Dziś mamy 20 kwietnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

14 września 2018

Powstanie mural na ścianie liceum. Będzie nawiązywał do tematyki Powstania Wielkopolskiego

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

Pierwszy mural, który powstanie w Kcyni będzie dotyczył tematyki powstańczej. Prace związane z # przygotowaniem ściany pod malowidło właśnie ruszyły. Mural powstanie na bocznej ścianie sali gimnastycznej przy ZSO w Kcyni.

Zbliżamy się do 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Gmina Kcynia wspólnie ze Stowarzyszeniem Kibiców Lecha Poznań stworzy w Kcyni mural. Wzorowany on będzie na projekcie stworzonym przez Tomasza Hałasa. W projekcie wykorzystano pocztówkę powstańczą (znajdującą się w zbiorach Muzeum Ziemi Szubińskiej) przedstawiającą przegląd wojsk powstańczych na kcyńskim rynku. W tle widać kościół poklasztorny. Wykorzystano również hasło „Kcynia bramą do Wielkopolski”, podkreślając w tej sposób bardzo ważną rolę naszego miasta w powstrzymaniu ataku Niemców i ich natarcia w kierunku Wielkopolski. Stworzony projekt, który w pełni wyczerpuje nasze intencje związane z wątkiem kcyńskim w Powstaniu Wielkopolskim, będzie stanowił podstawę do dalszych prac wykonawców muralu - informuje Anna Duda-Nowicka z Urzędu Miejskiego. Bój pod Kcynią, który rozegrał się w dniach 2-3 lutego 1919 r. był jednym z ważniejszych bojów frontu północnego Powstania Wielkopolskiego.

Głównym sponsorem muralu jest firma Enea. Wykonawcami będą członkowie Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań. Ścianę, na której powstanie mural przygotuje na zlecenie Gminy Kcynia firma Janusza Kocha.

Nie bez powodu wybrano właśnie to miejsce na pierwszy kcyński mural. Stanowić on będzie element patriotycznego wychowania młodzieży uczęszczającej do szkoły, a także osób korzystających z Orlika. To kolejne działanie w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Równocześnie trwają prace porządkowe przy pomniku-mogile Powstańców Wielkopolskich znajdującym się na cmentarzu – podkreśla Burmistrz Kcyni Marek Szaruga.

Lokalizacja, sąsiedztwo szkoły, silne kcyńskie korzenie powstańcze - te argumenty były ważne na etapie akceptacji przez głównego sponsora. Cieszymy się, że wśród licznych murali naszego autorstwa, będzie również ten kcyński – podsumowuje Jacek Paszkiewicz ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.

Z ramienia urzędu sprawę koordynuje Anna Duda-Nowicka. Wykonanie muralu powstańczego jest jednym z działań w ramach budżetu promocji zaplanowanych na ten rok. Niewykluczone, że w przyszłości powstaną inne murale związane m.in. Janem Czochralskim oraz Klarą Prillową i jej działalnością w sferze kultury pałuckiej.

materiał: Anna Duda-Nowicka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)