Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

20 lutego 2020

Powiat Nakielski powiedział NIE...w kwestii szkół ponadpodstawowych

fot. UM w Kcyni

fot. UM w Kcyni

W dniu 19 lutego 2020 r. odbyła się sesja Rady Powiatu Nakielskiego, na której #samorząd powiatowy podjął uchwałę w wyniku której nie wyraził woli przejęcia od 1 września 2020 r. branżowej szkoły I stopnia i technikum, dla których organem prowadzącym jest gmina Kcynia.

Oznacza to, iż działania Burmistrza Kcyni i Rady Miejskiej mające na celu uporządkowanie szkolnictwa ponadpodstawowego na terenie powiatu nakielskiego oraz poprawę sytuacji ekonomicznej gminy nie spotkały się z akceptacją Powiatu Nakielskiego. Zgodnie z prawem zadaniem własnym powiatu jest prowadzenie szkół ponadpodstawowych. W poprzednich latach Gmina Kcynia, za zgodą Kuratora Oświaty (1998 r.) oraz na mocy porozumienia z Powiatem Nakielskim (2006 r.) prowadziła: Liceum Ogólnokształcące im. K. Libelta, Liceum dla dorosłych, Technikum Ekonomiczne i Informatyczne (zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych), Zasadniczą Szkołę Zawodową – obecnie szkołę branżową I stopnia oraz szkoły policealne. Spośród wymienionych szkół obecnie istnieje Zespół Szkół Technicznych, w skład którego wchodzą: liceum, technikum i szkoła branżowa. Przez te wszystkie lata samorząd naszej gminy ponosił koszty powyżej otrzymywanej subwencji oświatowej na realizację zadania samorządu powiatowego.

Podczas wczorajszej sesji w imieniu samorządu kcyńskiego głos zabrał Burmistrz Kcyni Marek Szaruga i Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant. Burmistrz Kcyni mówił m.in. o tym, że mając na uwadze uporządkowanie systemu szkolnictwa ponadpodstawowego Rada Miejska w Kcyni, jak i Burmistrz Kcyni stoją na stanowisku, że organem właściwym do prowadzenia tych szkół jest powiat, co wynika z ustawy. Przejęcie przez Powiat zadania, jakim jest prowadzenie szkół ponadpodstawowych w całym powiecie daje możliwość racjonalnego utrzymania sieci szkół i prowadzenia w tym zakresie spójnej polityki edukacyjnej, wykorzystując przy tym uwarunkowania kadrowe, lokalowe i historyczne. Samorząd Gminy Kcynia dokonał konsolidacji wszystkich szkół ponadpodstawowych w obiekcie przy ulicy Jurczyka 3 bezpośrednio sąsiadującym z Zespołem Szkół Specjalnych prowadzonym przez Powiat Nakielski, co w przyszłości usprawniłoby zarządzanie całym kompleksem.

W dniu 28 listopada 2019 r. z udziałem przedstawicieli Zarządu Powiatu Nakielskiego, Burmistrza Kcyni, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kcyni, Dyrektora Szkoły odbyło się spotkanie w Zespole Szkół Technicznych w Kcyni. Przedmiotem spotkania było ustalenie dalszych działań związanych z przejęciem szkół ponadpodstawowych dotychczas prowadzonych przez Gminę Kcynia. Ustalono, że zostaną powołane zespoły robocze w celu ustalenia szczegółów przekazania szkół. W celu realizacji przyjętych ustaleń zarządzeniem z dnia 12 grudnia 2019 r. powołano 4 osobowy zespół roboczy. Dodatkowo rozumiejąc okoliczności przekazania szkół i permanentne niedofinansowanie zadań oświatowych, złożono wstępną deklarację w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Nakielskiemu w zakresie pokrycia części kwoty, jaką gmina przeznacza poza subwencją oświatową na funkcjonowania tych szkół. Niestety samorząd powiatowy na wczorajszej sesji Rady Powiatu podjął, stosunkiem głosów 18: 2 (Daniel Olszak, Ryszard Bagnerowski), uchwałę, w której nie wyraził woli przejęcia wspomnianych szkół.

Materiał. Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie.

Oceń artykuł: 18 29

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)