Dziś mamy 11 sierpnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

09 grudnia 2019

Praktyczna nauka zawodu. Młodzież poznawała tajniki pracy hotelowej kuchni

fot. ZSS Kcynia

fot. ZSS Kcynia

Koordynatorki zajęć zawodoznawczych w Zespole Szkół Specjalnych w Kcyni, p. #Agnieszka Bembnista i p. Agnieszka Maciejewska, kolejny raz zorganizowały dla uczniów Szkoły Branżowej i klas PDP wycieczkę zawodoznawczą. Tym razem młodzież udała się do Hotelu – Restauracji „SAGA” w Zamościu, aby poznać tajniki pracy w kuchni.

Uczniowie po zapoznaniu się z miejscem pracy, a także najważniejszymi zasadami pracy w kuchni, przystąpili do pieczenia i dekorowania świątecznych pierników. Samodzielne rozpracowanie przepisu, poprawne dobranie gramatury produktów, a także umiejętność przygotowania składników przyczyniły się do wykonania smacznych i kolorowych pierników. Młodzież z wielkim zaangażowaniem, pomysłowością i chęcią pracy kolejny raz miała możliwość uczestniczenia ciekawej formie zajęć. Praktyki zawodoznawcze pozwalają uczniom przełamać bariery związane z niepełnosprawnością, przygotować ich do samodzielnego wykonywania zadań w rzeczywistych warunkach pracy oraz rozwijać w nich kompetencje kluczowe.

Koordynatorki spotkania dziękują pracownikom Hotelu - Restauracji „SAGA” za możliwość zorganizowania i przeprowadzenia zajęć a także chęć dalszej współpracy. Już niedługo kolejne, bardzo ciekawe zajęcia.

Materiał: Agnieszka Maciejewska i Agnieszka Bembnista

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)