Dziś mamy 26 października 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

26 września 2021

Premierowy pokaz filmu „Józef Knach- siła charakteru” w kcyńskim urzędzie

fot. Stowarzyszenie Fachury Kultury

fot. Stowarzyszenie Fachury Kultury

24 września br. w Urzędzie Miejskim w Kcyni odbył się# premierowy pokaz filmu „Józef Knach- siła charakteru”. Ten fabularyzowany dokument ukazuje losy powstańca wielkopolskiego, przedwojennego nauczyciela i kierownika Szkoły Powszechnej w Dobieszewie, który poniósł śmieć w wyniku niemieckich represji na jesieni 1939 r. Na kanwie losów śp. Józefa Knacha zostały przywołane historie instytucji, miejsc, osób, przybliżone dzieje naszego regionu z tamtych czasów.

Uroczystość rozpoczęła się występem Mai Woźniak, która przepięknie wykonała utwór pt. „Taki kraj”, wprowadzając obecnych w nastrój zadumy. Następnie głos zabrała Hanna Paszkiewicz ze Stowarzyszenia Fachury Kultury witając przybyłych na premierę, czyniąc krótką przemowę wraz z zaproszeniem na seans.

Widzowie dopisali, przybyły osoby z Kcyni i okolic- z Dobieszewa, z Chwaliszewa, ale także z Wągrowca, Szubina, Nakła, Wapna, Smuszewa, Bydgoszczy, Poznania, a nawet ze Szczecina.

Zgromadzeni z uwagą obejrzeli film, a po zakończeniu jego emisji zapadła przejmująca cisza, … a potem brawa.

Po pokazie Hanna Paszkiewicz przedstawiła aktorów, którzy pojawili się w filmie, a mianowicie: dr hab. Izabellę Parowicz- prawnuczkę Józefa Knacha, Ignacego Straszewskiego – ucznia Technikum Elektryczno-Energetycznego Nr 2 im. Jana III Sobieskiego w Bydgoszczy, wnuka Józefa Knacha- Adama Parowicza oraz Zofię Okrutnik, która w scenach rekonstrukcyjnych wcieliła się w rolę córki Józefa Knacha - Zefirynę Parowicz. Niestety pani Zofia z przyczyn zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w premierze.

Następnie zostały przedstawione osoby, które swą ekspercką wiedzą na tematy historyczne podzieliły się w filmie, a byli to : Sebastian Chosiński z I LO im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu, prezes Towarzystwa Historycznego w Kcyni -Piotr Dąbrowski, dyrektor szkoły w Dobieszewie -Antoni Kalka, Justyna Makarewicz z Dźwiękowego Archiwum w Kcyni, dr Jakub Linetty z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, dyrektorka Muzeum Ziemi Szubińskiej- dr Kamila Czechowska. Większość z nich była obecna na pokazie.

Potem przyszedł czas na liczne podziękowania i gratulacje przede wszystkim w stronę twórców filmu: Hanny Paszkiewicz (scenariusz i reżyseria), Anny Okrutnik-Straszewskiej (kierownik produkcji), Bożeny Mroczek (tłumacz z języka niemieckiego), Sebastiana Bartkowskiego i Adama Zybury (zdjęcia i montaż), jak i wszystkich osób w nim występujących.

M.in. głos zabrała w imieniu dyrektora Szkoły Podstawowej im. bł. Marii Karłowskiej w Dobieszewie – Ewa Tomaszek, Jan Kurant – przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni, Maciej Patelski – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Wagrowcu, Kamila Czechowska- dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Wzruszająca była przemowa prawnuczki bohatera filmu- Izabelli Parowicz oraz członków rodziny, którzy tak licznie przybyli na premierę. Ich zadowolenie i pochlebne opinie były najlepszą recenzją filmu!

Bożena Mroczek i Anna Okrutnik-Straszewska przedstawiły też obecnym edukacyjny wymiar projektu filmowego. Przy wejściu na salę każdy otrzymywał dwujęzyczny folder z życiorysem Józefa Knacha. Natomiast film może też stanowić pomoc dydaktyczną, dlatego został on przygotowany na nośnikach pamięci wraz z folderem dla zaproszonych dyrektorów szkół i placówek kulturalnych gminy Kcynia.

Folder został przygotowany przez Bożenę Mroczek (wykonanie i tłumaczenie na język niemiecki) i Magdalenę Pikorę (tłumaczenie na język angielski).

Po części oficjalnej zebrani zostali zaproszeni na kawę, herbatę i poczęstunek. Toczyły się długie rozmowy i dyskusje.
Stowarzyszenie Fachury Kultury pragnie podziękować WSZYSTKIM, którzy pomogli w realizacji projektu filmowego.
Urzędowi Miasta w Kcyni za sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

Materiał: Hanna Paszkiewicz - Stowarzyszenie Fachury Kultury

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 5 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)