamy na opał – mówi sołtys. Zdaniem Zbigniewa Witczaka, przewodniczącego Rady ale także mieszkańca wsi, dopóki nie ociepli się całego budynku, będzie tak samo, mimo pieca o większej mocy, potrzeba będzie bardzo dużo opału.

Burmistrz Marek Szaruga przyznał, że pamięta o problemie i zapewnił, że sprawę remontu świetlicy i wymiany pieca na większy będzie forsował do budżetu na rok 2019.

Podczas zebrania rozmawiano także o drodze prowadzącej do Dębogóry. - Dążmy do celu małymi kroczkami. Róbmy naszą drogę po kawałku, a w końcu będzie asfalt. Mówię o tym od 10 lat, ale nic się nie robi – powiedział jeden z mieszkańców wsi przypominając, że tą drogą mógłby jeździć autobus szkolny. W tym roku Łankowice mogą liczyć jedynie na kamień i to tylko dlatego, że w funduszu sołeckim na 2018 rok zabezpieczono na to pieniądze.

Rozmawiano także o hałdach śmieci w lasach i na polach, nieposprzątanych po nawałnicy z 2017 roku lasach gminnych, braku kruszywa na budowę dróg, problemie kcyńskiej oświaty i mienia komunalnego. Zwrócono uwagę na to, że w tym roku w Łankowicach nie było jeszcze równiarki, przez co kamień, zamiast na drodze, leży od czerwca nieruszony. Sołtys wsi apelowała do rodziców, aby zwracali uwagę swoim dzieciom na to, jak zachowywać się na placu zabaw, który notorycznie jest dewastowany. Mieszkańcy pytali także o możliwość poprowadzenia we wsi gazociągu.

A jak podzielono fundusz sołecki na rok 2019?
kamień na drogi – 5000 zł,
równiarka – 2000 zł,
opał do świetlicy – 4000 zł,
utrzymanie świetlicy – 3000 zł,
doposażenie OSP Łankowice – 2500 zł,
integracja wsi – 1500 zł,
utrzymanie placu zabaw – 1300 zł,
zakup stojaka do rowerów, nowe tabliczki kierunkowe, zakup gaśnicy, nagłośnienia i słupków do piłkochwytów – 3866,89 zł.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (6)

  ciekawy, w dniu 13-09-2018 12:59:37 napisał:

  a jak wygląda sprawa z wykorzystaniem świetlicy? ile dni w roku jest wykorzystywana?

  odpowiedz

  • 6 (16)

  Wigry, w dniu 13-09-2018 13:32:36 napisał:

  Czy ten gość na zdjęciu nr 5 to Szaruga ?Co to jest, skąd on uciekł ?Co on taki wyposażony ?

  odpowiedz

  • 2 (10)

  już, w dniu 15-09-2018 09:08:37 napisał:

  Hemmerling jest najwspanialszy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (5)

  kwoka, w dniu 18-09-2018 07:10:13 napisał:

  Piotr wracaj bo Marek już dawno jajka zgubił i gmine zmarnuje

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Makijaż ślubny
Kalkulatory
od 6,90PLN
Kasy fiskalne Datecs mobilne z kopią elektroniczną
1350PLN PROMOCJAPLN
Meble kuchenne - na zamówienie
Szafy przesuwne
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)