Dziś mamy 18 kwietnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

07 sierpnia 2018

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje do ministra

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje do ministra rolnictwa o zwiększenie #zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego w oparciu o limit 126 l ON/ha!

Jako jeden z punktów ogłoszonego niedawno przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego „Planu dla wsi” znalazła się zapowiedź zwiększenia wsparcia finansowego do zakupu paliwa rolniczego zużywanego przy uprawie pól i chowu bydła, co miałoby zmniejszyć koszty generowane w polskich gospodarstwach rolnych. Nieoficjalnie mówi się, że limit zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych objętych zwrotem podatku akcyzowego zostanie zwiększony z obowiązującej ilości 86 l do 100 l ON/ha.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych docenia tę propozycję Pana Ministra. Jednocześnie jednak stanowczo apeluje o urealnienie tej stawki do rzeczywistego średniego zużycia tj. 126 l ON/ha, gdyż tylko taki limit rekompensuje rolnikom poniesione nakłady na produkcję rolniczą, wobec systematycznego wzrostu cen środków do produkcji rolnej i przyczynia się do poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych w Polsce!

PZPRZ od lat postuluje o przyjęcie takiej właśnie stawki, a także o podniesienie wysokości zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa rolniczego do wysokości 1,17/l i zmniejszenie biurokracji, która pozwoli obniżyć koszty obsługi prowadzonej przez gminy. Stawka 100 l ON/ha jest nadal zbyt niska i absolutnie nie odzwierciedla realiów pracy w gospodarstwie rolnym. Związek przeprowadził szczegółowe wyliczenia w oparciu o dostępne publikacje naukowe, sporządzone przez Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa Warszawa, a dotyczące zużycia oleju napędowego na 1 ha, z których wynika, że średnie zużycie jest dużo wyższe od obowiązującego limitu, a także od aktualnej propozycji Pana Ministra i wynosi wspomniane 126 l ON/ha (Tabela 1). Dlatego apelujemy o ustanowienie realnego limitu zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych objętych zwrotem podatku akcyzowego, na poziomie wyliczonym przez niezależnych ekspertów – tj. w wysokości 126 l ON/ha! Warto podkreślić, że zwiększenie stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze mogłoby chociaż częściowo zniwelować straty jakie rolnicy ponoszą na skutek częstych w ostatnim okresie przymrozków, nawałnic, suszy czy ASF-u i niejednokrotnie produkcji poniżej kosztów. Jest to szczególnie istotne w kontekście aktualnych doniesień prasowych dotyczących skierowania pomocy bezpośredniej jedynie do rolników, których straty spowodowane suszą przekroczyły 70%. W tym roku w Polsce nie ma w praktyce rolników, którzy w mniejszym lub większym stopniu nie ucierpieliby z powodu suszy lub innych niekorzystnych zjawisk pogodowych. Biorąc to pod uwagę, podwyższenie zwrotu do 126 l ON/ha byłoby formą wsparcia również dla zdecydowanej większości rolników,  którzy ucierpieli z powodu suszy, ale nie są w stanie wykazać strat przekraczających 70%. Na taką pomoc rolnicy czekają i jest im ona niezbędna, aby przynajmniej w niewielkim stopniu zrekompensować poniesione straty.

Uzasadnienie:

Stawka, o którą stanowczo apeluje PZPRZ wynika wprost z wyliczeń IBMER Warszawa. Dzięki tym analizom dokładnie wiemy, ile zużywa się ON na 1 ha przy poszczególnej produkcji roślinnej, jak również dokładnie wiemy, jaka jest średnia zużycia ON na 1 ha. Zwracamy uwagę, że nie mówimy o skrajnej wartości, np. 300 l/ha ON a o średniej, która wynosi 126 l/ha ON i ta wartość powinna być przyjęta za podstawę do naliczania zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Tabela 1. Szacunkowe zużycie paliwa w rolnictwie przez wybrane grupy środków energetycznych

16,177 mln ha UR = 126 litrów ON/ha UR

- Wg J.Pawlaka (2007) = 114 l/ha UR (rolnictwo)
- Wg Z. Wójcickiego (2001) = 114-148 l/ha UR (gospodarstwa)
- Dopłaty do paliwa do 86 l/ha (zwrot części podatku akcyzowego)
- Technologie prod. roślinnej = 68 (90) – 210 (300) l/ha (zboża – okopowe)

Jeśli jest propozycja rozdzielenia produkcji roślinnej i zwierzęcej to trzeba by przyjąć od średniej wartości 126 l/ha ON, co najmniej o 20% więcej zużycia ON przy produkcji zwierzęcej, czyli dodatkowo 25 litrów do wartości podstawowej – 126 l/ha.

Drugim elementem do wyliczenia zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej jest stawka akcyzy, która na dzień dzisiejszy wynosi 1,17 zł/l.

Z tak ustalonych składników powinno być: 126 x 1,17 = 147,42 zł/ha

Zasadna jest również zmiana w Art. 5, w którym dopisuje się pkt. 3 ppkt 1 w brzmieniu (kursywa):

1. Wójt, burmistrz (prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego przyznaje się, na wniosek tego producenta, w drodze decyzji, zwrot podatku.

2. Zwrot podatku przyznaje się za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku.

3. Decyzja zawiera limit ustalony w sposób określony w art. 4 ust. 2, kwotę zwrotu podatku oraz część limitu pozostałą do wykorzystania.

1). Jeśli producent rolny posiada grunty w kilku gminach to wniosek o zwrot składa w jednej gminie, w której ma gospodarstwo rolne, a powierzchnię gruntów własnych i dzierżawionych przekłada z wniosku do ARiMR o płatności obszarowe.

4. Decyzję wydaje się w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot podatku.

Taki zapis pozwoli na:

1. Obniżenie kosztów obsługi prowadzonej przez gminy, gdyż zmniejszy się ilość wniosków w poszczególnych gminach.

2. Zmniejszy się również koszty po stronie rolnika, a także cenny czas, który musi poświęcić dwa razy w roku składając wnioski w kilku gminach.

Stanisław Kacperczyk Prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  koniec, w dniu 07-08-2018 12:39:45 napisał:

  Wskazana jest zmiana ustawy 300 hektarowe gospodarstwo nie jest gospodarstwem rodzinnym. Wskazana jest parcelacja i zasilenie ziemią w ramach parcelacji na preferencyjnych zasadach małych gospodarstw rodzinnych. Wskazana jest repolonizacja gruntów rolnych i leśnych. Wskazana jest transformacja gruntów rolnych i leśnych na rzecz rolników małorolnych z likwidacją latyfundiów. Wskazana jest repolonizacja przemysłu rolno-spożywczego i handlu. Wskazany jest rzetelny i adekwatny udział rolnika polskiego w dochodach z produkcji rolnej i rynku obrotu żywnością. Wskazane jest reagowanie na manipulacje na rynku żywności, produkcji płodów rolnych i przetwórstwa rolnego kosztem rolnika i Państwa Polskiego.Wskazane działanie w interesie polskiego rolnika właściciela gospodarstwa rolnego rodzinnego, nie mylić z obszarnikiem, spółką, rolnikiem z " warszawki". Wskazane jest stosowne zadość uczynienie na rzecz małorolnych rolników zniewolonych i programowo niszczonych w wolnej Polsce. A potem dopiero wymyślanie agroturystyki i chocki klocki pustymi szkoleniami i z odnową wsi.Tyle wolności ile Polskiej powszechnej własności i szacunku do obywatela rolnika polskiego nie mylić z przerobionym wyrobnikiem rolnym.

  odpowiedz

  • -3 (3)

  xyz, w dniu 07-08-2018 13:22:49 napisał:

  najlepsze hasło jakie słyszałem, po co się ubezpieczać od suszy jak gmina już rozdała wnioski o odszkodowanie z państwa. Taki pan w urzędu rozdawał i mówił

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Gimnastyka korekcyjna
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Fotokubek magiczny
29,90PLN
Stół z blatem szklanym + krzesła
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)