Dziś mamy 16 czerwca 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

09 października 2018

Powstaje pierwszy historyczny mural. Będzie on na ścianie sali gimnastycznej

fot.powierzone

fot.powierzone

Na naszych oczach dzieje się historia. Członkowie Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań - wiceprezes Jarosław Czyż i Adrian Nowakowski wykonują pierwszy w Kcyni mural na ścianie sali gimnastycznej przy ZSO w Kcyni.

Mural związany jest z Powstaniem Wielkopolskim i wzorowany jest na projekcie wykonanym przez Tomasza Hałasa. Całe zadanie realizowane jest w ramach zadań promocyjnych gminy Kcynia na rok 2018. W projekcie wykorzystano pocztówkę powstańczą (znajdującą się w zbiorach Muzeum Ziemi Szubińskiej) przedstawiającą przegląd wojsk powstańczych na kcyńskim rynku. W tle widać kościół poklasztorny - informuje Anna Duda-Nowicka z Urzędu Miejskiego. Zastosowano także hasło "Kcynia kluczem do Wielkopolski" będące bezpośrednim odwołaniem się do słów Kazimierza Grudzielskiego. Głównym sponsorem muralu jest firma Enea. Wykonawcami są członkowie Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.

Ścianę, na której powstał mural przygotowała na zlecenie Gminy Kcynia firma Janusza Kocha. Sfinansowano to ze środków gminy. Partnerem przedsięwzięcia jest również Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kcyni. Nie bez powodu wybrano właśnie to miejsce na pierwszy kcyński mural. Stanowić on będzie element patriotycznego wychowania młodzieży uczęszczającej do szkoły, a także osób korzystających z Orlika. To kolejne działanie w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Równocześnie trwają prace porządkowe przy pomniku-mogile Powstańców Wielkopolskich znajdującym się na cmentarzu – podkreśla Burmistrz Kcyni Marek Szaruga. Za pomoc dziękujemy Panu Jackowi Paszkiewiczowi z Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań. Wykonanie muralu powstańczego jest jednym z działań w ramach budżetu promocji. Niewykluczone, że w przyszłości powstaną inne murale związane m.in. Janem Czochralskim oraz Klarą Prillową i jej działalnością w sferze kultury pałuckiej.

 ateriał: Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni

Oceń artykuł: 4 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (11)

  mekka, w dniu 10-10-2018 10:45:31 napisał:

  Pomysł jak pomysł nic nowego. Wykonanie średnie i to jeszcze z gminnej kasy. Robi to gmina urząd a nie urzędnicy promują się że coś zrobili jakby ze swoich.

  odpowiedz

  • 2 (8)

  ..., w dniu 10-10-2018 12:06:30 napisał:

  A co to za POWSTANIEC tez z kartki pocztowej????

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Oko, w dniu 10-10-2018 16:00:40 napisał:

  założyć kamery na to by nikt nie zniszczył

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Vv, w dniu 10-10-2018 21:46:33 napisał:

  Na to jest kasa.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Przewóz krajowy
Meble kuchenne
Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
Produkty instax
od 37,90PLN
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Nowoczesne zabiegi laserowe
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)